معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
گروهی از دانشمندان بین المللی قصد طراحی رایانه ای را دارند که توانایی یادگیری از تجربیات خود را داشته و عملکردی مشابه عملکرد مغز برترین گروه جانداران را خواهد داشت.

محققان بر این باورند که توانایی های اصلی و متمایز مغز پستانداران انعطاف پذیری، یادگیری از تجربیات و توانایی تطبیق با شرایط متفاوت است و هدف نهایی این پروژه تولید دستگاهی به کوچکی مغز یک پستاندار کوچک با توانایی های مشابه و با مصرف انرژی برابر 100 وات خواهد بود.

دانشمندان دانشگاه های ویسکونزین مدیسون، دانشگاه کلمبیا و IBM بر روی نرم افزار تفکر این رایانه تحقیق خواهند کرد در حالیکه متخصصان نانوتکنولوژی و ابر رایانه ها از دانشگاه های کورنل، استنفورد و کالیفرنیا سخت افزار مورد نیاز را طراحی و تولید خواهند کرد.

طرح اصلی این گروه از دانشمندان خلق رایانه ای است که توانایی دسته بندی در میان جریانهای چند گانه اطلاعات متغیر را به منظور یافتن الگوهای مناسب و اخذ تصمیم منطقی داشته باشد. به منظور تکمیل چنین طرحی محققان نیازمند تحقیقاتی گسترده بر روی نورون های عصبی مغز هستند تا بتوانند نقش دقیق آنها را در انجام فعالیت های مغزی دریابند و به این وسیله به مواردی که برای آموزش یک مغز مصنوعی به منظور توانایی آن در استدلال و یادگیری از تجارب خود مورد نیاز است دست یابند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، دانشمندان بر این باورند یک مغز مصنوعی ایده آل باید توانایی شکل پذیری داشته باشد به این معنی که توانایی تغییر در برابر یادگیری از تجارب را داشته باشد. در طراحی اولیه این نمونه، از الگوی تحریک های الکتریکی به عنوان نورونهای ارسال کننده سیگنال در مغز جانداران استفاده خواهد شد.

 


دسته ها : فن آوری
شنبه 1387/10/21 0:52
X