دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1732
تعداد نوشته ها : 3
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

آیا غیبت مختص امام مهدی (عج) است؟

ممکن است در اذهان این سئوال نقش ببندد که آیا غیر از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، اشخاص دیگری نیز از نظرها غایب گشته اند؟

با مرور تاریخ درمی یابیم که برخی از انبیاء و اولیای الهی نیز به دلایل مختلفی غایب گشته اند که به ذکر نمونه هایی از آن غیبتها می پردازیم :

۱- غیبت حضرت خضر:

به اعتقاد اکثر مسلمین جهان و نوشته مورخان ، خضر پیغمبر از زمان حضرت موسی علیه السلام تا کنون زنده است و کسی از مکان یارانش اطلاعی ندارد . داستان وی با حضرت موسی در قرآن آیات ۵۹ تا ۸۲ سوره کهف ذکر شده است.

۲- غیبت حضرت موسی بن عمران (ع) :

ایشان از وطن، از فرعون و قوم او فرار نمود و داستانش در قرآن در سور مختلف آمده است. در طول غیبت هیچ کس از او اطلاعی نداشت و موسی را نمی شناخت، تا زمانیکه خداوند او را برانگیخت و او به دعوت خلق برخاست.

۳- غایب شدن یوسف بن یعقوب :

با وجود آنکه یعقوب پیغمبر بود و به او وحی می شد، ولی از غیبت فرزندش یوسف خبر نداشت و دیگر فرزندانش نیز بی خبر بودند تا اینکه پس از سالها غیبت این راز فاش گردید .

۴- غیبت حضرت یونس :

وقتی قوم او بر مخالفت افزودند و او را اطاعت ننمودند . یونس (ع) از میان آنان گریخت و از نظر قوم خود پنهان گشت . خدا او را در شکم ماهی پنهان نمود و او را زنده نگاه داشت، سپس او را بیرون آورده و سالم به سوی قومش بازگردانید .

۵- داستان اصحاب کهف :

اینان به خاطر حفظ دینشان از ترس مردم فرار کرده و ۳۰۹ سال از نظر قوم غایب شده و به حالت ترس به غاری پناه بردند، تا آنکه خدا آنها را از خواب بیدار نموده و به سوی قومشان بازگرداند.

۶- داستان حضرت عزیز :

جریان ایشان در آیه ۲۶۱ سوره بقره آمده که خداوند او و الاغش را صد سال می میراند و بعد او را زنده می گرداند در حالیکه آب و غذایش هنوز باقی و تغییری نکرده است .

۷- غیبت حضرت عیسی:

یهود و نصاری بر کشته شدن ایشان اتفاق نظر دارند، اما خداوند با بیان اینکه او را نکشته و دار نزده اند بلکه مطلب بر آنان مشتبه گشته است ( نساء ۱۵۶ ) ایشان را تکذیب کرد . عیسی بن مریم هم اکنون زنده و غایب است و زمان ظهورحضرت مهدی ارواحنا له الفداه از آسمان به زمین فرود می آید . پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند که در زمان ظهور، حضرت عیسی به امام زمان در نماز اقتدا می کند .

۸- غیبت حضرت ابراهیم :

در زمان تولد حضرت ابراهیم ، آزر منجم ، خبر تولد نوزادی را داده بود که سلطنت نمرود را بر هم خواهد زد . پس نمرود تصمیم به کشتن او گرفت . به شهادت تاریخ بین ۷۷ تا ۱۰۰ هزار کودک پسر در این ماجرا کشته شدند اما نمرود نتوانست ابراهیم را بکشد . مادرش او را در غاری به دنیا آورد و همانجا بزرگ شد . گویند این غیبت ۱۳ سال به طول انجامید.

۹- غایب شدن حضرت صالح :

حضرت صالح بر قوم ثمود که مردمی بت پرست بودند، مبعوث گردید .

شیخ صدوق در کمال الدین ، ج ۱ ، ص ۱۳۶ از حضرت صادق علیه السلام روایت می کند که :

صالح مدتی از نظر قومش غایب شد. صالح در روز غیبت مردی کامل و دارای شکمی هموار ، اندامی زیبا ، محاسنی انبوه و گونه هایی کم گوشت ، میانه رو و متوسط القامه بود. پس از غیبت ، وقتی به سوی قوم بازگشت تغییر کرده بود و او را نشناختند.

این مطالب نمونه هایی چند از غیبت انبیاء و اولیای الهی بود که به عنوان شاهد بر وجود غیبت در زمان قبل از ولی عصر (عج) ارائه گردید.

منبع: http://www.montazar.net

www.atregoleyas.com

Info@atregoleyas.com

Mohammadhashem_ne@yahoo.com


دسته ها : انتظار فرج
دوشنبه چهارم 9 1387
X