معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2707506
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
گلیوبلاستوما یکی از مشهورترین و کشنده‌ترین نوع تومورهای مغزی در بزرگ‌سالان هستند که اشکال نامنظمی دارد و سریعاً به بافت‌های مجاور حمله‌ور می‌شوند. همین امر درمان و مبارزه با این سرطان را بسیار مشکل کرده‌است.
نویسنده‌ مقاله می‌گوید: اغلب بیماران مبتلا به این نوع سرطان تحت شیمی‌درمانی و تشعشع قرار می‌گیرند و متأسفانه اغلب آنها بیش از یک‌سال زنده نمی‌مانند. به همین دلیل او و همکارانش در جستجوی مولکولی‌های جدیدی بودند که قابل تزریق به جریان خون بیماران باشند و بتوانند غلظت‌های بالایی از رادیونوکلئوتیدها را حمل کنند، همچنین مستقیماً به تومورهای مغزی برساند، به‌طوری که به سلول‌های سالم نیز آسیب نرسد.
آن‌ها در طی همین تحقیق، مولکولی به نامLXY1 را یافتند که به‌صورت بسیار اختصاصی به مولکول‌های سطح سلولی به نام آلفا3اینتگرین متصل می‌شود. این مولکول، در سلول‌های سرطانی به میزان زیادی بیان می‌شود.
با وارد کردن مولکولLXY1 نشان‌دار به درون سلول‌های پوست و مغز موش‌ها و تصویربرداری فلورسانس مادون قرمز مشخص شد که مولکول‌های مذکور ترجیحاً به سلول‌های گلیوبلاستومای انسانی در هر دو منطقه(مغز و پوست) متصل شده‌اند.
این مشاهده دانشمندان را بسیار امیدوار کرده که بتوانند درمان‌های تخصصی را به‌صورت هدف‌دار و در جهت درمان گلیوبلاستوما به کار ببرند.
آن‌ها در ادامه برای اتصال به LXY1 ، از روش‌های درمانی قوی‌تری استفاده کرده‌اند که شامل iodine-131(شکلی از رادیونوکلئوتیدهای متداول در درمان انواع سرطان) می‌شود، همچنین از فناوری‌نانو در تولید نانوذره یا Smart bomb که بتواند داروهای ضد سرطانی را حمل نماید، استفاده کردند.

دسته ها : تندرستی
سه شنبه 1387/12/20 21:20
X