رییس سابق دانشگاه الزهرا گفت:صدا و سیما باید خجالت بکشد که از بیت‌المال مصرف شخصی می‌کند. صدا و سیما از محضر ملت باید عذرخواهی کند و بی‌طرفانه و شرافتمندانه مثل یک عنصر ملی در خدمت مردم باشد و از رفتاری که آمریکا می‌پسندد دست بردارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،زهرا رهنورد در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به مطالبات زنان گفت: مطالبه حضور یک وزیر زن در کابینه نه تنها خواسته مطلوب بلکه خواسته‌ای بسیار کوچک است.
وی افزود: ما معتقد به شایسته سالاری در کابینه هستیم بنابراین از میان زنان و مردان باید شایسته‌ترین‌ها انتخاب شوند.
رهنورد همچنین خواستار رفع برخی ابهامات از قانون اساسی شد و افزود: جامعه زنان خواهان آن است ابهاماتی که در قانون اساسی مانند تفسیر کلمه رجال وجود دارد،صورت گیرد.

همسر موسوی افزود: در زمان تدوین قانون اساسی رجال به مفهوم شخصیت‌های برجسته آورده شد اما در سال‌های بعد به معنی مردان تلقی و تفسیر شد و ما امروز خواهان ان هستیم که این ابهام رفع شود.
وی همچنین با اشاره به جمعیت 34 میلیون نفری زنان در جامعه گفت: دولت آینده باید لایحه‌ای بدهد که نیمی از نمایندگان مجلس زن باشند.
رهنورد همچنین در خصوص کنوانسیون‌های بین المللی گفت: من کنوانسیون رفع تبعیض را توصیه می‌کنم و البته علما و روشنفکران باید قبل از اجرایی شدن آن را بررسی کنند.
همسر نخست وزیر دوران دفاع مقدس همچنین تاکید کرد: رییس‌جمهور آینده با اولویت‌های زیادی از جمله اولویت‌های اقتصادی، اولویت آزادی قلم و اندیشه، بحث زنان و استقلال دانشگاه روبرو است.

وی افزود: دانشگاه امروز کمتر می‌تواند برای خود تصمیم بگیرد و گشت‌های امنیتی و گیت ورودی دانشگاه از مشکلات دیگر دانشگاه است.
رییس سابق دانشگاه الزهرا (س) با اشاره به زندانی و ستاره‌دار شدن دانشجویان گفت: در زمان انقلاب نیز با فهرستی از دانشجویان زندانی روبرو بودیم.
وی همچنین تاکید کرد: دانشگاه باید آزاد باشد و در تمام تصمیمات خود از جمله استخدام اساتید، تحقیقات و پژوهش‌ها آزادی خود را حفظ کند.
رهنورد همچنین با اشاره به مشکلات جوانان گفت: در تئوری جدیدی گفته می‌شود باید به قاره ششم توجه شود. قاره ششم سرزمینی از زیر آب بیرون آمده نیست بلکه ذهن ، فکر، اندیشه و خرد انسانی است که اگر به این دنیای مجازی توجه کافی شود دیگر شاهد آن نخواهیم بود که جوانان خواسته‌های خود را در آن سوی آب‌ها جستجو کنند.
رهنورد افزود: چطور می‌توانید برای جوانان و زنانمان تعیین کنید چه لباسی بپوشند و چگونه رفتار کنند؟ من مطمئن هستم که فشارها واکنش ایجاد می‌کند. اگر به جوانان و زنان‌مان اعتقاد داشته باشیم، مسلما رفتار مطلوبی را از آنها می‌بینیم.

رهنورد در پاسخ به وضعیت دانشجویان ستاره‌دار بعد از رای آوردن موسوی گفت:‌ من و موسوی به استقلال دانشگاه اعتقاد داریم و معتقدیم که باید دانشجویان دارای آزادی بیان و اندیشه باشند و معتقدیم که ستاره خوب است اما برای آسمان نه برای دانشجویان.
وی با تاکید بر اینکه ما با ستاره‌دار شدن دانشجویان و همچنین زندانی سیاسی به طور مطلق مخالفیم، خاطر نشان کرد: زندانی سیاسی باید آزاد شود البته من موضوع زندانیان سیاسی را مورد بررسی قرار دادم و متوجه شدم که تعداد دانشجویان سیاسی بسیار کم است اما همان تعداد کم هم ننگ است.
وی با بیان اینکه باید دانشجویان در فضای آزاد بتوانند صحبت کنند، خاطر نشان کرد: اعتماد به انسان‌ها،‌ وطن‌پرستی و شرافت ملی جوانان بسیار مهم است و اوج وطن‌پرستی به شمار می‌رود.

