معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2301123
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
دستاوردها در حوزه طراحی و ساخت دستگاهها و تجهیزات عمده برای مصارف تحقیقاتی، صنعتی و پزشکی

تاریخچه

آزمایشگاه لیزر گازکربنیک در سال 1359 جهت طراحی و ساخت لیزرهای کم توان و پر توان گازکربنیک راه‌اندازی گردید.
آزمایشگاههای لیزرهای نیمه‌هادی از سال 1365 با هدف انتقال تکنولوژی لیزرهای نیمه‌هادی راه اندازی گردید.
بخش طیف‌نگاری در سال 1370 اقدام به انجام پروژه انتقال تکنولوژی یاگ نمود که در این راستا آزمایشگاههای مربوطه راه‌اندازی گردید.
در سال 1378 نسبت به طراحی و ساخت اولین لیزر پزشکی گازکربنیک اقدام شد.
در سال 1382 به دلیل نیاز به منابع تغذیه و برطرف نمودن مشکلات سیتسم‌های الکترونیکی راه‌اندازی آزمایشگاه الکترونیک انجام گرفت.


ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
ضرورت طراحی، ساخت دستگاهها برای مصارف تحقیقاتی، صنعتی و پزشکی در وحله اول، انجام پروژه‌های تحقیقاتی و عدم وابستگی به کشورهای غربی، سپس درگیر نمودن نیروی انسانی متخصص و تربیت دانشجویان داخل کشور به منظور ارتقاء سطح دانش علمی آنها می‌باشد.


وضعیت در قبل از 1376
پاره‌ای از آمار وضعیت حوزه طراحی و ساخت قبل از سال 76 به شرح ذیل می‌باشد :

انتقال تکنولوژی و راه اندازی خط تولید هولوگرام‌های برچسبی
انتقال تکنولوژی جهت رشد بلور(Nd:YAG (1372-1370
ساخت لیزر فمتوثانیه جهت تحقیقات اسپکتروسکوپی (1377-1373)
ساخت لیزر پالسی Nd:YAG با دمش لامپی (1376-1373)
لیزرهای نیمه‌هادی


وضعیت در دورة 1383-1376
در خصوص طراحی و ساخت دستگاهها در دوره زمانی 83-76 فعالیت‌هایی انجام گرفته که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌نماییم :

لیزرهای حالت جامد جهت مصارف صنعتی
لیزرهای گازکربنیک جهت مصارف پزشکی و صنعتی
توسعه و بهینه‌سازی روی نمونه‌های مختلف هولوگرام
لیزرهای He-Ne
انواع فیلترهای اپتیکی در محدودة مرئی و مادون قرمز
منابع تغذیه سوئیچینگ جهت لیزرهای مختلف
لیزر بخار مس کم توان


دستاوردها در دورة 1383-1376

ساخت لیزر پزشکی 15 و 25 وات
ساخت لیزر صنعتی گاز کربنیک 300 وات
ساخت لیزرهای پرتوان حالت جامد با دمش دیودی و لامپی
مدولاتور 7000 آمپری
منابع تغذیه مورد نیاز پروژه‌ها
میز اپتیکی با قابلیت تراز شدن و ایجاد امکان استفاده از نگهدارنده‌های مغناطیسی روی آنها
توری های پراش
لیزرهای نیتروژن : نوسانگر-تقویت‌کننده
نوسانگر پارامتریک نوری دمیده توسط لیزر تیتانیوم-سفایر
چاپ مقالات متعدد در مجلات علمی و ارائه در کنفرانس های داخلی و خارجی
تربیت دانشجویان دکترا و کارشناسی‌ارشد
--------------------------------------------------
دستاوردها در حوزه رشد بلور، لایه‌نشانی و قطعات اپتیکی

تاریخچه
پیشرفت علوم و تکنولوژی لیزری، نیاز به پیشرفت علوم وابسته به آن من‌جمله رشد بلور، اپتیک و لایه‌نشانی دارد. بدین‌ترتیب در راستای دست‌یابی به تکنولوژی غنی لیزری گروه‌های مجزایی در سه فاز رشد بلور، لایه‌نشانی و اپتیک به فعالیت‌های تحقیقاتی در مرکز لیزر مشغولند تا بلورها و قطعات لیزری مورد نیاز را برای مرکز تحقیقات لیزر و دیگر مراکز علمی-تحقیقاتی کشور ارائه دهند.


ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
استفاده درست از دستگاه‌ها با توانایی‌های موجود در مرکز و برطرف کردن نیاز طرح‌های تحقیقاتی از ضرورت‌هایی است که باعث می‌شود این حوزه به فعالیت خود به طور مهم ادامه دهد و امید آن می‌رود که گامی مثبت در جهت رفع کمبودهای این صنعت مهم در داخل و خارج سازمان بردارد. تولید انواع فیلترهای اپتیکی در آزمایشگاه لایه‌نشانی مرکز همواره مورد نیاز آزمایشگاههای لیزر بوده و همچنین تهیه بلورهایی که از نظر کیفیت با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشند ضرورت تشکیل گروه رشد بلور و مواد را در این مرکز تعریف می‌کند. فعالیت رشد بلور به سه شاخه : آزمایشگاه رشد بلور، آزمایشگاه تهیه مواد و آزمایشگاه شیمی تفکیک می‌شود. بررسی و رشد بلورهای مختلف جزو سرفصل‌های تحقیقاتی در این حوزه می‌باشد.


وضعیت در قبل از 1376
در این خصوص اطلاعات کاملی در مرکز موجود نمی‌باشد. پروژه‌های تحقیقاتی متعددی در این فاز مورد بررسی قرار گرفته است که ما حصل آن : طراحی فیلترهای اپتیکی، طراحی و ساخت فیلترهای اپتیکی خاص به منظور جداسازی طول موج اصلی از هارمونیک دوم، تحقیق روی طراحی سیستم رشد بلور KDP از محصول و بررسی رشد بلور سفایر یا Al2O3 در این دوره می‌باشد.

وضعیت در دورة 1383-1376
از سال 76 به بعد تحقیقات در این حوزه بر مواردی که در ذیل آمده است متمرکز بوده است :

تحقیق در رشد بلور Nd3+:YAG و توسعه آن
بررسی و رشد بلورهای جدید فعال لیزر
بررسی و رشد بلورهای اپتیک غیرخطی
بررسی و رشد بلورهای Q-Switch
بررسی و رشد بلورهای IR-Detector
تهیه مواد اولیه جهت دوره‌های رشد بلور
انجام عملیات آنیلینگ میله‌های لیزر
انجام عملیات شیمیایی جهت سرویس‌دهی به رشد بلور در این خصوص از کلیه امکانات موجود در آزمایشگاه‌های گروه اعم از کوره‌های رشد بلور، تنش‌نما جهت مشاهده تنش‌های کریستالی، کوره‌های دما بالا، کوره‌های مقاومتی و … برای به دست آوردن نتیجه‌ای مطلوب استفاده شده است.
کارشناسان گروه لایه‌نشانی و اپتیک نیز تحقیقات زیادی را در خصوص ساخت آینه‌ها و فیلترهای لیزرهای پرقدرت دیودی و لامپی، ایجاد لایه‌های نازک اپتیکی و ساخت پلاریزه‌کننده برای لیزرهای پرقدرت انجام داده‌اند که در این خصوص از دستگاههای پیشرفته لایه‌نشانی دی‌الکتریک با مونیتورهای متعدد، دستگاههای اندازه گیری طیف‌های عبوری، بازتابی و جذبی، دستگاه لایه‌نشانی فلز و غیره استفاده می‌شده است.

دستاوردها در دورة 1383-1376
ماحصل تلاش‌های انجام شده در زمینه رشد بلور، لایه‌نشانی و اپتیک به شرح زیر است :

تولید تک بلورهای Nd:YAG
تولید تک بلور یاقوت یا Ruby
تولید تک بلور Cr3+ ،Nd3+:YAG
تولید تک بلور Yb:YAG
تولید انواع نگین‌های زینتی
آینه‌ها و فیلترهای مختلف در طول موج‌های مختلف بر روی زیرلایه‌های متفاوت و با عنوان عبور یا بازتاب متفاوت در محدودة باند دیداری و مادون قرمز نزدیک NIR
اندازه‌گیری طیف‌ عبوری، بازتابی، جذبی قطعات مختلف و همچنین مایعات
ارائه خدمات آبکاری و آندایزینگ برای کلیه قطعات
تولید قطعات اپتیکی شامل تیغه‌های موازی جهت ساخت آینه‌های لیزر، لنزهای اپتیکی
--------------------------------------------------
دستاوردها در حوزه خدمات فنی، مهندسی و تولیدات مهم

