معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3741218
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
یکی از نمادهای پیری، چروک‌ها و ظاهر پوست است. حتما بسیاری از افراد را دیده‌اید که‌ به نسبت سن‌ تقویمی‌ خود، جوان‌‌تر یا پیرتر از دیگران به‌ نظر می‌رسند. عوامل‌ ارثی‌ در این‌ زمینه‌ نقش‌ مهمی‌ دارند، در عین‌ حال‌ عوامل‌ محیطی‌ را نیز در ایجاد پیری‌ پوست‌ نباید نادیده‌ گرفت.

هر چند پیری‌ پوست‌ به‌ علت‌ گذر زمان‌ و افزایش‌ سن‌ به‌ وجود می‌آید، اما با رعایت 10 فرمان زیر می‌توانید شدت آن را کم کنید و به تاخیر بیندازید.
 


سیگار نکشید

سیگار علاوه‌ بر وارد آوردن‌ آسیب‌های فراوان به‌ اندام‌های بدن‌، به‌ پوست‌ نیز صدمه‌ می‌زند. نیکوتین‌ موجود در سیگار با ایجاد انقباض‌ در عروق‌ پوست، تغذیه‌ پوست‌ را مختل‌ می‌‌کند. تماس‌ مستقیم‌ پوست‌ با مواد سمی‌ موجود در سیگار هم‌ به‌ این‌ عضو آسیب‌ می‌رساند. بعلاوه، عبور و جذب‌ این‌ مواد از خلال‌ پوست‌ به‌ الیاف‌ آن‌ که‌ قوام‌ آن را حفظ می‌کند، لطمه‌ می‌زند.

سیگاری‌ها 5 بار بیشتر از غیرسیگاری‌ها در معرض چین و چروک‌های عمیق در پوست دست و صورتشان هستند.

از آفتاب دوری کنید

هر چند نور خورشید برای بدن لازم است، اما در معرض آفتاب قرار گرفتن پوست‌ به‌ مدت‌ طولانی، باعث‌ می‌‌شود الیاف‌ پوست‌ تخریب‌ شود. سعی کنید بین ساعت‌های 10 صبح تا 3‌بعدازظهر که بیشترین میزان اشعه مضر آفتاب وجود دارد (بخصوص در فصل تابستان) از خانه یا محیط ‌های سربسته خارج نشوید. سعی کنید در سایه حرکت کنید و از مکان‌هایی که نور آفتاب به‌طور مستقیم می‌تابد عبور نکنید. آفتاب سوختگی‌ها، حمام آفتاب‌ها و برنزه کردن‌ها می‌تواند تا 20‌سال شما را پیرتر کند.

ورزش کنید

فعالیت‌ فیزیکی‌ و ورزشی‌ مناسب باعث‌ می‌‌شود میزان خون‌رسانی به اندام‌های مختلف، از جمله پوست‌ افزایش‌ یابد. این‌ افزایش خون رسانی‌ در درازمدت‌ به‌ ساختار بهتر پوست‌ کمک‌ می‌‌کند.

به اندازه بخوابید

همه‌ ما بعد از یک‌ شب‌ بی‌‌خوابی، رنگ‌‌پریدگی و تیرگی‌ پوست را تجربه‌ کرده‌ایم. تکرار بی‌‌خوابی‌های شبانه‌ به‌ ساختار پوست‌ آسیب‌ می‌رساند.

چاق و لاغر نشوید

افزایش‌ شدید وزن‌ با تجمع‌ مقدار زیادی‌ چربی‌ در زیر پوست‌ همراه‌ است. این‌ مساله‌ باعث‌ کشیدگی‌ پوست‌ می‌شود. با کاهش‌ ناگهانی‌ وزن، پوستی‌ که‌ قبلا کشیده‌ شده‌ بود، شل‌ و آویزان‌ و دچار چین‌ و چروک‌ می‌‌شود. بنابراین‌ تعادل‌ در رژیم‌ غذایی‌ را باید رعایت‌ کرد تا از تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ جلوگیری‌ شود.

غذای‌ متعادل‌ و سالم بخورید

رژیم غذایی بسیار سخت پوست شما را دچار قحطی و کمبود مواد غذایی می‌کند. سریع از‌دست‌دادن وزن باعث افتادگی و افت پوست می‌شود. رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و سالم‌ از کمبودهای‌ تغذیه‌ای مختلف‌ کمبود ویتامین‌ها مانند ویتامین ث، آ، ب و... و همچنین املاح ضروری مانند آهن، روی، منگنز و همچنین پروتئین‌ و اسیدهای‌ چرب‌ ضروری‌ جلوگیری‌ می‌‌کند. ماهی به علت وجود مقدار زیادی از اسیدهای چرب بهترین غذاست برای این‌که شما جوان‌تر به نظر برسید.

عادت‌های نادرست را تغییر دهید

خوابیدن‌ به‌ روی‌ صورت‌ می‌تواند باعث‌ کشیدگی‌ پوست‌ شود. اخم کردن موجب افزایش چروک پوست می‌شود.

خوش‌خلق باشید

وضعیت روانی و عاطفی‌ فرد روی پوست او تاثیر زیادی دارد. به‌ دنبال‌ یک‌ استرس‌ روانی، فرد ممکن‌ است‌ تغییراتی‌ را در پوست‌ خود به‌ صورت‌ رنگ ‌پریدگی‌ یا برافروختگی‌ احساس‌ کند. دیده‌‌شده‌ است‌ که‌ در جریان‌ ترس‌ و اضطراب‌ درجه‌ حرارت‌ نوک‌ انگشتان‌ پایین‌ می‌آید. اگر اضطراب‌ تداوم‌ یابد، به‌ پوست‌ نوک‌ انگشتان‌ دست‌ آسیب‌ می‌رسد. بعلاوه، بسیاری‌ از بیماری‌های پوستی‌ با یک‌ استرس‌ روانی‌ شدت‌ می‌یابند.

سرما نخورید

قرار گرفتن در معرض سرما بخصوص باد سرد به پوست آسیب زیادی می‌رساند، پس سعی کنید کمتر در معرض هوای سرد قرار بگیرید.

کرم بزنید

مرطوب نگهداشتن پوست از عارضه پیری پوست پیشگیری می‌کند یا آن را به تاخیر می‌اندازد، به همین علت استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده بخصوص در فصل سرد می‌تواند شادابی پوست را تا حد زیادی حفظ کند. از آن گذشته کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها می‌تواند چروک‌های پوست را از بین برده و خاصیت ارتجاعی آن را افزایش دهد.
 
 

دسته ها : تندرستی
دوشنبه 1387/10/16 13:53
X