رئیس سابق دانشگاه الزهرا در پاسخ به سوالی پیرامون تسخیر سفارت آمریکا و انحلال دولت موقت گفت:‌ این فصلی از رفتار سیاسی ملت ما بود که در آغاز دارایی‌های ما را بلوکه کرده بودند و تسلیحاتمان را به ما نمی‌دادند و این باعث تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان شد.
رهنورد با تاکید بر اینکه الان قطعاَ سیاست بین‌المللی و خارجی ما ماجراجویی نخواهد بود، تصریح کرد:‌ ما به تعامل با تمام جهان در صورتی که به امنیت ملی و منافع ملی ما احترام بگذارند معتقدیم و کشورهای منطقه،‌اروپا و آمریکا هر کدام که به منافع ملی ما احترام بگذارند در سیاست خارجی ما محکوم نخواهند بود.
رهنورد در پاسخ به سوالی درباره حقوق اقلیت‌ها گفت: ما هویت ایرانی داریم و به آن افتخار می‌کنیم و اقلیت‌ها هم بخشی از این هویت هستند که باید قابل احترام باشند و فرهنگ و زبان آنها مورد توجه و پذیرش قرار گیرد.

وی با اشاره به بیانیه موسوی درباره این موضوع یادآور شد: اقلیت‌ها مثل سایر ملت ما ایرانی هستند و همه ما زیر چتر ایرانیت قرار داریم.
همسر کاندیدای دوره دهم ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اظهارات موسوی که در بابل گفته بود من زندان‌بان نیستم که دانشجویان را آزاد کنم، گفت: این اظهارات به این معناست که من کسی را زندانی نکرده‌ام و معلوم است که در کل مخالف این زندانی‌ کردن‌ها است و دیگران که زندانی کرده‌اند باید تنبیه شوند.
وی افزود: شما به اصلاح‌طلب بودن میرحسین موسوی ضمن پایداری به اصول اعتقاد داشته باشید.
رهنورد در ادامه به اصلاح ساختارهای اداری اشاره کرد و گفت: وضعیت بروکراسی اداری باید سامان داده شود و فساد اداری هم ریشه‌کن شود.
وی درباره بیانیه مشترک کاندیداهای اصلاح‌طلب و روابط آنها گفت: در جریان اصلاح‌طلبی کاندیداها صمیمی هستند،‌کروبی،‌موسوی و رضایی با هم دوست هستند و آتش‌بیار معرکه فقط صدا و سیما است.

وی در ادامه خطاب به صدا و سیما گفت: صدا و سیما باید خجالت بکشد که از بیت‌المال مصرف شخصی می‌کند. صدا و سیما از محضر ملت باید عذرخواهی کند و بی‌طرفانه و شرافتمندانه مثل یک عنصر ملی در خدمت مردم باشد و از رفتاری که آمریکا می‌پسندد دست بردارد.
وی در پاسخ به اظهارات یکی از دانشجویان حامی احمدی‌نژاد در عرصه سیاست خارجی و اینکه ما برای گرفتن حقمان سیلی هم می‌خوریم‌،‌گفت: از کسی که طرفدار حضرت زهرا و علی است تعجب می‌کنم که به من تهمت غرب‌گرایی می‌زند.

رهنورد در ادامه گفت: اینکه آدم سیاست‌های غلط بین‌المللی و ماجراجویی خود را پای اهل‌بیت بگذارد بزرگترین خیانت است.
همسر کاندیدای دوره دهم ریاست جمهوری گفت: طبع قدرت مشخص است و همانند اژدهایی است که نباید آن را به حال خود رها کرد. این بدان معنا است که ngoها، احزاب و گروه‌ها موقعیت نظارتی را در دولت‌ها داشته باشند.
وی در پاسخ به این سوال که روابط آمریکا و ایران به چه سرانجامی خواهد رسید و در خصوص این مساله که آمریکا نمی‌تواند هیچ غلطی کند، اظهار داشت: اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند ربطی به روابط ما ندارد و هرگز نباید بتواند بر علیه ما غلطی کند. ما با تمام وجود در خاک‌ریز اول در مقابل آنان که علیه ایران تجاوز می‌کنند می‌ایستیم اما معتقدیم باید روابط و مناسبات خود را با جهان و از جمله آمریکا طوری برقرار کنیم که منافع ملی ما محفوظ باشد.
وی با تاکید بر اینکه ما ملت شرافتمندی هستیم و حرف‌هایی داریم، و هر کس آنها را قبول نداشته باشد، مشکلی نداریم، یادآور شد: دشمن ابدی و اصلی ما اسرائیل است اما با سرزمین‌ها و دولت‌های دیگر چنانچه منافع ملی ما را قبول کنند، گفت‌وگو می‌کنیم.

وی در واکنش به اظهارات یکی از حامیان احمدی‌نژاد مبنی بر عدم سازش با آمریکا گفت: پس چرا برای اوباما نامه نوشته‌اند و سفیر فرستادند. پس چرا پالس‌های پیدا و پنهان را می‌دهند. همه ما یک آرمان داریم و موفقیت ایران در همه زمینه‌ها مطابق اسلام را می‌خواهیم.

دسته ها : انتخابات دهم
سه شنبه 1388/2/29 22:23
X