تاریخچه
این بخش بعد از ادغام دو مرکز طیف نگاری و لیزر که بعدها به نام مرکز تحقیقات و کاربرد لیزر نامگذاری شد در سال 1379 به وجود آمد. قبل از ادغام این دو مرکز گروه‌های اپتیک و مکانیک به صورت مجزا کارهای پژوهشی و تولیدی را پشتیبانی می‌کردند.
این بخش دارای گروه‌های تولید لیزر هلیوم نئون، اپتیک، لایه‌نشانی، اپتومکانیک و شیشه‌گری می‌باشد که با در اختیار داشتن دستگاه‌های پیشرفته و افراد مجرب و با سابقه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی خوبی را برای پروژه‌های مرکز و دیگر مراکز معاونت و همچنین خارج از سازمان قطعات اپتیکی و اپتومکانیکی را طراحی و انجام می‌دهند. البته کار این واحد بیشتر پشتیبانی پروژه‌ها و در کنار آن طراحی و تولید قطعاتی است که با قیمت گزاف از خارج وارد می‌شود.
در صنعت فوتونیک که در گذشته کارها به صورت مایکرونی بوده، با پیشرفت علم فوتونیک کارها به صورت میکرونی انجام می‌گردد و دقت عمل نیز دو چندان شده است که باید همگام با جهان به پیش رفت.

ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
با پیشرفت علم فوتونیک، لیزرها و قطعات اپتیکی به حدی دقیق و متنوع شده است که ما این مقوله را نباید فقط در سطح سازمان ببینیم و باید با کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در کنار پروژه‌های سازمان مشکلات صنایع را نیز در نظر بگیریم و با امکانات موجود در رفع این مشکلا برآییم.
تولیدات قطعات لیزر و اپتیک در خارج از کشور به صورت انگشت‌شمار در اختیار چند شرکت می‌باشد که قطعات را با قیمت بسیار بالا در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. برای از بین بردن این وضعیت، ایجاد این بخش یکی از ملزمات می‌باشد که وابستگی به کشورهای خارجی را کم کرده و باعث تقویت کارهای پژوهشی و صنعتی داخلی کشور می‌شود.


وضعیت در قبل از 1376
در سال‌های قبل از 1376 اطلاعات کاملی در دست نمی‌باشد و کارها بیشتر به صورت پراکنده در دو مرکز انجام می‌شد و تولیدات و سفارشات در اختیار شرکت‌های وابسته به سازمان بوده است و گروه‌ها بیشتر در انتظار سفارش تولیدات بوده‌اند و این کار تا سال 1379 ادامه داشته است. اطلاعات دقیق این قسمت در معاونت موجود می‌باشد.


وضعیت در دورة 1383-1376
بعد از سامان‌دهی مرکز تحقیقات و کاربرد لیزر از دو مرکز طیف‌نگاری و لیزر کارهای مرکز شناسنامه‌دار شده و علاوه بر کارهای به کارهای تحقیقاتی از قبیل طراحی و ساخت قطعات نیز به آن اضافه گردیده است، به طول مثال از سال 78 به بعد کارهای تولیدی موجود قبلی حرکتی به خود گرفت که قطعات جدیدی طراحی و ساخته شد و این کارها در لیزرهای 50 وات سبز به صورت چشمگیر مشخص می‌باشد که تقریباً تمام قطعات آن در بخش ساخته شده است.
قطعات ساخته شده برای پروژه‌ها و فروش از سال 1380 به بعد که در این بخش به صورت کاملی بایگانی شده است، به شرح جدول پیوست می‌باشد.

دستاوردها در دورة 1383-1376
با تجربه پیشینه در زمینه ساخت قطعات لیزر در این بخش قطعات زیر برای اولین‌بار در ایران ساخته شد.

کلیه قطعات اپتومکانیکی و اپتیک لیزر 50w سبز Nd:YAG
کلیه قطعات مکانیکی لیزر پزشکی 15W و 25W گازکربنیک
تیوب‌های لیزر توان بالا گازکربنیک (300w و 2kW )
--------------------------------------------------
دستاورد در حوزه راه‌اندازی و بهره‌برداری از دستگاهها و تجهیزات عمده خریداری شده از داخل و خارج


ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
پیشرفت علوم و تکنولوژی لیزر همواره نیاز به دستگاهها و تجهیزات عمده‌ای داشته و دارد که در راستای راه‌اندازی آزمایشگاههای تحقیقاتی این مرکز دستگاههای فوق‌الذکر تهیه شده تا در پیشبرد اهداف علمی این مرکز قدم مؤثری برداشته شده باشد.


