زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی بعدازظهر امروز سه‌شنبه در همایش انتخاباتی انجمن اسلامی دانشجویان شهید بهشتی که در سالن مولوی دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در سال 57 در این دانشگاه برای سخنرانی‌های انقلابی حاضر می‌شدم و بوی آن روزها امروز در فضای این دانشگاه پیچیده است و آن روزها ما به دنبال تغییر بودیم و شما هم به دنبال تغییر هستید.
وی افزود: آزادی بیان قلم و اندیشه اولین نظر من است و باید اجازه داد تا مخالفان نیز صحبت کنند البته می‌دانید که نیم درصد هم مخالف نداریم اما به این نیم درصد هم باید اجازه صحبت داد.
همسر میرحسین موسوی در خصوص اولویت‌های کاری میرحسین موسوی، خاطرنشان کرد: اولویت‌های پیش روی میرحسین موسوی اقتصادی است آن هم به علت وضع فلاکت‌باری که در حال حاضر در کشور حاکم است.
رهنورد در ادامه تصریح کرد: نداشتن آزادی بیان، قلم و اندیشه به این دلیل است که در حال حاضر در فضای امنیتی هستیم.
وی اولویت دیگر برنامه های میرحسین را مربوط به دموکراسی دانست و ادامه داد: دموکراسی با برداشتن فشارهای امنیتی باید اصلاح شود و مهم‌ترین نکته در دانشگاه‌ بحث استقلال دانشگاه‌ها است و در حال حاضر دانشگاه به یک طفیلی تبدیل شده و ما با گشت‌های امنیتی و قرار دادن گیت‌های بازرسی مقابل دانشگاه‌های کشور مخالفیم.
رئیس اسبق دانشگاه الزهرا(س) به دانشجویان زندان سیاسی اشاره کرده و گفت: دانشجوی زندانی و دانشجوی‌ ستاره‌دار نباید داشته باشیم و من نمی‌گویم زندانی سیاسی باید آزاد شود و این دیالوگ را شما از سخنان من استخراج می‌کنید.
وی در خصوص آزادی در تحقیق و پژوهش در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: حق آزادی در تحقیق و پژوهش در دانشگاه‌ها باید وجود داشته باشد و باید ستاره‌دار بودن دانشجویان لغو شود و آرزوی جوانان و دانشجویان ما نباید آن سوی آب‌های کشور باشد.
وی در خصوص تأسیس قاره ششم آن هم با فعالیت‌های دولت دهم، تصریح کرد: ما از دولت دهم می‌خواهیم که قاره ششم را که همان آزادی بیان، قلم و اندیشه است را در رأس کارهای خود قرار دهند.
وی به برداشتن فشارهای امنیتی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: من ایمان و شناخت دارم که اگر این فشارهای امنیتی برداشته شود هر کس مسئول کارهای خود خواهد بود لذا در این راه در دانشگاه‌ به موفقیت خواهیم رسید.
رهنورد با اشاره به مقوله زنان در کشور اظهار داشت: انقلاب اسلامی برای زنان ما یک خدمت بزرگ کرده است و آن این است که زنان از پستوهای خانه‌ها به سطح جامعه روی آورده‌اند و در حال حاضر 70 درصد اقشار دانشگاهی ما زنان و دختران هستند و اکثریت فارغ‌التحصیلان ما این قشر هستند و زنان جمعیت نخبه و ارزشمند کشور را تشکیل می‌دهند.
وی به بحث ملی بودن مسئله زنان اشاره و خاطرنشان کرد: مسئله زنان یک مسئله ملی است و جنسیتی نیست و سعادت زن نیز سعادت ملت است چرا که به فرموده امام خمینی(ره) از دامن زن مرد به معراج می‌رود و کدام مرد و پدری است که دوست ندارد به معراج نرود.
همسر میرحسین موسوی افزود: زنان ما از تبعیض‌های جنسیتی رنج می‌برند و برای رفع تبعیض جنسیتی واژه رفع تبعیض و حمایت از زنان باید مدنظر قرار گرفته شود.
رهنورد در ادامه قانون اساسی کشور را دارای ابهام دانست و تصریح کرد: ابهاماتی در قانون اساسی کشور ما وجود دارد البته قانون اساسی فراهم آمده از خون شهدا است اما ابهاماتی دارد و یکی از این ابهامات واژه رجال است و رجال یعنی مردان و در حال حاضر در ادبیات ما رجال، معنای جنسیتی می‌دهد.
