شهرستان لاهیجان در فاصله 40 کیلومتری شهر رشت و هفت کیلومتری شهرستان آستانه اشرفیه قرار دارد.

این شهر در ناحیه پایکوهی که تپه ماهورهای آن را بوته‌های همیشه سبز چای، در ردیف کاری‌های منظم هندسی پوشانده است، قرار دارد که همراه با معماری زیبا و خانه‌های ویلایی با سقف‌های سفالی و رنگ‌آمیزی سفید، جلوه زیبایی به سیمای شهر بخشیده است.

در لاهیجان زیبایی‌های طبیعت و شهرسازی همدیگر را تکمیل کرده‌اند، شیطان کوه یا شاه‌نشین کوه از مناطق زیبای لاهیجان است.

در مسیر بالای شیطان کوه فضایی دل‌انگیز وجود دارد که به بام سبز لاهیجان مشهور است.

این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه منتهی می‌شود.

از بام سبز حدود هزار پله سیمانی تا پای کوه تعبیه شده که یکی از مسیرهای منتهی به بام سبز است.

آبشاری زیبا و دیدنی از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می‌شود.

فرماندار لاهیجان به نحوه احداث تله‌کابین این شهر اشاره کرد و گفت: طرح تله‌کابین بام سبز لاهیجان به عنوان نخستین تله‌کابین گیلان راه‌اندازی شده است.

احمد آقایی افزود: طرح تله‌کابین با هدف توسعه گردشگری ایجاد شده و ظرفیت جابه‌جایی سالانه 968 هزار نفر برای آن پیش‌بینی شده است.

به گفته وی مسیر حرکت تله‌کابین به نحوی طراحی شده که از داخل کابین‌ها نمای زیبایی از شهر و طبیعت چشم‌نواز اطراف دیده می‌شود.

آقایی تصریح کرد: بام سبز با زیبایی‌های خود در کنار دیگر جاذبه‌های گردشگری لاهیجان همواره پذیرای میهمانان داخلی و خارجی است.

لاهیجان دارای بناهای تاریخی ارزشمندی است و مجموعه استخر و تاسیسات حاشیه آن هر ساله محل اسکان موقت مسافران بسیار زیادی است و به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد لاهیجان، به عنوان شهرستان نمونه گردشگری (تاریخی ـ طبیعی) به تصویب هیئت دولت رسیده است.

شهرستان لاهیجان با وسعت حدود یک هزار و 470 کیلومتر مربع دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری نظیر تالاب امیرکلایه با انواع گیاهان و پرندگان زیبا، پل خشتی لاهیجان مربوط به دوره صفویه، مقبره کاشف‌السلطنه، استخر زیبا و ... است.

بقعه چهار پادشاه، مسجد جامع، مسجد اکبریه مربوط به قرن چهارم، بقعه آقا سیدرضا کیا، آقا سیداحمد، آقا میرشمس‌الدین، آقا سیدموسی، اقا سیدحسن و بقعه آقا میرشمس الدین از فرزندان و نوادگان امام موسی کاظم(ع) از جاذبه‌های زیارتی لاهیجان است.

دسته ها : عمومی
دوشنبه 1388/1/3 10:16
X