وضعیت در قبل از 1376
در سال‌های قبل از 1376 اطلاعات کاملی در دست نمی‌باشد و کارها بیشتر به صورت پراکنده در دو مرکز انجام می‌شد و تولیدات و سفارشات در اختیار شرکت‌های وابسته به سازمان بوده است و گروه‌ها بیشتر در انتظار سفارش تولیدات بوده‌اند و این کار تا سال 1379 ادامه داشته است. اطلاعات دقیق این قسمت در معاونت موجود می‌باشد.

وضعیت در دورة 1383-1376
تعداد زیادی از دستگاهها و تجهیزات موجود در مرکز قبل از سال 1376 خریداری و راه اندازی شده است. از قبیل Auto Correlator جهت اندازه‌گیری پهنای زمانی پالس‌های فمتوثانیه لیزرهای حالت جامد.

دستاوردها در دورة 1383-1376

نام دستگاه:کوره حرارتی 1800 درجه -کاربرد:ساخت قطعات شیشه لیزری - ساخت شیلدهای حرارتی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور: برای پیشبرد تحقیقات

نام دستگاه:لیزر Nd:YAG -کاربرد:اندازه‌گیری آستانه تخریب قطعات اپتیکی با این لیزر انجام می‌شود -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:توسعه صنایع در زمینه های پزشکی، صنعتی، نظامی، تحقیقاتی

نام دستگاه:پمپ خلاء -کاربرد:ایجاد خلاء -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:برقراری شرایط مناسب برای انجام امور تحقیقاتی

نام دستگاه:لیزر آرگونء -کاربرد:پمپاژ دستگاه رامان و پمپ لیزر Ti:sapphire -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:برای پیشبرد تحقیقات

نام دستگاه:لیزر آرگونء -کاربرد:پمپاژ لیزر Ti:sapphire -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:برای کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:لیزر Nd:YAG -کاربرد:کارهای تحقیقاتی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:آموزش نیروی انسانی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی در دانشگاه ها و مراکز علمی

نام دستگاه:وایرکات ONA -کاربرد:برش قطعات فلزی به ابعاد 20*20 سانتی‌متر با نرم‌افزار موجود و طراحی قطعات -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:تسهیل در ساخت قطعات مورد نیاز در تکنولوژی هسته‌ای

نام دستگاه:لنز سنترینگ (Lens centering) -کاربرد:سنترکردن لنزهای ساخته شده توسط بخش و یا چک کردن لنزهای ساخته شده -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:تولید قطعات اپتیکی

نام دستگاه:LOH 700 -کاربرد:به روش قطعات اپتیکی در سایزهای بزرگ به صورت اتوماتیک -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:تولید قطعات اپتیکی

نام دستگاه:اسیلوسکوپ Tektronix -کاربرد:اندازه‌گیری فرکانس و طول موج دستگاه‌های لیزر و الکترونیکی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:بالا بردن دقت در اندازه گیری

نام دستگاه:دستگاه M2 متر -کاربرد:اندازه‌گیری پارامتر M2 لیزر -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:کنترل کیفی لیزرهای تولیدی

نام دستگاه:Beam analyzer -کاربرد:جهت تجزیه و تحلیل پرتو خروجی لیزر -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:کنترل کیفی لیزرهای تولیدی

نام دستگاه:Wavemeter -کاربرد:جهت سنجش طول موج لیزر -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:کنترل کیفی لیزرهای تولیدی

نام دستگاه:توان سنج -کاربرد:جهت اندازه‌گیری توان خروجی لیزر -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری‌های توان لیزر

نام دستگاه:توان سنج RF و SWR -کاربرد:جهت اندازه‌گیری توان فرکانس رادیویی و درایور سوئیچ-Q -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری‌های توان لیزر

نام دستگاه:میکروسکوپ اپتیکی Olympus -کاربرد:مشاهده کردن تخریب -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:اندازه‌گیری قطعات اپتیکی در جهت بالابردن کیفیت

