معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3674707
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
نکته های لازم برای خرید لپتاپ های دست دوم 1-ابتدا مطمئن شوید غرض فروشنده از فروش لپتاپ خود چیست؟(مال خانم دکتری بوده که فقط ایمیل توش چک می کرده...به جان شما فقط یک ماه اونم روزی نیم ساعت کار کرده,ملاحظه می کنید چقدر خاک خورده...صاحبش می خواد بره کانادا و به پولش احتیاج داره...می خواد با پولش یک نمونه بهترشو بخره...)فقط بهانه هایی بیش نیست.

2-اگر لپتاپ قدیمی است که باید دقت خودتان را چند برابر کنید و اگر جدید تر است,دقت نمایید که آیا بروز یک مشکل اساسی منجر به فروش آن نشده باشد.

3-تعمیرات لپتاپ در ایران تقریبا غیرممکن -مگر در موارد نه چندان حاد-و هزینه تعویض قطعات(اگر موجود باشد)بسیار است.در ضمن گارانتی ایران یا بین الملل تقریبا بی فایده است.پس بیشتر دقت نمایید.

4-جهت تعیین قیمت دقیق لپتاپ دست دوم بهتر است اگر مثلا در وب سایت مادر آن مارک لپتاپ امکان customise یا امکان انتخاب قطعات بصورت آن لاین وجود دارد,مشابه آن را و یا خود آن را با توجه به مختصات نمونه دست دوم آن انتخاب نمایید و در نهایت ببینید قیمت نهایی مشابه آن که همواره بدلیل تولید نمونه های جدید تر در حال افول است,چقدر خواهد بود,در غیر این صورت از سایت های حراجی نظیر ebay کمک بگیرید و در قسمت فروش لپتاپ آن جستجو نمایید.

5-اگر توانستید لپتاپ پیشنهادی را در قبال گرو گذاردن سند منزل(!!) و یا مبلغی بیعانه حد اکثر در عرض چند ساعت چکاپ نمایید. مطمئن باشید اگر شما خریدار واقعی باشید و فروشنده هم ریگی به کفش نداشته باشد,این اجازه را می دهد.می توانید در حضور فروشنده نیز در ظرف مدت حد اکثر چند ساعت آن را امتحان نمایید.نگو یید نمی شود.این حق شماست.و یا می توانید با فروشنده شرط بگذارید که مثلا ظرف چند روز در صورت هر گونه خرابی مبلغ شما را مسترد دارد.

6-به زمان شارژ باطری در حین کار و یا هنگامی که لپتاپ خاموش است توجه کنید.این زمان در هنگام کار با لپتاپ نباید بیشتر از 4.5 -5ساعت و در حال خاموشی آن بیشتر از 4 ساعت باشد.(البته به منوال دستگاه مراجعه کنید و حد اکثر نیم ساعت زمان بیش از آنچه در آن قید شده در نظر بگیرید)در غیر این صورت باید فروشنده یک باطری نو و یا معادل قیمت آن که در طیف بالای صد هزار تومان (همان حد مابین 80 الی 120)به شما تخفیف و یا مسترد دارد.

7-اگر قیمت دست دوم اینتر نتی آن را یافتید,مجازید در باره قیمت آن بصورت دست دوم و البته توافقی حدود 30 در صد کسورات بزنید.یعنی اگر هیچ مشکلی نبود باید این حد را اعمال کنید.یادتان باشد در خرید دست دوم لپتاپ در ایران باید شرایط به نفع خریدار باشد و فروشنده هم انتظار افت قیمت شدید داشته باشد.چرا که هزینه ارتقا و یا تعمیر بسیار گزاف است.پس هشیار باشید.

8-دقت کنید که کل ملحقات لپتاپ در کنار آن باشد.

9-به وضوح و کیفیت مونیتور دقت نمایید و گزینه های مختلف تنظیم رنگ و کنتراست و...آن را در وضعیت های مختلف بدقت چک نمایید تا اعوجاج احتمالی و یا پیکسل های احتمالا سوخته هویدا شوند.پیشنهاد می کنم اگر حرفه ای نیستید,با دوستی که در این زمینه وارد و مسلط است همکاری نمایید.

10-به وضعیت فن دستگاه و صدای آن دقت نمایید و ببینید می توانید از بایوس دستگاه آن را به دلخواه خود دستکاری نمایید و یا خیر.در این حالت می توانید بایوس لپتاپ را نیز که معمولا به حالت پیش فرض قرار داده شده است هم کنترل کنید.دوستانی که از نمونه های رومیزی استفاده می نمایند,می توانند بسهولت آن را کنترل نمایند.پیش فرض هم بر این مبنا است که خریدار هرچند بصورت غیر حر فه ای چند سالی با نمونه های رومیزی کار کرده است.

11-تمامی موارد فوق بصورت یک راهنمای آماتوری نگاشته شده است و اگر بسیار ساده می نماید,بدلیل این است که آموخته ام از ساده ترین راه ها می توان به چنان نتایجی رسید که از پیچیده ترین آنها هرگز!!

12-تمامی مطالب فوق بر اساس آنچه که در انجمن های خارجی در یافته ام به سمع و نظر شما رسید!!!!
صحت مندرجات فوق تایید می شود.

13-اگر به موارد دیگر اشاره ننمودم دلیل بر اهمیت نداشتن آنها نیست,بلکه مهم ترین آنها را که کمتر به چشم می آید را در نظر گرفته ام.

14- یک نصیحت:اگر می توانید هیچگاه یک لپتاپ دست دوم نخرید!!!

15-توصیه:ببینید آیا از گارانتی دستگاه باقی است یا خیر و آیا در ایران خریداری شده و یا در خارج؟

16-یک روش حرفه ای:هر دستگاه لپتاپ معمولا پس از فروش با یک سال گارانتی بین الملل و با قابلیت تمدید آن تا سه سال به فروش می رسد.شرکت های معتبر این امکان را به شما می دهند که به محض خرید لپتاپ,شماره سریال لپتاپ را در بخش خدمات پس از فروش لپتاپ در وب سایت مادر مارک مورد نظر شما وارد نموده و بدین ترتیب از صحت کالای فوق (تمامی شماره سریال های تولیدی لپتاپ در آرشیو سایت نگهداری می شوند.بدین ترتیب با هر فروش دستگاه و با وارد کردن کد اختصاصی آن می توانید از تقلبی نبودن و یا بازار مشترک نبودن آن!!اطمینان حاصل کنید.سایت مادر با گذاردن این امکان,می فهمد که چند دستگاه در سراسر دنیا و بیشتر در کدام کشور ها با توجه با اطلاعاتی که شما وارد میکنید فروخته شده و اطلاعات آماری فوق را برای بازار یابی بعدی با دادن این امکان جمع آوری می نماید.)اطمینان حاصل می کنید.همچنین گارانتی آن را نیز فعال می نمایید.در خرید لپتاپ دست اول فایده آن این است که در هر کشوری-به جز ایران-از خدمات پس از فروش رایگان استفاده می کنید و در مورد دست دوم آن ,می توانید از صحت دستگاه و اینکه ایا از گارانتی آن باقی است یا خیر,مطمئن شوید.
__________________

دسته ها : فن آوری
دوشنبه 1387/10/23 13:1
X