مهدی کروبی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی، با تاکید بر اهمیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری دهم، گفت: اگر انتخاباتی آزاد، رقابتی و جدی می خواهیم که البته من می دانم خواست بنیانگذار جمهوری اسلامی همین است، این را می گویم که مردم باید حضوری پرشور در انتخابات داشته باشند. امام (ره) نیز بر حضور مردم در عرصه انتخابات تاکید داشتند و در یک کلمه می گفتند" میزان رای مردم است". این حرف از طرف یک عنصر سیاسی و یا دبیر حزبی مطرح نشده بلکه یک مجتهدی در آن درجه بالا می گوید ،میزان رای مردم است.

وی افزود: اکنون در شرایط بسیار حساسی هستیم و دوست و دشمن در داخل و خارج از کشور چشم انتظار این هستند که ببینند مردم ایران در 22 خرداد چه تصمیمی می گیرند و چگونه پای صندوق های رای حاضر می شوند. پس اولین درخواست من از شما مردم شریف ایران این است که در انتخابات حضوری جدی داشته باشید تا معلوم شود مردم به نظام، ایران، منافع ملی اهمیت می دهند و اینگونه احساس نشود که مردم دچار سرخوردگی شده اند و کناره گیری می کنند.

شیخ اصلاحات با تاکید بر اینکه برای حفظ ایران، اسلام و منافع ملی و حقوق اقوام و اقلیت ها همه باید در انتخابات حضور داشته باشند، گفت: در این شرایط گرایش های سیاسی درون نظام و حتی آنهایی که ما را قبول ندارند، ولی ایران را قبول دارند، بدانند که انتخابات بی روح به ضرر منافع ملی کشورمان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه همواره هرگونه تخلفی برای وارد ساختن خدشه به سلامت انتخابات هشدار داده است گفت: ما مراقب اوضاع هستیم و اوضاع را رصد می کنیم و درخواستمان از اجرا و نظارت این است که با توجه به اینکه انتخاباتی برگزار می شود، که یک جریان اندیشه و فکر همه امکانات را در اختیار دارد و دست ما کوتاه است، تلاش کنند تا از این امتحان سربلند بیرون آیند و انتخابات را به گونه ای برگزار کنند که مردم احساس کنند قانون رعایت و از رای مردم صیانت می شود.

هیچ وقت هویتم را از دست نمی دهم

وی در پاسخ به فریاد دانشجویی که از میان جمعیت فریاد می زد از برنامه هایتان سخن بگویید، گفت: من از بهترین نیروها استفاده می کنم و اگر هم مسئول شوم، علی رغم اینکه گرایش و اندیشه ای دارم، هیچ وقت هویتم را از دست نمی دهم و از نیروهای خوب ولو اینکه در انتخابات از من حمایت نکردند و یا نسبت به من بی تفاوت بودند،بهره خواهم برد. البته این طبیعی است که اعضای حزب اعتماد ملی و یا کسانی که در خارج از حزب من هستند و با من همکاری می کنند در اولویت می باشند زیرا اگر غیر از این باشد، به دور از انصاف، مروت و مردانگی است و همه باید بدانند که من انسان انحصارطلبی نیستم.

رئیس مجلس ششم با اشاره به استفاده از نیروهای اقوام و مذاهب در عرصه مدیریت کشور گفت: باید شرایط به گونه ای باشد که اقوام و مذاهب احساس کنند در سطوح مختلف کشور سهیم هستند. وی تاکید کرد: من به آن دوستی که خواستار اعلام برنامه های من شد، می گویم، من تا کنون چندین بیانیه داده ام که اولین بیانیه ام درباره احیای برنامه ریزی بوده است. تا اینکه در سایه احیای برنامه ریزی همه موارد شفاف، روشن و آشکار باشد تا دیگر نگویند یک میلیارد دلار گم شده است. من نه به عنوان کسی که رقیب کاندیدایی هستم، این مطلب را می گویم، بلکه دیوان محاسبات این را می گوید.

 وی تاکید کرد: من چنانچه رئیس جمهور شوم، هر تخلفی که صورت گیرد، آن را به مردم خواهم گفت. وی با اشاره به دیگر برنامه های خود گفت: دومین بیانیه من درباره سهام نفت بوده است. این برنامه طرحی انتخاباتی نیست، بلکه دکتر نیلی یک سال و نیم بر روی آن کار کرده و من که داوطلب شدم، احساس کردم طرح خوبی است و این حرکتی پسندیده است که در راستای ملی کردن نفت که پدران ما زمانی به رهبری مصدق و با حمایت نیروهای ملی، مذهبی که در راس آنها آیت الله کاشانی حضور داشت، برای آن گام برداشته اند.

