معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2314362
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟
بیمارى تنها یک پدیده ناشناخته نامطلوب نیست که پزشک از ابتداى پیدایش علایم ظاهرى آن بکوشد با استفاده از عوامل خارجى (داروها) آن را سرکوب کند، بلکه بازتاب و نمایش کوشش بدن انسان براى بازسازى تعادل و توازن انرژى‏هاى درونى است که آشفته و کم و زیاد شده‏اند. بنابراین درمان بیمارى و بازیابى تندرستى، بى‏تردید کار طبیعت است که نیروهاى آن به تنهایى، یا با یارى داروهاى پزشکى و اصلاح روش زندگى، سرانجام تعادل انرژیایى بدن را بازسازى مى‏کنند.
اساس این روش کشف و رفع ریشه مولد بیمارى است خواه چنان زمینه‏اى شیمیایى باشد (کجروى در خوردن، نوشیدن، تنفس، دفع و غیره)، خواه مکانیکى باشد (حالات زیان‏آور رفتارى و سوءاستفاده از بدن به ویژه بدشکلى ستون فقرات، انقباض عضلات، مفاصل سخت یا خراب شده و غیره)، یا روانى - ذهنى باشد (نگرانى، افسردگى، وسواس، اسکیزوفرنیا و غیره) .آنچه او مى‏کوشد انجام دهد اصلاح کلیّت وجود شخص بیمار و شیوه زندگى اوست نه سرکوب کردن و رفع کردن علائم ظاهرى بیمارى او.
روش اجرا چگونه است؟
درمانگران طبیعت درمانى چون دیگر پزشکان از آزمایش‏هاى خون، ادرار، عکس‏بردارى با پرتو ایکس و غیره استفاده مى‏کنند. افزون بر آن‏ها، درمانگران طبیعت درمانى از روشى که سوءاستفاده از بدن به ویژه بد نشستن، بد راه رفتن، بد ایستادن و غیره را مشخص و اصلاح مى‏کند نیز استفاده مى‏کنند. درمانگر طبیعت درمانى مى‏کوشد روشن کند وضعیت نامطلوب بیمارش نتیجه این گونه سوءاستفاده‏ها هستند یا نه.
از زاویه دیگر پرداختن به اصلاح تغذیه بیمار نقطه آغاز هر کوشش درمانى به روش طبیعت درمانى است.
درمانگران طبیعت درمانى باور دارند که بسیارى از دردها و ناراحتى‏ها و بیمارى‏ها مولود ذهن آشفته یا کج‏پندار هستند. نکته اصلى در این نگرش این است که آزادسازى ذهن از فشارهاى روانى و تجربیات تلخ به بدن امکان مى‏دهد خود را بازسازى کند و نیروهاى طبیعى خود را به طور کامل در شفاى بیمارى‏ها به کار گیرد. چنین است که درمانگران طبیعت درمانى با استفاده از همه عوامل و وسایل معقولى که در دسترس دارند مى‏کوشند به بیمار کمک کنند شیوه زندگى خود را اصلاح کند و تعادل طبیعى آن را به آن بازگرداند.
این روش چه کاربردی دارد؟
روش طبیعت درمانى نتایج خوبى در درمان بیمارى‏هاى زیر نشان داده است: بیمارى‏هاى روده‏اى، گلو درد، ناراحتى‏ها و زخم و تورم جدار معده، برونشیت و دیگر ناراحتى‏هاى تنفسى، بواسیر، انواع ناراحتى هاى دستگاه گوارش و جگر، دردهاى مهره‏اى و مفصلى، برخى انواع آرتروز و رماتیسم، سرماخوردگى، انواع عفونت‏هاى داخلى، انواع افسردگى‏ها، اختلالات عصبى - روانى، بیمارى‏هاى مولود کمبود ویتامین ها و مواد معدنى ضرورى، انواع سردردها و دیگر دردهاى ناشناخته، خستگى‏ها و ناتوانى‏هایى که علل ناشناخته دارند، آبریزش بینى و حساسیت‏هاى مزمن، نقرس، فشار زیاد خون، چربى زیاد خون، چاقى و حتى بیمارى‏هاى خیلى خطرناک چون بیمارى قند و سل ریوى.

دسته ها : تندرستی
پنج شنبه 1388/1/13 12:28
X