صبح امروز همایشی با عنوان دختران فیروزه ای در تالار تفاهم برپا شد. این مراسم با کوشش دختران نسل فیروزه ای حامی میرحسین موسوی برگزار شد. به گزارش خبرنگار "کلمه" ضمن این همایش دختران و زنان از شهرها و مناطق مختلف، در حالی که شال های فیروزه ای به سر داشتند و دستبند ها و پلاک های فیروزه ای را به لباس های خود زده بودند، برای بیان انتظارات و مطالبات خود از دولت مهندس موسوی، و ابراز شکایت و نارضایتی خود از شرایط کنونی و برخورد های نا صحیح و تبعیض ها و محدودیت هایی که در حال حاضر با آن ها دست و پنجه نرم می کنند پای تریبون آزاد رفتند و رو در روی زهرا رهنورد با وی سخن گفتند.

 نمایندگانی از استان های گلستان، چهارمحال بختیاری،‌ خوزستان، کرمان، ‌کهکیلویه، مازندران،‌ کرمانشاه،‌ فارس،‌همدان،‌ ایلام و تبریز مسائلی را برشمردند که حق هر ایرانی است و امروز از آن محروم است. نبودن فضای تفریح و حاکم بودن جو اندوه در بم در سال های بعد از زلزله، بی توجهی به حق اشتغال زنان، قائل شدن تبعیض میان امکانات موجود استان های مرزی کشور و دیگر استان ها،‌ پر رنگ شدن نقش نظامیان و نظامی گری در زندگی عادی و روزمره مردم،‌ شکایت از تعلیق و اخراج دانشجویان به دلیل فعالیت آن ها،‌ بالا بودن آمار خودسوزی و خودکشی دختران در ایلام، توجه به روستاها و حاشیه شهرها، ‌شکایت از سهمیه بندی جنسیتی دانشگاه ها و برخی مشاغل و به طور کلی بیان روشن و واضح برنامه های دولت میرحسین موسوی گلایه ها و انتظاراتی بودند که توسط دختران نماینده شهرستان های نام برده عنوان شد که مورد توجه همسر مهندس موسوی قرار گرفت. 
دکتر زهرا رهنورد در سخنرانی خود مسائل مطرح شده توسط دختران نماینده شهرستان را صحبت هایی دردمندانه خواند و گفت: "من اگر خودم سه فرزند دختر نداشتم،‌ باز هم آنچه شما می گویید را با گوشت و پوستم احساس می کردم." او سیاست هایی را که درمورد دختران و جوانان در کشور به کار رفته، از روز اول و به خصوص در چهار سال اخیر به شدت مورد انتقاد خواند و اضافه کرد: در این چند سال ایران هزینه زیادی را به خاطر سیاست گذاری های نادرست خود نسبت به زنان و جوانان در سطح جهان پرداخت کرد، زیرا من به عنوان یک قرآن پ‍ژوه رفتاری که نسبت به جوانان و زنان اعمال می شود را در هیچ کجای اسلام و قرآن ندیده ام.
رهنورد با اشاره به نزدیک بودن زمان انتخابات،‌ به خصوص انتخابات ریاست جمهوری را پایه تحول فکری و رفتاری خواند و تاکید کرد هر تغییر وتحولی به شکل تندش به انقلاب تبدیل می شود و به شکل اصلاح طلبانه اش طی یک زمان بندی مشخصی محقق می شود. وی ایجاد فضای امنیتی علیه دختران و جوانان، موانع موجود برای اشتغال دختران جوان، عدم مشارکت فعال در سرنوشت اجتماعی و سیاسی و وجود یک نوع فشار بر زنان که رفتاری قیم مآبانه را بر آنان تحمیل می کند از مشکلاتی برشمرد که باید راه حل مناسب مقابله با آن ها را به کار برد. او با تاکید بر لزوم اشتغال زنان در رشته های تخصصی و تحصیلی خود و حمایت آنان در مرحله ازدواج، به بند تصویب نشده تعدد زوجات در لایحه حمایت از خانواده اشاره کرد و افزود: قوانین کنونی و محدودیت هایی که با اسلام همخوانی ندارد باعث می شود آزادی هایی که اسلام به انسان و زن داده از او سلب شود و موقعیت ازدواج را برای وی به موقعیتی تلخ تبدیل کند. او همچنین رفتار گشت های امنیتی با زنان را نیز زشت ترین و کثیف ترین رفتار قیم مآبانه با آن ها خواند و به طور کلی هر رفتاری که به زندگی خصوصی جوانان و زنان ما دخالت کند مردود اعلام کرد و لزوم از بین رفتن آن را یادآور شد.
زهرا رهنورد حمایت از زن را امری خواند که در کنار رفع تبعیض،‌ باید در دستور کار هر دولتی قرار بگیرد. او ضمن سخنان  خود ادامه داد: در کشور ما به دلیل عدم وجود سیاست های درست نسبت به زنان، آن ها احساس بی پناهی می کنند. آنچه در اسلام به آن اعتقاد داریم بهترین است،‌اما آنچه به آن عمل می شود،‌به خصوص در چهار سال اخیر، زشت ترین و بد ترین هاست.
وی تاکید کرد رفتار گشت های امنیتی با زنان زشت ترین و کثیف ترین رفتار قیم مآبانه با آن ها است. چه کسی حق دارد دست دختری را دستبند بزند و به بازداشتگاه بیاندازد تا پدرش که قیم اوست در انتظار او بماند که چه بر سر ناموسش خواهد آمد؟ چطور می توان زنی را از شوهر و فرزندش جدا کرد و به بازداشتگاه انداخت تا فرزندش به دنبال مادر گریه کند؟ رهنورد افزود: تمام زن ها و مردهایی که زندانی سیاسی هستند،‌اعم از دانشجو و غیر دانشجو آزاد باید گردند.
در پایان همایش حمایت دختران فیروزه ای از مهندس میرحسین موسوی، فخرالسادات محتشمی پور عضو مجمع زنان اصلاح طلب، ضمن سخنان خود رو به دختران حاضر در همایش تاکید کرد: ما در این وطن سرفراز به عنوان مادران ایرانی پشتیبان شما هستیم. و اجازه نخواهیم داد هرگز این پرچم پر افتخار را دشمن خارجی و نادانان در داخل لگد مال کنند. وی افزود همانطور که مادران ما،‌ما را همراهی کردند برای ویران کردن کاخ استبداد،‌ اکنون ما شما را تا رسیدن به پیروزی برای همیشه همراهی می کنیم.

دسته ها : انتخابات دهم
جمعه 1388/2/25 12:15
X