 وی با اشاره به کپی برداری دولت احمدی نژاد از طرح انتخاباتی وی گفت: آنقدر برنامه های من پسندیده بوده است که اکنون همین دولت می گوید می خواهد آن را اجرا کند. چهار سال پیش هنگامی که من طرح 50 هزار تومان را مطرح کرده ام، بسیاری به مخالفت به آن پرداخته و حرف های بسیاری درباره آن به من زدند، ولی اکنون خودشان آن طرح را اجرا می کنند.

 وی با اشاره به بیانیه سوم خود درباره حقوق شهروندی گفت: من در این بیانیه تاکید کرده ام که برای اجرای اصول معطل مانده قانون اساسی تلاش می کنم و در واقع چنانچه من پیروز انتخابات باشم، از روز 23 خرداد برنامه هایم را شروع خواهم کرد.

 پس از پایان صحبت های کروبی، نماینده تشکل جامعه اسلامی دانشگاه پشت تریبون قرار گرفت و انتقاداتی را به مهدی کروبی وارد کرد. وی از مهدی کروبی پرسید جایگاه ملی مذهبی ها در دولت احتمالی شما کجا خواهد بود و یا اینکه جایگاه فردی مانند عطاالله مهاجرانی زمانی مسائلی درباره او مطرح می شد، در دولت احتمالی شما چیست؟ وی به حمایت مهدی کروبی نسبت به دانشگاه آزاد معترض بود و خطاب به وی گفت؛ چرا از مدیریت غیرقانونی دانشگاه آزاد حمایت می کنید، دانشگاهی که اکنون به قدرتی تبدیل شده و از ارزش ها فاصله گرفته است. این دانشجو به حضور مهدی کروبی در بنیاد شهید نیز اشاره کرد و مدعی شد که به علت مسائل مالی اطرافیان وی، او را از این نهاد برکنار کرده اند. همچنین او از مهدی کروبی خواست تا از حمایت دکتر سروش از خود تبرئه کند و آن را تکذیب کند و حتی به اعلام حمایت کروبی از موسویان، مذاکره کننده سابق هسته ای نیز انتقاد کرد.

سروش یک شخصیت دانشگاهی و علمی است

شیخ اصلاحات برای پاسخگویی به سئوالات وی ابتدا به دفاع از دکتر سروش پرداخت. وی گفت: من یک روحانی هستم و همیشه حرف هایم را صریح زده ام. آدمی نیستم که در یک مقطعی در عرصه نبوده و غایب باشم. حتی زمانی که در مجلس حضور نداشته ام، همواره حرف می زدم و داعی داشتم اگر حادثی در کشور رخ می دهد، من به عنوان یک عضو کوچک این نظام درباره آن اظهارنظر کنم، حتی وقتی زمانی نماز را در خیابان ها می خواندند و این باب شده بود که در پارک ها دعای کمیل خوانده می شد، من در یک سخنرانی اعلام کردم که نمی شود اسلام را بی آبرو کرد و در خیابان نماز خواند و یا اینکه در سال 72 وقتی که در انزوا قرار داشتیم، عباس عبدی را دستگیر کردند، من همدان بودم، ولی درباره این موضوع اظهارنظر کرده و از او تجلیل کردم و گفتم اگر سئوالاتی درباره روزنامه سلام وجود دارد، لازم نیست که او را بازداشت کنند. حتی زمانی که در عرصه های مختلف انتخابات عده ای انتخابات را تحریم کردند، من گفتم شرکت می کنم و اگر حقی از ما ضایع شود، اعتراض هم می کنم و بنابراین همانطور که دیدید، در انتخابات خبرگان چهارم من تنها ماندم.

وی با اشاره به شخصیت دکتر سروش گفت: سروش یک شخصیت دانشگاهی و علمی است و همه شما نسبت به سوابق ایشان آگاهید، ایشان زمانی به حکم امام (ره) و بزرگان انقلاب، عضو شورای انقلاب اسلامی ایران بوده اند. شما که به استناد مطالبی به انتقاد از حمایت دکتر سروش از من می پردازید، این را بگویم که مگر من می خواهم با دکتر سروش بحث علمی کنم. مگر ایشان آمده گفته همه حرف ها و مواضع مرا قبول دارد. در اینجا بحثی از مباحث علمی نیست. یعنی شما می گویید سروش حق ندارد بگوید به کسی رای دهید؟ در این جمهوری اسلامی که امام (ره) بنیانگذار آن بوده است، همه تلاش ما این است که مردم را به حضور در انتخابات دعوت کنیم.

