معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2311055
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

یکی از غافلگیرکننده ترین عملیاتهای سپاه را به جرأت می توان در عملیات اخیر انهدام شبکه های سازمان یافته مستهجن مشاهده کرد. اجرای اصل غافلگیری در ارائه استراتژی جدید و رعایت اصل غافلگیری در تاکتیک، اجرای این عملیات را غیر قابل پیش بینی کرده بود.


تئوریسین های نظامی اصول جنگ را در 9 قسمت تعریف می کنند که البته تلفیق چند اصل و یا تجزیه و تحلیل یک اصل به چند قسمت، موجب کاهش و یا افزایش این اصول می شود.

اجرای این اصول برای تهیه و هدایت جنگ را «استراتژی» و اجرای آن در میدان نبرد را «تاکتیک» می نامند.

یکی از اصول کلی و شناخته شده، «غافلگیری» است که در کارنامه سپاه هم در عرصه های نظامی و هم در عرصه های غیرنظامی به چشم می خورد.

عملیاتهای بی شماری در دوران دفاع مقدس از سوی دلاور مردان سپاه بر پایه همین اصل شکل گرفت که موجب غافلگیری دشمن و نیز غافلگیری کارشناسان نظامی و سیاسی دنیا شد که برای نمونه می توان از عملیاتهای خیبر، طریق القدس و والفجر 8 (فتح فاو) یاد کرد.

یکی از غافلگیرکننده ترین عملیاتهای سپاه را به جرأت می توان در عملیات اخیر انهدام شبکه های سازمان یافته مستهجن مشاهده کرد. اجرای اصل غافلگیری در ارائه استراتژی جدید و رعایت اصل غافلگیری در تاکتیک، اجرای این عملیات را غیر قابل پیش بینی کرده بود.

غافلگیرکننده ترین بخش این عملیات، تدوین استراتژی نوینی است که با راه اندازی مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از پیشترها تدوین شده بود.

پس از تصدی سردار جعفری در کسوت فرماندهی کل سپاه و براساس تجربیات وی در راه اندازی و هدایت مرکز راهبردی سپاه، لزوم تدوین استراتژی جدیدی در سپاه احساس می شد، زیرا معاندان انقلاب اسلامی، جبهه جدیدی با عنوان ناتوی فرهنگی گشوده و از این رهگذر، ارزشهای اخلاقی و انسانی ایرانیان را با شبیخون فرهنگی مورد حمله قرار داده بودند.

یکی از محورهای این جبهه در عرصه فضای مجازی اینترنت شکل پذیرفت و دشمن با ایجاد هزاران سایت ضداخلاقی و دینی، اهداف ضد امنیتی را در راستای براندازی نرم پیگیری می کرد.

رویکرد جدید سپاه در رویارویی با شبکه های سازمان یافته ضد دینی و ضد امنیت، فرهنگ و عفت عمومی که در عملیات اخیر علنی شد، به معاندان انقلاب شوک وارد کرد و در حالی که شبکه های ماهواره ای شتابانه این حرکت را مغایر با آزادی بیان و آن را مقوله ای سیاسی قلمداد کرده و نتوانستند نگرانی خود را از ورود سپاه به عرصه رفع تهدیدات بزرگ در فضای مجازی پنهان کنند صدور اعلامیه جدید مبنی بر شناسایی و براندازی شبکه ای دیگر موسوم به پروژه هلندی تیر خلاص را بر آنان شلیک کرد.

دومین غافلگیری این عملیات را باید در تاکتیکهای آن جستجو کرد. این تاکتیکها نشان از توانمندی فراوان سپاه در عرصه «آی سی تی» و فضای مجازی دارد که البته شاید بیان جزئیات آن به لحاظ امنیتی چندان مقدور نباشد.رهگیری مدیران و دست اندرکاران سایتها، فراخوان و دستگیری آنان در حالی که آمریکا و امارات (دبی) و برخی کشورهای دیگر جلوس کرده بودند و پیچیدگی عملیات، نشان از اقتدار و اشراف اطلاعاتی- امنیتی سپاه دارد که موجب غافلگیری و سردرگمی دشمنان جبهه فرهنگی شد.


دسته ها : فرهنگی
دوشنبه 1388/1/31 23:58
X