معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3349403
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
محققان بر اساس مطالعات جدید خود معتقدند خلبانان و دیگر کارکنان هواپیما که مدت زمانی معینی را در ارتفاعی بالا از سطح زمین سپری می کنند در معرض اختلالات ژنتیکی ناشی از تابش تشعشعات کیهانی قرار دارند.

محققان دانشگاه اوهایو و مریلند با بررسی دی ان ای خلبانان دریافتند افرادی که به مدت طولانی تری در ارتفاع به سر می برند از نظر ژنتیکی بیشتر دچار اختلال می شوند.

پرواز در ارتفاع بالا مسافران و خدمه هواپیما را تحت تاثیر حجم بیشتری از تشعشعات فضایی قرار خواهد داد. با این حال به گفته متخصصان تاکنون مطالعات پزشکی و حرفه ای اطلاعاتی مبنی بر بروز مشکلات جسمانی ناشی از این تشعشعات ارائه نکرده است.

با وجود اینکه تاکنون شاهدی محکم مبنی بر آسیب رسانی این تشعشعات بر روی انسان ارائه نشده است، تهدید بالقوه تشعشعات کیهانی، ذرات ساتع شده از خورشید و دیگر ستاره ها برای سالها مرکز توجه محققان بوده است. در ارتفاعات پایین تر اتمسفر زمین ساکنان این سیاره را از طوفانی از این تشعشعات محافظت می کند که با افزایش ارتفاع میزان این محافظت نیز کاهش خواهد یافت.

مطالعات پیشین نشان می دهد که خدمه هواپیماها و خلبانان نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به سرطان و دیگر بیماریها مانند اختلال در ساعت زیستی بدن قرار دارند. به منظور آزمایش چنین نظریه ای محققان نمونه خون 83 خلبان را مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را با 50 نمونه خون مشابه افرادی با مشاغل متفاوت مقایسه کردند.

با بررسی میزان جابجایی کروموزومی در دی ان ای این افراد محققان دریافتند که متناسب با مدت زمان پرواز، دی ان ای خلبانان دچار اختلال و جابجایی کروموزومی با شدتهای متفاوتی هستند که این پدیده می تواند پیش درآمدی بر ابتلا به سرطان باشد.

بر اساس گزارش دیلی لایف، محققان بر این باورند با وجود اینکه میان اختلال ژنتیکی و سرطان ارتباط مشخصی وجود دارد، این گونه از اختلالات را نمی توان به صورتی قطعی آغازی بر ابتلا به سرطان دانست.دسته ها : فن آوری
يکشنبه 1387/10/22 17:2
X