به نقل از روزنامه «گاردین» چاپ لندن، «هارولد پینتر» که سال‌ها از بیماری سرطان در عذاب بود، پس از 78 سال زندگی پربار ادبی دنیای تئاتر و ادبیات جهان را ترک کرد.
«پینتر» در حالی درگذشت که بیشتر هموطنانش امروز همزمان با بیست و پنجم دسامبر، کریسمس را جشن می‌گیرند.
«آنتونیا فراسر» با اعلام این خبر به روزنامه‌ انگلیسی «گاردین» همسرش را «مردی بزرگ» توصیف کرد و گفت: «سعادت داشتم که سی و سه سال با او زندگی کنم و هیچگاه فراموشش نخواهم کرد.»
آکادمی سوئدی نوبل نیز هنگام اهدای نوبل ادبیات به « هارولد پینتر» در سال 2005 وی را «بهترین نماینده تئاتر نیمه دوم قرن بیست انگلیس» معرفی کرده بود.
«هارولد پینتر» به جز نمایشنامه‌نویسی در حوزه‌های دیگر هنری از جمله شاعری، فیلم‌نامه‌نویسی، بازیگری و کارگردانی و حتی سیاست نیز شهرت داشت.
وی همچنین در آخرین اظهارت سیاسی خود از حمله نظامی آمریکا و انگلیس به عراق به شدت انتقاد کرده بود و خواستار توقف تجاوز آمریکایی‌ها به این کشور شد.
از میان نمایشنامه‌های «هارولد پینتر» نمایش «سرایدار» چاپ سال 1960 و «جشن تولد» بیشتر از بقیه مورد توجه منتقدان و علاقه‌مندان دنیای نمایش قرار گرفته است.
«پینتر» 10 اکتبر سال 1930 در خانواده‌ای یهودی در شهر لندن به‌دنیا آمد. از جوانی به بازیگری علاقه نشان داد و در هفده سالگی به نقش «مکبث» روی صحنه نمایش رفت. وی در سال 1951 نخستین نمایش خود را به نام «اتاق» منتشر کرد.
درگذشت «هارولد پینتر» در روز کریسمس، بسیاری از هواداران و مشتاقان دنیای نمایش در سراسر جهان را شوکه کرده است.
خبر درگذشت این نمایش‌نامه‌نویس انگلیسی برخلاف همزمانی آن با سخنرانی «ملکه الیزابت دوم» به مناسبت کریسمس در رسانه‌های تصویری بریتانیا و جهان پوشش وسیعی داشته است.

دسته ها : فرهنگی
شنبه 1387/10/7 14:12
X