مهدی کروبی در پاسخ به سئوال دانشجویی که نظر وی را درباره رابطه با آمریکا پرسید، گفت: آمریکا کودتای 28 مرداد را به وجود آورد و 25 سال ما زیر فشار بودیم. به غیر از کودتای 28 مرداد، در سال 43 غرور ملت ایران را به بدترین وجه شکست و مجلسی فرمایشی را وادار کرد که به کاپیتالاسیون رای دهد. این موضوعی بود که امام در برابر آن صریحا مخالفت کرد و به خاطر همین بود که امام را بازداشت و به ترکیه تبعید کردند. بعد از انقلاب هم حوادث زیادی روی داد. 50 سال رابطه ایران و آمریکا به همین شکل بوده است، اما اگر بتوانیم معقول و منطقی و با حفظ منافع ملی مذاکره کنیم و حرف هایمان را بزنیم خوب است.

 وی با اشاره به تغییر ریاست جمهوری در کشور آمریکا گفت: ادبیات آقای اوباما متفاوت با آقای بوش است. آنها می گفتند ایران محور شرارت است ولی ایشان متفاوت تر سخن می گوید، بنابراین می توانیم در این رابطه معقول حرکت کنیم و این را فراموش نکنیم که سیاستگذاری اصلی نظام مقام معظم رهبری است.

کروبی خطاب به این دانشجو گفت: چرا چنین سئوالی را از این شیخ می کنید. بروید به آقایانی اعتراض کنید که دو نامه به روسای جمهور آمریکا نوشتند و جوابی هم دریافت نکردند.

وی در پاسخ به انتقادات این دانشجو درباره حمایت کروبی از موسویان گفت: من وظیفه خود می دانم که از حقوق همه دفاع کنم. آقای موسویان جزو گروه بنده نبوده است و خیلی شفاف و روشن و عریان بگویم زمانی آقای موسویان رئیس اداری تشکیلات مجلس بود که آقای هاشمی ایشان را آورده بود. وقتی ما در مجلس سوم پیروز شدیم، بدون اطلاع بنده و آقای هاشمی، هیات رئیسه مجلس کار خوبی را انجام نداد و ایشان را برکنار کرد. در همان زمان آقای هاشمی از من گله کرد بنابراین این را بگویم من به آقای موسویان دوست و رفیق هستم، ولی ارتباط تشکیلاتی و غیرتشکیلاتی با ایشان ندارم. وی افزود: ایشان زمانی سفیر بوده و در دوران آقای خاتمی و هاشمی در مذاکرات حضور داشته، بنابراین آنها از او دفاع کرده اند. من زمانی از مسئولان قضایی درباره اتهامات وارده به ایشان پرسیدم که ایا او جاسوسی کرده است و آنها این را تکذیب کردند و گفتند نه. اگر من از عضو حزب خود دفاع کنم که هنر نکردم، من از کسی دفاع می کنم که هیچ منافع مشترکی با او ندارم.

وی با اشاره به مباحثی که این دانشجو درباره مهاجرانی مطرح کرد، گفت: نمی دانم این سئوال را این دوستمان خودش مطرح کرده یا بهش داده بودند، ولی من از این سئوال متاثر شدم. من هیچ گاه وارد حریم خانوادگی افراد نمی شوم و این موضوعات ارتباطی به من ندارد. در کار سیاسی و ملی می گویم مردم بیایند پای صندوق های رای بیایند.

وی با اشاره به انتقاداتی که درباره مدیریت وی در بنیاد شهید شده بود، گفت: اول مرداد 71 من از بنیاد شهید بیرون رفتم، این دوست عزیزمان گفت که من را برکنار کردند. اتفاقا بگویم که مقام معظم رهبری نظرشان بر این بود که من بمانم و همزمان عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام هم باشم، ولی برای من شرایطی پیش آمده بود که نمی توانستم در آن شرایط خدماتی را انجام دهم، بنابراین گفتم عزتمندانه کنار می روم و این موثرتر است. اکنون شما نیز بروید از خانواده شهدا سئوال کنید که پس از مقام معظم رهبری، چه کسی بیشترین خدمات را درباره آنها انجام داده است.

دسته ها : انتخابات دهم
پنج شنبه 1388/2/31 15:15
X