یک متخصص تغذیه گفت: هویج پخته مفید‌تر از هویج خام است زیرا در حین فرآیند پخت دیواره سلولهای گیاهی بافت هویج شکسته شده و جذب آنتی اکسیدان آن بیشتر و راحت‌تر می‌شود.
مسعود کیمیاگر افزود: هویج از سبزی‌های ریشه‌ایی است و بهترین منبع بتا کاروتن و دارای بسیاری از ویتامین‌ها و موادمعدنی است و به خصوص از کارتنوئیدهایی مثل لیکوپن، زئانتین، بتاکاروتن، فیتوکمیکال‌ها تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: لیکوپن و لوتئین در هویج پس از پخته شدن بیشتر می‌شود و در نتیجه آنتی اکسید موجود در آن افزایش یافته و جذب آنتی اکسیدان آن راحت‌تر صورت می‌گیرد.
این متخصص تغذیه افزود: البته هویج خام به این خاطر که احساس سیری بیشتری در فرد ایجاد می‌کند در رژیم‌های غذایی لاغری بیشتر مصرف می‌شود.
وی گفت: ترکیباتی در هویج یافت شده است که در جوان ماندن سلول‌ها و برقراری ارتباط بین سلولی نقش بسیار مهمی دارد.
خوردن هویج مقاومت بدن را در برابر بیماری‌های عفونی بالا می‌برد و بدن را بر ضد عفونت‌های ویروسی و باکتریایی تقویت می‌کند.
این متخصص تغذیه ادامه داد: هویج 5 تا 7 درصد قند دارد که در کنار فیبر بالای موجود در آن برای سلامت مفید است. درصد قند هویج نسبت به سبزی‌های دیگر بالاتر است و همه افراد حتی دیابتی‌ها می‌توانند از هویج استفاده کنند.
کیمیاگر افزود: خوردن آب‌میوه‌ها و آب هویج برای دیابتی‌ها توصیه نمی‌شود ولی خوردن خود میوه‌ها می‌توانند برای آن‌ها مفید باشد. قند موجود در هویج به طور تدریجی در بدن جذب می‌شود و قند خون را به طور ناگهانی بالا نمی‌برد.
وی اضافه کرد: هویج را نمی‌توان انسولین گیاهی نام برد زیرا انسولین ترکیبی است که از راه خوراکی وارد بدن نمی‌شود و باید به صورت تزریقی استفاده کنند بنابراین نمی‌توان گفت دیابتی‌ها با مصرف هویج می‌توانند قند خون خود را پایین آورند و مصرف بیش از حد هویج ممکن است قند خون دیابتی‌ها را افزایش دهد.
کیمیاگر ادامه داد: هویج با داشتن مواد مقوی و ویتامین‌ها یکی از مهمترین و مفیدترین سبزی‌هااست

دسته ها : تندرستی
چهارشنبه 1388/1/19 22:56
X