به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، حجت الاسلام مهدی کروبی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ساعتی پیش با حضور در دانشگاه آزاد کرمانشاه، در جمع دانشجویان این دانشگاه به سخنرانی پرداخت.
کروبی گفت: دموکراسی و جامعه مدنی، با شعارهای تند و احساسی ایجاد نمی شود بلکه از تحمل و شنیدن سخن منتقدان و مخالفان است که دموکراسی می تواند زمینه رشد پیدا کند.
وی در ادامه به اهمیت حضور مردم در انتخابات اشاره کرده و افزود: همه باید برای آینده کشور و سرنوشت خود در پای صندوق های رای حاضر شوند.
دبیر کل حزب اعتماد ملی تاکید کرد: سختی ها و دشواری های پیش رو را می دانم و خود را برای مقابله با هر مشکلی آماده کرده ام، حتی می دانم در صورت پیروزی با مشکلات بسیار زیادی برای حل مشکلات اقتصادی، سیاسی اجتماعی و حتی دینی مواجه خواهیم شد، اما اگر در انتخابات پیروز شوم این وعده را می دهم که از دشمن سازی و ایجاد تنش در صحنه بین المللی پرهیز کنم و سازندگی و رفاه را در کشور آغاز کنم.
اولین دانشجو از کروبی سئوال کرد که آیا اگر رئیس جمهور شدید دانشجویان را اخراج و اساتید را بازنشسته خواهید کرد که کروبی در پاسخ گفت: قطعا با اینگونه برخوردها با اساتید و دانشجویان مخالفم و مخالفتم را نیز قبلا بیان کرده ام ولی اگر پیروز شوم مسلما در اینگونه امور تجدیدنظر خواهم کرد.
دانشجوی دیگری خواستار تعریف جرم سیاسی از کروبی شد که وی با بیان اینکه هرگاه برای فردی مشکلی پیش آمد یا به زندان افتاد سریع و بی پرده موضع خود را اعلام کرده ام و برای رهایی وی تلاش کردم، اظهار داشت: هنوز جرم سیاسی در کشور ما تعریف نشده است ولی به نظر من در شرایط کنونی اگر کسی متهم به این امر شد، باید محاکمه او با حضور هیات منصفه و وکیل اختیاری وی باشد.
دانشجویی سوال کرد در کارنامه شما مواردی است که هنوز برای ما ابهام دارد، از جمله شهرام جزایری، همچنین آیا سیاست شما هم مثل دولت اصلاحات انفعال است در حالی که امروزه باید مرد و مردانه در جهان ایستاد و اینکه شما که اصلاح طلبی معتقد به اصول هستید، چه نظری نسبت به جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین و نهضت آزادی دارید که پایبند اصول نیستند، کروبی نیز در پاسخ به این سئوال گفت: من تا زمان سرنگونی رژیم سلطنتی یک انقلابی بودم و از زمان پیروزی انقلاب تاکنون، یک اصلاح طلب هستم، هرجا هم که حقی ضایعه شده است، اعتراض کرده ام و از امام نیز به عنوان بزرگترین فرد انقلابی و اصلاح طلب برای حل مشکلات کمک گرفته ام.
وی افزود: حتی امام نیز فرموده اند کسانی که مرا قبول ندارند، باید بیایند و کشور را بسازند از این رو میزان من نیستم، بلکه مردم هستند، بنده نیز به عنوان یک عضو کوچک سعی کرده ام اینگونه باشم، اصلاح طلبی در چارچوب جمهوری اسلامی و قانون اساسی هستم و همیشه از حرمت و حق مردم، دفاع کرده ام و در سخت ترین شرایط هم اصلاح طلبانه در صحنه مانده‌ام و به صورت اصولی از اندیشه هایم دست بر نداشته ام.
کاندیدای دهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری افزود: در صحنه های بین المللی نیز همین گونه بوده ام، زمانی که برای شرکت در اجلاس بین المجالس به نیویورک رفته بودم، از ملت مظلوم فلسطین و ایجاد دولت مستقل فلسطینی حمایت کردم و زمانی که نطق من به پایان رسید، رئیس مجلس فلسطینی ها خطاب به بنده گفت: چنین سخنانی را قرار بود روسای مجالس کشورهای عربی بزنند، اما آنها جرات طرح این مسائل را نداشتند.
کروبی درخصوص مسئله شهرام جزایری تصریح کرد: رقبای ما به قدری عاجز شده اند که جریانات خاتمه یافته را نیز دستمایه نقد و اعتراض می کنند، من به آنها در این خصوص توضیح دادم، یک هفته پس از آنکه حسین لقمانیان را از زندان آزاد کردیم، قوه قضائیه مسئله شهرام جزایری را مطرح کرد که حتی با اخطار مقام معظم رهبری نیز مواجه شد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود و در پاسخ به سئوال دانشجویی، گفت: شورای نگهبان در جریان برگزاری انتخابات مجلس هشتم، روی انتخابات مجلس هفتم را هم سفید کرد و حتی فردی چون عباسی فرد که 12 سال عضو شورای نگهبان بود، رد صلاحیت کردند.
دبیر کل حزب اعتماد ملی ادامه داد: ما با همین مجلس کنونی، اگرچه اصولگرا است و اتفاقا اختلافات عمیقی هم با دولت دارند و نامه احمدی نژاد را پند می خواند، اما با همین مجلس هم می توانم کار کنم.
