ورود آزادگان سرافراز به ايران اسلامي

26 مرداد 1369

 

«اِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ اَلاّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ اَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ»(1)

«اگر روزي اسراء برگشتند و من نبودم ، سلام مرا به آنها برسانيد و بگوييد خميني در فكرتان بود. »

امام خميني (ره)

 

 

« ما را چه رسد كه با اين قلم هاي شكسته و بيان هاي نارسا در وصف شهيدان و جانبازان و مفقودان و اسيراني كه در جهاد في سبيل الله جان خود را فدا كرده و يا سلامت خويش را از دست داده اند يا به دست دشمنان اسلام اسير شده اند، مطلبي نوشته يا سخني بگوييم؟ زبان و بيان ما عاجز از ترسيم مقام بلند پايه ي عزيزاني است كه براي اعتلاي كلمه ي حق و دفاع از اسلام و كشور اسلامي جانبازي نموده اند.»(2)

 

«بار الها، اسراي ما اسير جاني ترين دژخيم زمان مي باشند. مقاومت آنها دنيا را شگفت زده كرده است. هر چه زودتر آنها را براي خدمت به تو و بندگانت آزاد فرما و به خاندان محترم همه صبر، اجر، سلامت و مغفرت عنايت فرما.»(3)

امام خميني (قدس سره)

 

روز 26 مرداد 1369 ، ميهن اسلامي شاهد حضور كبوتران سبكبالي بود كه پس از سال ها زندان در اسارتگاه ، قدم به خاك پاك ميهن اسلامي خود مي گذاشتند. قاصدك آزادي در چنين روزي پيام آورِ رهايي شده و اين كبوتران ِاز بند رسته به آغوش گرم ملت خود بازگشتند. ميهن اسلامي ، چراغاني بود و شعف و سروري وصف ناپذير از حضور اين رسولان انقلاب و جنگ، سراسر ايران را فراگرفته بود.

 

 

 اولين عكس العمل آزادگان از ديدن وطن، بوسه زدن بر خاك آن بود، سرزميني كه قدم به قدم آن با خون بهترين فرزندان اين ملت و اسوه جوانان كشورتطهير شده بود. حركت بعدي ، زيارت مرقد پير و مرادشان خميني كبير(قدس سره) و بيعت با جانشين خلف او مقام معظم رهبري حضرت آية الله خامنه اي بود و اين همه نشان از علاقه وافر و پايبندي آنان به اسلام، انقلاب و ميهن عزيزشان بود.

آنها توانستند در سال هاي زجر و شكنجه، درد و بيماري جسمي، روح و روان خود را، توفنده و مقاوم حفظ كنند و تقوا و مردانگي خود را مضاعف نمايند تا در بازگشت به ميهن در صحنه هاي مختلف اجتماعي، سرمشق و نمونه اي باشند براي همگان تا در دوران سازندگي، ملت ما پر صلابت تر، مقاومتر، با دشمنان خود رو به رو شود و مشكلات و مصائب را با صبر و بردباري به منظور پيشرفت، ترقي و عظمت ايران اسلامي تحمل نمايد.

 مقام معظم رهبري درباره آزادگان مي فرمايند(4) :

« ... يكي از چيزهايي كه شما را، دل هايتان را زنده نگه مي داشت، پراميد نگه مي داشت، ياد آن چهره و روحيه ي پر صلابت امام عزيزمان بود. آن بزرگوار هم خيلي به ياد اسرا بودند. حال پدري را كه فرزندانش به اين شكل از او دور شده باشند، راحت مي شود فهميد.»

« مسأله اسارت طولاني اين ملت به نوبه خود امتحان ديگري بود كه ملت ما با موفقيت آن را به انجام رسانده و اسراي ما همانند ملت ايران از خود آزاد مردي نشان دادند و سرانجام با موفقيت و سرافرازي به وطن بازگشتند... .

 

 

... شما در دوران اسارت ، شرايط سختي را گذرانديد ، اما در عين حال با حفظ دين و اعتقادات و دلبستگي خود به اسلام، امام و انقلاب موجب افتخار و آبرومندي ملت خود در برابر دشمن شديد.»

 

تشكيل ستاد رسيدگي به امور آزادگان (5)

ستاد رسيدگي به امور آزادگان در 22 مرداد 1369 ، بر اساس قانون حمايت از آزادگان مصوب 13/9/1368 مجلس تشكيل شد ،  و در نخستين گام با تبادل انبوه اسرا مواجه گرديد و بر اساس همان قانون و با مساعدت و همراهي ديگر دستگاه ها ، مسئوليت اين كار عظيم را به دوش گرفت و تبادل بيش از 40000 آزاده و به همين تعداد اسير عراقي را انجام داد. اين ستاد با الهام از رهنمودهاي مقام معظم رهبري بيش از 270 واحد ستادي در سراسر كشور تشيكل داد و ارائه خدمات به آزادگان سرافراز را در زمينه هاي گوناگون آغاز نمود و در زمينه اشتغال توانست نزدك به 96% ( بيش از 36 هزار نفر) از آزادگان را در دستگاههاي دولتي وغير دولتي مشغول به كار كند. در زمينه تحصيل تا سال 1375، بيش از 5300 نفر از آزادگان موفق به راهيابي و تحصيل در مؤسسات عالي كشور شدند  كه از اين عده 365 نفر در رشته پزشكي و دندانپزشكي و داروسازي و 406 نفر دررشته هاي مهندسي و ساير رشته ها پذيرفته شده اند.

 

پي نوشت ها:

1- سوره ي فصلت – آيه 30

2- صحيفه نور جلد 19 – ص 40

3-  مجله آزادگان، شماره 22، مرداد 76، ص6.

4- مجله آزادگان، شماره 22، مرداد 76،  ص 8.

5-  مجله آزادگان، شماره 18، سال 74.

 


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 114340
تعداد نوشته ها : 644
تعداد نظرات : 247
Rss