یکی از باشکوه‌ترین یادگارهای تاریخی این شهر، معبد چغازنبیل است که در سده سیزدهم پیش از میلاد ساخته شده و با گذشت نزدیک به 3300 سال از پایه‌گذاری آن، هنوز عظمت شهر قدیم در آن جلوه‌گر است.

این معبد توسط اونتاش ناپیراشا، پادشاه عیلام 3200 سال پیش به ارتفاع 53 متر در بین 2 شهر شوش و شوشتر کنونی احداث شد؛ اما در حال حاضر تنها 25 متر از ارتفاع این معبد باقی مانده است.

چغازنبیل واژه‌ای محلی از ترکیب دو کلمه «چغا» به معنای تپه و «زنبیل» است. زیگورات، بنایی 5 طبقه و محل نگهداری مجسمه خدایان و انجام مراسم‌های مذهبی بوده که به غیر از طبقه اول و پنجم، تمامی طبقات از خشت پر شده و طبقه پنجم که مرتفع‌ترین طبقه‌هاست، تنها کاهنان و خانواده‌های شاه اجازه ورود به آن را داشته‌اند. عیلامی‌ها معتقد بودند هنگام غروب، خدایشان از آخرین طبقه زیگورات به آسمان پرواز می‌کند و روز بعد بازمی‌گردد.

هسته مرکزی زیگورات از خشت خام احداث شده، چهارگوشه‌های زیگورات منطبق با 4 جهت اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب است. در تمامی اضلاع زیگورات، صحن‌های بسیار وسیعی وجود دارد. این صحن‌ها، مسیر حرکت کسانی بوده که برای انجام مراسم‌های مذهبی در آنجا جمع می‌شدند. صحن‌ها راه حرکت دسته‌جمعی زائران به مناسک مذهبی بوده است.

معبد چغازنبیل در 3 باروی تودرتو ساخته شده است که هریک از باروها، به شکل ویژه‌ای طراحی و بنا شده است. بین باروهای اول و دوم کاخ شاهی و 5 آرامگاه زیرزمینی سلاطین عیلام و یک پرستشگاه که به نوسکو، خدای آتش پیشکش شده بود، جای داشته است. معبد زیگورات در مرکز حصار سوم قرار گرفته است. این معبد با به‌کارگیری میلیون‌ها آجر ساخته شده که یادگارهای آن هنوز پابرجاست. محوطه مقدس چغازنبیل به واسطه 7 دروازه با محیط اطراف ارتباط دارد. در درون این مجموعه 3 معبد با حیاط‌های سنگفرش و انبارهای متعدد‌ آلات و ادوات جنگی قرار دارد.

از کاوش‌های این موزه آجرشناسی، یادگارهای تاریخی فراوان و ارزشمند به دست آمده که لوح حمورابی یا نخستین قانون مدون بشر در زمره این یافته‌های باستان‌شناسی است. عملیات باستان‌شناسی در این بنا از حدود سال 1325 خورشیدی آغاز و تا سال 1341 ادامه داشت.

اهمیت این محوطه تاریخی به عنوان مهم‌ترین اثر به‌جا‌مانده از دوران حکومت عیلامی، قدمت 3000 ساله آن با جاذبه‌های طبیعی‌اش، از جمله عوامل قرار گرفتن این اثر تاریخی در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو بود.

زیگورات چغازنبیل، یکی از باشکوه‌ترین جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری خوزستان است که چشم هربیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند. سالانه ده‌ها هزار گردشگر خارجی از اقصی‌نقاط جهان از این بنا بازدید می‌کنند.

این معبد در 35 کیلومتری جنوب شهرستان شوش قرار دارد.

دسته ها : فرهنگی
چهارشنبه 1388/1/19 23:58
X