نام دستگاه:RLC متر -کاربرد:اندازه‌گیری قطعات الکترونیکی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری‌های الکتریکی

نام دستگاه:اسیلوسکوپ 60MHz -کاربرد:اندازه‌گیری الکتریکی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:پیشرفت کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:Auto correlator -کاربرد:اندازه‌گیری پهنای زمانی پالس‌های فمتوثانیه -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:پیشرفت کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:اسیلوسکوپ -کاربرد:مشاهده نوسانات الکتریکی و الکترونیکی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:پیشرفت کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:Wave meter -کاربرد:اندازه‌گیری طول موج نور لیزر پیشرفت کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:اسیلوسکوپ EZ -کاربرد:اندازه‌گیری -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:پیشرفت کارهای تحقیقاتی

نام دستگاه:gc. -کاربرد:اندازه‌گیری غلظت گازها -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه گیری و بالا بردن

نام دستگاه:ژول-پاورمتر -کاربرد:اندازه گیری قدرت -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری توان و انرژی‌های لیزر

نام دستگاه:اسیلوسکوپ 7904 -کاربرد:اندازه‌گیری -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری توان و انرژی‌های لیزر

نام دستگاه:اسیلوسکوپ -کاربرد:اندازه‌گیری جریان، ولتاژ، فرکانس -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری توان و انرژی‌های لیزر

نام دستگاه:اسپکتروفوتومتر -کاربرد:اسپکتروسکوپی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:توسعه و پیشرفت تحقیقات

نام دستگاه:Hall effect Measurement -کاربرد:تعیین مشخصات الکتریکی نیمرسانا -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه گیری قطعات نیمه‌هادی

نام دستگاه:اسپکتروفتومتر Cary 500 -کاربرد:گرفتن طیف از 190 نانومتر تا 3500 نانومتر به صورت جذبی، عبوری و برگشتی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری طیف‌های تولید شده لیزری

نام دستگاه:فانکشن ژنراتور 15MHz -کاربرد:تولید فرکانس در موج‌های مختلف -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری

نام دستگاه:فانکشن ژنراتور -کاربرد:تولید انواع فرکانس با موج‌های مختلف -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه‌گیری

نام دستگاه:اگزایمر لیزر -کاربرد:اسپکتروسکوپی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:خودکفایی در تولید این لیزر در ایران

نام دستگاه:Dye-laser -کاربرد:اسپکتروسکوپی -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:خودکفایی در تولید این لیزر در ایران

نام دستگاه:Scanning Probe Microscopy -کاربرد:بررسی و آنالیز سطح -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:دقت در اندازه گیری قطعات نیمه هادی

نام دستگاه:Spectrum Analyzer -کاربرد:تعیین طیف خروجی LED LD -تأثیرنتایج حاصل‌ازدستاوردبرای‌کشور:بالا‌بردن دقت در اندازه‌گیری امور تحقیقات
----------------------------------------------------
دستاوردها در حوزه پروژه‌های تحقیقاتی


تاریخچه
در حوزه پروژه‌های تحقیقاتی این مرکز از سال 1358 یکی از بخش‌های مرکز تحقیقات هسته‌ای بوده و هدایت و گسترش تحقیقات در آزمایشگاههای تحقیقاتی زیر را به عهده داشته است :
آزمایشگاه لیزر فیوژن، لیزر سینتیک، لیزرهای تیز پرقدرت، طیف‌نگاری، هولوگرافی، الکترونیک و الکترواپتیک، لیزرهای بخار فلز، و از سال 1368 که در زمرة یکی از مراکز معاونت پژوهشی درآمده و فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در قالب 4 بخش مستقل، لیزرهای گازی، حالت جامد، نیمه‌هادی و مهندسی تولید و پشتیبانی به انجام می‌رساند.
در صنعت فوتونیک که در گذشته کارها به صورت مایکرونی بوده، با پیشرفت علم فوتونیک کارها به صورت میکرونی انجام می‌گردد و دقت عمل نیز دو چندان شده است که باید همگام با جهان به پیش رفت.


ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
ضرورت‌هایی که ایجاب می‌کند به پروژه‌های تحقیقاتی این مرکز بپردازیم عبارتند از :
تحقیقات در کاربردهای پزشکی و صنعتی، کاهش وابستگی به کشورهای خارجی، دست‌یابی به تکنولوژی‌های مهم روز از قبیل : دانش دمش نوری لیزرهای گازی مولکولی، برهمکنش لیزر با مواد، پلاسما و گداخت لیزری، تهیه نانوکریستال‌ها، جداسازی‌های ایزوتوپی، لیزرهای صنعتی حالت جامد و امثالم


وضعیت در قبل از 1376
تجهیز مرکز به عنوان کانونی جهت تکنولوژی لیزر و کاربردهای آن و ارائه خدمات تکنولوژیک و تحقیقاتی به کلیه مراکز آموزشی، تحقیقاتی و کاربردی کشور که در 3 بخش تحقیقات، تولید و پشتیبانی انجام می‌گرفته است.


وضعیت در دورة 1383-1376
در دورة 1383-1376 فعالیت‌های تحقیقاتی زیادی انجام گرفته است که به صورت پروژه‌های درون مرکزی و یا مصوب معاونت پژوهشی توسط کارشناسان به اتمام رسیده که عناوین آنها در ذیل ارائه می‌گردد.


پروژه های خاتمه یافته سال 81

1 بررسی و تحقیق جهت ساخت لیزرهای حالت جامدبا پمپاژ دیودی و انتقال تکنولوژی ساخت
2 توسعه و ساخت لیزرهای گازکربنیک جهت مصارف صنعتی و پزشکی
3 توسعه و ساخت لیزرهای هلیوم نئون جهت مصارف مختلف


پروژه های خاتمه یافته سال 82

1 بهینه سازی و افزایش بهره لیزر بخار مس کم توان
2 طراحی و ساخت منبع‎تغذیه کمکی با ولتاژهای خروجی مختلف
3 ساخت منبع‎تغذیه 15 ولت با جریاندهی 30 آمپر جهت تغذیه لیزر دیودی
4 ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ جهت تغذیه کمکی


پروژه های خاتمه یافته سال 83

1 جداسازی ایزوتوپ‌های سبک توسط لیزر به روش مولکولی
2 طراحی‌ و ساخت مدولاتور 7000 آمپری با فرکانس 100
3 طراحی و ساخت لیزر گازکربنیک با حرکت محوری سریع گاز با توان اپتیکی 300 وات جهت مصارف صنعتی
4 ساخت توری پراش عبوری با قدرت تفکیک بالا (حدود 2300 خط در میلی‌متر)
5 طراحی لیزر حالت جامد پیوسته با پمپاژ دیودی و آرایش طولی برای توان‌های پایین
----------------------------------------------------
دستاوردها در حوزه مقالات علمی

تاریخچه
این مرکز همواره در جهت ارائه نتیجه تحقیقات مربوط به فعالیت‌های علمی پژوهشی به صورت مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر علمی و یا ارائه مقاله در کنفرانس‌های داخلی و خارجی فعال بوده و همه ساله چندین مقاله داخلی و خارجی توسط کارشناسان این مرکز ارائه می‌گردد.

ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
تولید مقالات همواره در کلیه مراکز تحقیقاتی در جهت نشر اطلاعات و دانش فنی مؤثر بوده، بهره‌برداری جامعه علمی و دانشگاهی کشور و همچنین محققین بین‌المللی از ماحصل تولید مقالات غیرقابل انکار می‌باشد.
----------------------------------------------------
دستاوردها در حوزه هدایت رساله‌های دکترا و پروژه‌های کارشناسی‌ارشد

تاریخچه
تاریخچه هدایت رساله های دکترا و پروژه‌های کارشناسی‌ارشد این مرکز به اولین سال های شروع به کار مرکز تحقیقات لیزر (1368) مربوط می‌شود که از آن زمان پایان نامه‌های متعددی توسط دانشجویان دانشگاهها به راهنمایی اساتید مربوطه در این مرکز به انجام رسیده است.


ضرورت‌ها، بایدها و نبایدها
تربیت نیروی انسانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از اهداف و ضرورت‌های مرکز تحقیقات لیزر بوده و می‌باشد و این امر به بروز شدن دانش و اطلاعات فنی مرکز کمک می‌نماید.


وضعیت در قبل از 1376
متأسفانه آمار کامل و دقیقی از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد قبل از سال 76 موجود نمی‌باشد. هیچ پایان نامه دکتری در آن مقطع زمانی در این مرکز انجام نگرفته است.

دسته ها : فن آوری
جمعه 1388/1/21 13:41
X