معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3209474
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
دانشمندان به شواهد تازه ای درباره علت منقرض شدن ماموت ها از کره زمین دست یافتند.

روزنامه هرالد تریبون با درج مطلبی در اینترنت نوشت: همان گونه که دایناسورها بر اثر برخورد یک شهاب سنگ با کره زمین در شصت و پنج میلیون سال پیش از بین رفتند ، یافته های جدید محققان نشان می دهد: برخورد یک شئی فضایی با زمین در حدود سیزده هزار سال پیش موجب نابودی برخی از موجودهای زمینی شده اند.

این روزنامه به نقل از مجله علمی ساینس ‌نوشت: دانشمندان به مدارکی دست یافته اند که نشان می دهد انفجار یک ستاره دنباله دار ، موجب یخبندان ناگهانی هزار ساله و متعاقب آن مرگ پستانداران غول پیکر از جمله ببرهای عاج دار و ماموت ها در منطقه شمال آمریکا شده اند.

به نوشته شیکاگو تریبون ، دانشمندان در بررسی های خود از این مناطق،‌ روی خاک های کربن که قدمت آن ها به سیزده هزار سال پیش باز می گردد به ذرات میکروسکوپی ریز الماسه هایی که بر روی ستاره های دنباله دار یافت می شوند، دست یافتند.

داگلاس کنث ، از دانشمندان انسان شناسی دانشگاه اورگان آمریکا که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را بر عهده دارد با ارائه یک فرضیه گفت: پس از انفجار یک ستاره دنباله دار بر فراز آمریکای شمالی ، قطعات این جرم آسمانی پس از فرود بر زمین ، باعث بروز آتش سوزی شد.

به گفته وی : این آتش سوزی موجب سرد شدن ناگهانی کره زمین و انقراض این جانوران عظیم الجثه شد.

به گفته محققان : در لایه های ریز الماسه ها ، سنگواره های موجودات غول پیکر به وفور یافت می شوند.

آلن وست ، از نویسندگان مقاله و کارشناس ژئو فیزیک یالت آریزونا ،‌ نیز گفت: ممکن است این واقعه جمعیت انسانی را نیز تحت تاثیر قرار داده باشد.

اشیا به جا مانده از فرهنگ کلوویس ها (یک قبیله شکارچی و ساکنان اولیه آمریکای شمالی) نیز نشان می دهد مردمان این قبیله نیز بر اثر پیامدهای ناشی از برخورد این جرم آسمانی از بین رفته اند.

با این وجود ، بسیاری از محققان هنوز در باره صحت این فرضیه اطمینان ندارند

دسته ها : علمی
شنبه 1387/10/14 12:19
X