اینکه اصلاحات به دنبال کیست؟ عنوان سئوال دانشجوی دیگری بود که همین دانشجو با انتقاد از نقدهای صورت گرفته از سوی کروبی و اصلاح طلبان به دولت اشاره کرده و کروبی نیز در پاسخ گفت: بارها گفته‌ام که اصلاح طلبی در چارچوب قانون اساسی هستم و خط قرمزم نیز نظام، منافع ملی امام و رهبری هستند، نقدهایی را به دولت وارد کرده و اعتقاد دارم که درست هستند، از برخورد با دانشجویان و اساتید، سیاست خارجی، وضعیت معیشت کشور و بی برنامگی دولت نیز انتقاد دارم.
وی اضافه کرد: حتی اگر مشکلی ایجاد نمی شد برخی از سخنان را برای شما نقل می کردم تا بدانید که نه تنها ما، بلکه بسیاری از دوستان خود دولت نیز منتقد عملکردهای دولت هستند.
کروبی در ادامه اظهار داشت: شما می‌گویید چون احمدی نژاد 17 میلیون رای آورده، نباید او را نقد کرد. پس چرا خاتمی وقتی 22 میلیون رای آورد، این موضوع را عنوان نمی‌کردید، در حالی که همیشه مواضعم را در هر جایگاهی که بوده ام، صریح عنوان کرده ام، ما دولت را آن هم به خاطر عملکردهایش نقد می‌کنیم.
دبیر کل حزب اعتماد ملی خاطر نشان کرد: برخی می‌گویند شورای امنیت آنقدر قطعنامه دهد تا قطعنامه‌دانش پاره شود، سازمان مدیریت را منحل کردیم چون برنامه شهید رجایی بود و بعد همه بگویند که چنین حرفی درست نیست یا اینکه عنوان می کنند گوجه فرنگی در محله ما ارزانتر است مردم بیایند در محله ما گوجه بخرند.
کروبی تاکید کرد: بیایید بررسی کنید که آیا دولت براثر قدرتمند بودن یا عملکرد خوبش مورد حمایت رهبری است، یا آنکه چون رئیس دولت است، رهبری از آن حمایت می کند، تا زمین نخورد، اتفاقا من برخلاف شما بارها شنیده ام که رهبری تذکرات تندی را به دولت داده است.
در ادامه نماینده یکی از نشریات دانشجویی از کروبی این سئوال را مطرح کرد که از شوارهای چهارگانه استقلال آزادی جمهوری اسلامی، کدام یک محقق شده است که رئیس مجلس دوره اصلاحات در پاسخ گفت: از نظر استقلال به حد کامل رسیده ایم و حتی چوب این استقلال را هم خورده ایم ولی متاسفانه شاهد رشد یافتن اندیشه متحجر در کشور هستیم که قرائت خاصی از اسلام دارد و اسلام عطوفت، برابری، برادری و تحمل را به گونه ای تعبیر می کنند که موجب گریزان شدن مسلمانان می شوند.
وی افزود: آیا این درست است که برویم و حسینیه دراویش را در قم، اصفهان، بروجرد خراب کنیم، آیا این آموزه اسلام است که برویم یک مدرسه زرتشتی را در یکی از روستاهای یزد ببندیم.
وی ادامه داد: در بحث جمهوریت نیز امروز می گویند اول باید شورای نگهبان اجازه و نظارت بدهد و بعد مردم رای بدهند که این اشتباه است و اول باید مردم انتخاب کنند. دخالتی که شورای نگهبان در اجرای انتخابات می کند، جمهوریت نظام را به خطر انداخته است و امروز مردم هستند که باید با رای خود نشان دهند که با این شیوه‌ها مخالفند.
کروبی تاکید کرد: اکنون هم در کشور انتخابات داریم و در منطقه از نظر آزادی انتخابات در سلامت هستیم، اما اشکالاتی هم به وجود آمده است و رای شما امروز نشان می دهد که رد صلاحیت ططری و حشتمیان، اشتباه بوده است، شما نمی توانید صلاحیت افراد را احراز کنید، چرا دیگران را از حق انتخاب شدن محروم می کنید.
دانشجوی دیگری گفت: آقای کروبی شما تاکنون هیچ برنامه روشنی ارائه نداده اید و چرا با طرح امنیت اجتماعی مخالفت می کنید، کروبی در پاسخ گفت: من تاکنون چهار بیانیه مجزا و روشن ارائه داده ام و به یاری خدا کابینه ای تشکیل خواهم داد که جامع باشد و بتواند نمایندگی همه ایرانیان را داشته باشد هر روز هم نمی گویم اسامی مفسدین اقتصادی در جیب من است و منتشر نکنم، یا از سرمایه داران انتقاد کنم در حالی که سرمایه داران خود در تیمم هستم.
وی در خصوص طرح امنیت اجتماعی اظهار داشت: زمانی که ماشین های گشت ارشاد را با شیشه های مشکی برسر چهارراه ها می بینم، یاد زمانی می افتم که خود به زندان افتادم، برای همین وزیر کشوری اصلاح طلب و شجاع و خط امامی انتخاب می کنم تا برای امر و نهی کوچک چشم مردم را کور نکند و هر روز به پوتین و لباس مردم گیر ندهند، مردم ولی نعمت ما هستند.

دسته ها : انتخابات دهم
سه شنبه 1388/2/22 15:19
X