محمد جلالوند درباره حمایت افرادی چون ابطحی، نجفی، سرحدی زاده و سروش از کروبی، گفت: من معتقدم آنها سهم خواهی کرده اند. چرا که در دوره نهم وقتی به آنها می گفتیم به کروبی رأی دهید، همین آقای ابطحی و دوستانشان ما را به تمسخر می گرفتند.

محمد جلالوند در گفت و گو با برنا، در بیان علت جدا شدنش از حزب اعتماد ملی، گفت: من در انتخابات شوراهای اخیر رییس انتخابات اعتماد ملی در استان تهران بودم اما در بحث انتخابات ریاست جمهوری دهم پیش بینی می کردیم که حامی آقای خاتمی باشیم ولی دوستان دیدگاه حزبی داشتند و لذا مجبور شدم آرام آرام از حزب جدا شوم اما ارادتم به شخص کروبی منجر به استعفا نشد.

وی افزود: از جمله کسانی که چهار سال پیش کروبی را به صحنه انتخابات آورد من بودم و وی نیز بارها در جلسات رسمی حزب اعلام کرد که اکثریت رایش از من بوده است، چون ما خودمان جداگانه به موازات هر کدام از ستادهای کروبی، در سراسر کشور ستادهای مردمی خودجوش تشکیل دادیم.

عضو سابق شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: سال 84 بنا به تخریب های جناح حاکم از هاشمی، چهره بدی از وی به نمایش گذاشته شده بود و معین نیز در میان مردم اقبالی نداشت و خاتمی هم نمی توانست کاندیدا شود پس بهترین گزینه کروبی بود که علی رغم پیش بینی دوستان، رای خوبی هم آورد.

وی با بیان اینکه کروبی در دوره ریاست جمهوری نهم بدون حمایت اصلاح طلبان 5300 هزار رای آورد گفت: اکنون نباید آن میزان رای را با فضای فعلی کشور قیاس کرد و تصور کنیم که دوبرابر شده است. چرا که الان مقتضیات زمانه برای میرحسین موسوی مناسب است.

جلالوند با تأکید بر اینکه باید در تحلیل ها فهم درستی از شناخت زمان و مکان داشته باشیم، اظهار داشت: بخش عمده کسانی که آن زمان به کروبی رأی دادند، الان پشت سر میرحسین هستند. چرا که به اعتقاد ما فاکتورهای عمومی را هم به لحاظ اصلاح طلبی و هم حرکت به سمت میانه و ارزش ها دارد و فاصله اش با رقبا نیز زیاد است.

وی ادامه داد: میرحسین کسی بوده که در شرایطی که درگیر جنگ بودیم، توانست کشور را با نفت بشکه ای 6 دلار به خوبی اداره کند و از ویژگی های مدیریتی وی این بوده که سیاسیون بزرگی چون عسگراولادی از جناح راست وزیر بازرگانی اش بوده و آدم تندی مثل بهزاد نبوی هم وزیر صنایعش بوده است.

عضو سابق حزب اعتماد ملی درخصوص کناره گیری کروبی به نفع میرحسین و برخی اظهارنظرها مبنی بر توافق پنهانی بین کروبی و حامیان احمدی نژاد برای ریزش آراء میرحسین، گفت: چنین چیزی وجود ندارد؛ ممکن حامیان احمدی نژاد از کروبی جریان سازی کنند کما اینکه اخبار و محافل نشان می دهد صدا و سیما از کروبی بیشتر دفاع می کند، چون می خواهد برای رقیب جریان سازی کند.

وی افزود: نگرانی اصلی حامیان احمدی نژاد از میر حسین است. چرا که بخش اعظمی از آراء اصولگرایان روشنفکری چون افروغ و خوش چهره را دارد و حتی برخی گفته اند که قالیباف در جلسه ای تمام ستادهایش را در اختیار میرحسین گذاشته است.

جلالوند با تأکید بر اینکه ما اعتقادی به تفرقه بین میرحسین و کروبی نداریم، اظهار داشت: چه بسا ممکن است کار به دور دوم نکشد و من معتقدم میرحسین با رأیی قوی شبیه رأی خاتمی در دور اول پیروز خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره ارزیابی خود از حمایت افرادی چون ابطحی، نجفی، سرحدی زاده و سروش از کروبی، گفت: من معتقدم آنها سهم خواهی کرده اند. چرا که در دوره نهم وقتی به آنها میگفتیم به کروبی رأی دهید، همین اقای ابطحی و دوستانشان ما را به تمسخر می گرفتند.

عضو سابق اعتماد ملی با بیان اینکه میرحسین نه به افراد تندرو جناح چپ مسئولیت می دهد و نه به افراطگرایان در جناح راست، تأکید کرد: این افراد به کروبی پناه آورده اند تا سهم بگیرند و گرنه حتی اعتقادی به کروبی ندارند.

وی همچنین تصریح کرد: من از اصلاح طلبان عاجزانه درخواست می کنم که فعلا فضا را با کروبی و میرحسین برادرانه و آرام جلو ببرند و یکدیگر را آنچنان تخریب نکنند که اگر پیروز نشدند، حداقل بتوانند رودرروی هم قرار بگیرند.

جلالوند در ادامه ضمن توصیه به اطرافیان کروبی برای متعاقد کردن وی در کناره گیری به نفع میرحسین گفت: در شرایط کنونی منافع ملی برای ما اهمیت دارد و باید به فکر نجات ایران باشیم و لذا از آنجاییکه ما این نجات را در وجود میرحسین می بینیم، اگر مشاوران کروبی دلسوز هستند، باید وی را برای کناره گیری به نفع میرحسین قانع کنند.

وی درمورد علت عدم انسجام و ریزش نیروی حزب اعتماد ملی از بدو تأسیس، بیان داشت: احزاب ما مثل احزاب دنیا این اختیار را ندارند که مستقیما در جا به جایی قدرت نقش داشته باشند و فعالیتشان بعد از هر انتخابات تعطیل می شود اما این برداشت در احزاب ما وجود دارد همه اعضا باید تابع تصمیم حزب ولو غلط، باشند.

عضو سابق اعتماد ملی با اشاره به اینکه زمانیکه حزب تشخیص درستی از زمان و مکان ندارد، نمی توان تابع آن بود، از تصمیم اعتماد ملی برای کاندیداتوری کروبی در این دوره از انتخابات، انتقاد کرد و گفت: این درست نیست که چون ما حزب تشکیل داده ایم، حتما خودمان کاندیدا داشته باشیم. چرا که حزب باید منافع ملت را تشخیص دهد و به آن عمل کند.

وی در ارزیابی خود از آینده حزب اعتماد ملی و برخی اظهار نظرها مبنی بر احتمال فروپاشی آن، تصریح کرد: از آنجاییکه کروبی فردی تشکیلاتی است، اعتماد ملی دچار فروپاشی نخواهد شد اما این حزب برای ادامه فعالیت نیازمند یک بازسازی فکری از سوی افراد قوی تری با نگاه ملی و بلندتر است.


دسته ها : انتخابات دهم
سه شنبه 1388/2/29 15:21
X