معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3628944
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
محققان با تکمیل حسگرهای زیستی موفق به ارائه نانو حسگرهای جدیدی شدند که توانایی شناسایی باکتریهای مضر را در مواد غذایی خواهد داشت.

دانشمندان موسسه تحقیقات کشاورزی (ARS) حسگرهایی زیستی را که سابقا در شناسایی باکتری سالمونلا - باکتری که ورود آن به بدن می تواند منجر به مسمومیت شدید و گاهی اوقات منجر به مرگ شود- در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گرفت به منظور ردیابی دیگر عوامل بیماری زا در مواد غذایی تکمیل و ارائه کردند.

ابداع کنندگان این حسگر زیستی که یکی از محصولات تکنولوژی نانو به شمار می رود بر این باورند که این حسگر در تشخیص کیفیت و ایمنی مواد غذایی از توانایی بالقوه ای برخوردار است.

حسگرهای زیستی ساختارهایی هستند که در طبیعت می توان به وفور شاهد نمونه های آن بود برای مثال می توان به حسگرهای موجود در بدن ماهی ها برای ردیابی لرزشهای ایجاد شده در آب اشاره کرد.

حسگرهای زیستی ارائه شده توسط موسسه ARS دارای رنگدانه های آلی فلورسنت هستند که به آنتی بادی های باکتری سالمونلا متصل شده اند. با ورود آنتی بادی به داخل باکتری های مضر موجود در مواد غذایی، فلورسنت های موجود مانند علامتی راهنما شروع به درخشیدن کرده و وجود باکتری را به اطلاع مصرف کننده و یا تولید کنندگان مواد غذایی می رساند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، ابداع این حسگر زیستی به تازگی و در ششمین نشست بین المللی نانوتکنولوژی در کره، جایزه اول تحقیقات نوآورانه در نانوتکنولوژی را به خود اختصاص داده است.


دسته ها : فن آوری
يکشنبه 1387/10/22 0:47
X