وی در تذکری به دانشجویان شرکت کننده که شعار مرگ بر این دولت مردم فریب را سرمی‌دادند، تأکید کرد: واژه مرگ را بکار نبرید بلکه واژه حیات بسیار زیباتر از واژه مرگ است.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص امکان دست‌یابی نیمی از کرسی‌های مجلس به زنان اظهار داشت: نزدیک به 34 میلیون نفر از جمعیت کشور ما را زنان تشکیل می‌دهند و دولت باید طرحی بدهد تا نیمی از زنان نماینده مجلس باشند.
رهنورد پیشنهاد و عضویت در کنوانسیون‌های بین‌المللی را مدنظر قرار داد و خاطرنشان کرد: در روند رفع تبعیض پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی را پیشنهاد می‌کنم اما این موضوع را باید علما و اندیشمندان در ابتدا بررسی کنند.
وی در ادامه افزود: چون ما به دنبال شایسته‌سالاری هستیم پس هر کس شایسته است می‌تواند رئیس جمهور باشد حال چه زن باشد و چه مرد.
وی با بیان اینکه من به دنبال سعادت بشریت هستم، اضافه کرد: زن و مرد دو بال پرواز بشریت هستند و هیچ پرنده‌ای بدون بال شکسته نمی‌تواند پرواز کند و اگر ما مشکلات زنان را مطرح می‌کنیم به دلیل این است که اگر زنان سعادتمند نباشند جامعه نیز سعادتمند نخواهد بود.
همسر میرحسین موسوی با اشاره به قوانین خانواده افزود: قوانین مربوط به خانواده باید تغییر کند چون بعضا نسبت به زنان در این خصوص اجحاف صورت پذیرفته است.
رهنورد خاطرنشان کرد: تمام این سخنان برای این است که ان‌شاءالله در دوره آتی کشوری پیروز، آباد و امیدوار داشته باشیم و جمهوری اسلامی سرافراز باشد. و با ملت سرافراز به آرزوهای خود برسیم.
در ادامه این مراسم زهرا رهنورد در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا کاندیداهای اصلاح‌طلب بیانیه مشترک صادر نمی‌کنند تا جلوی تخریب هم گرفته شود و اگر نخبگان همدیگر را تخریب کنند مایه تاسف می‌شود، اظهار داشت: در جریان اصلاح‌طلبی همه با هم خوب و صمیمی هستند و موسوی، کروبی و رضایی مشکلی با هم ندارند ولی این وسط صدا و سیما آتش بیار معرکه است و باید خجالت بکشد که بودجه بیت‌المال را صرف اینگونه مسائل می‌کند.
وی با بیان اینکه صدا و سیما از محضر ملت باید عذرخواهی کند، ادامه داد: صدا و سیما باید از این به بعد بیطرفانه و شرافتمندانه مثل یک عنصر ملی رفتار کند و دست از رفتارهایی که آمریکا می‌پسندد، بردارد.
همسر میرحسین موسوی با اشاره به یکی از آیات قرآن گفت: طبع قدرت مشخص است و سیاست یک اژدهایی است که نباید به حال خود واگذاشته شود وقتی که قرآن می‌گوید خودتان اوضاع را تغییر دهید به زبان امروزی یعنی اینکه NGOها، احزاب و... باید نیروهای نظارتی بر دولت‌ها و حکومت‌ها باشند و با توجه به طبع قدرت ما منتظر هبوط‌‌ها و بازگشت‌ها هستیم.
رهنورد در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آخر ما متوجه نشدیم رابطه با آمریکا چه می شود، خوب می‌شود و یا بد و یا همچنان آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؟ تاکید کرد: اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند ربطی به روابط ما ندارد و آمریکا نباید هم غلطی بکند.
وی با بیان اینکه ما با تمام وجود در خاکریز اول ایستاده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما باید روابط خود را با جهان از جمله خود آمریکا تغییر دهیم و تعاملاتمان با کشورهای دنیا حفظ شود.
همسر میرحسین موسوی با بیان اینکه ما کشور شرافتمندی هستیم و همیشه منافع خود در نظر می‌گیریم، تاکید کرد: دشمن اصلی و ابدی ما اسرائیل است اما با سرزمین‌های دیگر و ملت‌های دیگر نیز اگر منافع ملی ما را قبول کنند، تعامل می‌کنیم.
وی در پاسخ به برخی از دانشجویان که شعار می‌دادند «نه سازش و نه تسلیم نبرد با آمریکا» تصریح کرد: آنهایی که این شعار را می‌دهند چرا نامه فوری احمدی‌نژاد به اوباما را در نظر نمی‌گیرند و چرا پالس‌‌های پیدا و پنهان می‌دهند و سفیران خود را یواشکی رد و بدل می‌کنند

دسته ها : انتخابات دهم
چهارشنبه 1388/2/30 11:14
X