در فصل بهار درخت نارنج به شکوفه می‌نشیند و گل سفید معطری می‌دهد که به آن بهارنارنج می‌‌گویند و پزشکان متخصص تغذیه معتقدند این شکوفه‌های معطر خواص درمانی زیادی دارد. از بهارنارنج عرق تهیه می‌کنند که طبیعت گرم داشته و مقوی جسم و روح است. این عرق اشتهاآوری قوی بوده و برای رفع ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید بوده و نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب موثر است.


مداومت در مصرف بهارنارنج  برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آنها بسیار موثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود. لذا وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است.

خواص درمانی بهار نارنج به شرح زیر است.

-‌ نارنج در تحریک و تقویت عضلات قلب نقش اساسی داشته و در رفع نارسایی‌ها، ضعف قلب و ترومبوز بسیار موثر است.

-‌ نارنج دافع صفراست و سلول‌های کبدی را به کار و فعالیت واداشته و ضعف و نارسایی‌ آن را درمان می‌کند و سموم بدن را از عضلات خارج کرده و از بین می‌برد.

-‌ اگر آب نارنج را گرفته و معادل یک سوم حجم آن گلاب اضافه کنید و هر روز صورت خود را با آن بشویید سوراخ‌های صورت را مسدود کرده و پوست چهره را تقویت می‌کند.

-‌ چنانچه خلال نارنج را کوبیده و با آب میل کنید از استفراغ و تهوع جلوگیری کرده و انگل‌های معده و روده را از بین می‌برد.

- برای جلوگیری از خون دماغ پنبه را به آب نارنج آغشته کرده و در سوراخ‌های بینی بگذارید تا خون بند آید.

-‌ رب نارنج که بر اثر جوشاندن و غلیظ کردن آب نارنج به دست می‌آید، تنها چاشنی خوبی برای ترش کردن غذاست بلکه یک مرهم ضد‌زخم و ضدمیکروب هم می‌باشد.

-‌ اگر موهای شما سست و شکننده است روزی دو مرتبه به آنها رب نارنج بمالید تا سخت و محکم شود.

-‌ برای پاک کردن لکه‌های قرمز و سیاه که روی پوست صورت و بدن پیدا می‌شود بهتر است به رب نارنج نمک زده و روی پوست بمالید و بگذارید تا خشک شود.

-‌ برای معالجه تورم گلو از غرغره آب نارنج بهره برده و اگر دچار درد سینه، سرفه و سردرد ناشی از گرمی هستید آب نارنج را با کمی نبات جوشانده و میل کنید.

-‌ پوست نارنج ضد یبوست است و برای معده‌‌هایی که ترشی زیاد دارند بهترین داروی موثر می‌باشد و مربای آن نیز هاضم غذا بوده و خواص بهارنارنج را دارد.

-‌ مربای بهارنارنج نیز مقوی معده می‌باشد و ضد تشنج بوده و سکسکه را درمان می‌کند.

توجه: زیاده‌روی در خوردن بهارنارنج بویژه در ناشتا کبد را ضعیف می‌کند و موجب ضعف معده می‌شود. زیاد بوییدن بهارنارنج نیز بی‌خوابی می‌آورد و چنانچه عرق آن بیش از یک سال در شیشه بماند خاصیت خود را از دست داده و زود فاسد شده و کپک می‌زند. لذا این عرق در شیشه‌های مات محفوظ‌تر می‌ماند.

دکتر مهرانگیز توتونچی

دسته ها : تندرستی
يکشنبه 1388/2/27 18:28
X