دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7508
تعداد نوشته ها : 21
تعداد نظرات : 5
Rss
طراح قالب

هارد ديسکها براي افزايش سرعت راه اندازي و افزايش طول عمري باتري (مصرف برق کمتر) رو به سمت حافظه هاي Flash مي آورند.

ديگر نمي خواهد زمان زيادي براي راه اندازي سيستم خود منتظر بمانيد. باتريهاي نوت بوکتان عمر بيشتري خواهند داشت. اطلاعات با يک اقدام ساده بازگشت داده مي شوند. اينها وعده هايي است که حافظه ها يا درايوهاي SSD (solid-state-memory) بيان مي کنند که مي خواهند حافظه هاي فلش را جايگزين هاردهاي معمولي کنند.

سامسونگ در حال کار کردن بر روي دو نوع محصول مي باشد : SSD هاي خالص و درايوهاي هيبريدي اي که هاردهاي قديمي و حافظه هاي فلش را ترکيب مي کنند و نوع ديگر SSD هايي که تمام مزيتهايي را که در بالا ارائه شد به شما عرضه مي کنند اما قيمت آنها از درايوهاي امروزي بسيار بالاتر است. درايوهاي هيبريدي زمان عمر باتري بيشتري را پيشنهاد مي کنند و زمان راه اندازي کمتري را فراهم مي کنند اما بايد قيمت کمي داشته باشند.

شرکت گيگا بايت رويه ديگري را در پيش گرفته است : يک کارت PCI به همراه يک حافظه که سيستم شما مي تواند آن را به عنوان يم درايو مورد استفاده قرار دهد. اين کارت در دسترسي به داده ها سرعت بيشتري را ارائه مي کند، به علاوه اينکه انرژي را بيشتر ذخيره مي کند اما يک توان ثابت و دائمي براي ذخيره فايلها نياز دارد.

درايوهاي فلش

شرکتها پيش از اين حافظه هاي SSD را به عنوان درايوهايي که چندين هزار دلار براي هر گيگابايت قيمت دارند استفاده مي کنند. اما درايوهاي فلش نسبت به آنها رشد بهتري داشته اند که استفاده از انها را دائمي تر مي کند. کارايي بيشتر يک امر نسبي است. البته که قيمت حافظه هاي فلش در هر گيگابايت هنوز بيش از 50 برابر يک هارد درايو مي باشد.

اين هزينه اضافي درايوهايي را فراهم مي کند که مانند هدهاي دستگاه هاي خواننده و نويسنده موبايلها انرژي را به طور حريصانه مصرف مي کنند نمي باشد. نتيجه نهايي عمر بيشتر باتري نوت بوکها مي باشد که حدود 30 دقيقه بيشتر از زمان معمولي آن خواهد شد. همچنين مصرف انرژي کمتر در هنگام اتصال به برق و محافظت در برابر اطلاعات بيشتر در هنگامي که ضربه هاب شديدي به سيستم وارد آيد. مزيت ديگر اين است که زماني که شما به واسطه محدوديت در باتري مدام منتظر راه اندازي مجدد سيستم و يا خاموش شدن ان مي باشيد استفاده از حافظه هاي SSD فرصت ذخيره بيشتر اطلاعات را در هر مرتبه به شما مي دهد.

درايوهاي سامسونگ که مي بايد قبل از اينکه شما اين مطلب را بخوانيد به بازار عرضه شده باشند در دو نوع 1.8 اينچي و 2.5 اينچي و در محدوده ظرفيتي بين 2 تا 16 گيگابايت به همراه يک نوع 32 گيگابايتي اضافي مي باشند که هنوز قيمتي از انها ارائه نشده است. اين نوع SSD‌ها ابتدا در نوت بوکها و Tablet PC ها ارائه مي شوند.

حافظه هاي ترکيبي

درايوهاي هيبريدي و ترکيبي اي که مايکروسافت و سامسونگ طرح ان را دارند مي بايست عمر بيشتر باتري و زمان کمتر بوت را در سيستمهاي کامپيوتري فراهم کنند و قيمت ناچيزي بيشتر از درايوهاي معمولي داشته باشند. زماني که نوت بوک شما بيکار مي شود يا به حالت خواب مي رود شما مي توانيد داده ها را به جاي بخشهاي رايج قبلي بر روي درايوهاي هيبريدي فلش 64 يا 128 مگابايتي ذخيره کنيد. اطلاعاتي که بر روي درايوهاي فلش ذخيره شده اند تقريبا سريعا در دسترس مي باشند و در حالي که زمان بيدار شدن سيستم و راه اندازي آن را کاهش مي دهند.

بخش حافظه فلش درايوهاي ترکيبي همچنين مي تواند به عنوان يک نوع ذخيره کننده قدرتمند عمل کند که براي اينکه بتوانيد فقط با اطلاعاتي کار کنيد که بر روي ان ذخيره شده است به اندازه کافي بزرگ مي باشد. اين امکان تنها به شما سرعت بيشتر را ارائه نمي کند بلکه به هر دو بخش مکانيکي و حافظه نهان درايو اجازه مي دهد که براي مدت زمان زيادي خاموش بوده و در انرژي مصرفي صرفه جويي شود.

براي استفاده از اين حافظه قدرتمند سيستم عامل کامپيوتر شما بايد از اين تکنولوژي پشتيباني کند. مايکروسافت قرار است که پشتيباني از اين تکنولوژي را در سيستم عامل اينده خود که قرار است در سال اينده عرضه شود قرار دهد.

درايوهاي RAM

شما براي بدست اوردن مزيتهاي درايوهاي SSD نيازي به استفاده از حافظه هاي فلش نداريد. کارتهاي PCI 50 دلاري گيگابايت توانايي استفاده از حافظه هاي DDR با ظرفيت 4 گيگا بايت را به منظور ساختن درايوهايي که مانند درايوهاي معمولي کامپيوتر شما را مي باشند را دارا مي باشند. اين کارتها IRAM نام دارند و قرار است در تابستان امسال عرضه شوند و مي توانند کارايي سيستم شما را بهبود بخشيده و انرژي کمتري را مصرف کنند و پوشش هارد درايوهاي شما را عوض کنند. يک باتري قابل شارژ مي تواند داده ها را در صورت قطع برق به مدت يک نصف روز به صورت ايمن نگهداري کند اما نمي تواند به طور دائمي اطلاعات حياتي را بر روي يک کارت نگهداري کند.

درايوهاي هيبريدي يا کارتهاي گيگابايت بايد يک تعادل مناسب ميان قيمت و کارايي را ارائه دهند. اما تا زمانيکه قيمت افت بيشتري داشته باشد کاربران زيادي ممکن است اين طور فکر کنند که امنيت فوق العاده داده ها و ذخيره بيشتر انرژي ارزش قيمت بالاي SSDهاي خالص را ندارد.


دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 5 1385
X