معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2317716
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
یکی از مشکلات بیماران سرطانی این است که بسیاری از درمان‌های ضد سرطان فقط از طریق تزریق قابل انجام است و به همین دلیل بیماران باید از منزل خارج شده، به مراکز درمانی مراجعه کنند.
اما نسل جدیدی از نانوذراتی که به ‌وسیله محققان دانشگاه جان هاپکینز ابداع شده‌است، مبتلایان به سرطان را قادر می‌سازد تا در آینده داروها را به شکل خوراکی مصرف کنند.
آنیربان مایترا و همکارانش این نانوذرات پلیمری جدید را از سه نوع ماده‌‌ی اولیه که با نسبت‌های مختلفی ترکیب شده‌اند، تهیه کردند. آن‌ها دریافتند که نانوذراتی که ترکیبی از شش قسمت N ایزوپروپیل اکریل آمید، دو قسمت متیل متا اکریل آمید و دو قسمت اکریلیک اسید هستند، دارای ویژگی‌های مطلوب فارماکولوژیکی هستند.
چنین نانوذراتی به‌سادگی با داروهای نامحلول در آب ترکیب شده، این توانایی را می‌یابند که این داروها را پس از بلعیدن، به جریان خون منتقل کنند.
در مقاله‌ منتشرشده در مجله‌ Molecular Cancer Therapeutics، محققان تأکید کرده‌اند که برای تهیه‌ این نانوذرات از سه ماد‌ه‌ اولیه استفاده شده‌است؛ زیرا انتظار داشتند پلیمرهای به دست‌آمده به غشای موکوزی مجاری گوارشی بچسبد.
این ویژگی یعنی چسبناکی درون سلول‌های مجاری گوارشی، سبب می‌شود تا آن‌ها بتوانند نانوذرات را فراگرفته، آن‌ها را به‌سمت جریان خون هدایت کنند.
آزمایش داروی ضد سرطان rapamycin نشان داد که این فرمولاسیون، خواص فارماکوکینتیک مطلوبی در جانوران دارد.
نکته‌ مهم‌تر اینکه نانوذرات فوق می‌توانستند rapamycin را به تومورهای پانکراتیک انسانی منتقل کنند.
انجام تست‌های مختلف نشان داد که دُزهای «mega» از این نانوذرات که به مدت 4 هفته مصرف شدند، از خود هیچ‌گونه اثر سمی ظاهر نکردند.
در حقیقت مشخص شد که دزهای خوراکی از این فورمولاسیون، طبق انتظاری که از داروی rapamycin می‌رود، موجب تغییراتی در بیوشیمی سلول‌های توموری می‌شود.

دسته ها : تندرستی
سه شنبه 1387/12/27 19:35
X