عوارض غير قابل جبران مصرف خودسرانه مكمل‏هاى غذايى

با توجه به اين كه اكثر مكمل‏هاى غذايى در اشكال دارويى بوده و از مواد شيميايى ساخته مى‏شوند در صورتى كه بدون نظر پزشك مصرف شوند عوارض جانبى و خطرناك در پى‏دارند. 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكى جندى شاپور اهواز، با بيان اين مطلب به خبرنگار خبرگزارى دانشجويان ايران گفت: اخيراً مصرف بى‏رويه مكمل‏هاى غذايى و دارويى بدون نظر پزشك و داروساز در بين مردم بالاخص پسران و جوانانى كه به باشگاههاى بدنسازى مى‏روند افزايش يافته است.
وى اظهار كرد: نكته مهم و ضرورى كه اكثر مصرف‏كنندگان به آن توجه ندارند، ورود غيرقانونى اين داروها به كشورمان است.
وى تصريح‏كرد: در صورتى كه ورود مكمل‏هاى غذايى كه اكثراً اقلام ويتامينه با نامهاى مختلف تجارى هستند، بدون مجوز وزارت بهداشت باشد، به هيچ عنوان توصيه نمى‏شوند چرا كه هيچ‏گونه نظارتى بر توزيع، نگهدارى و حمل و نقل آنها صورت نگرفته است و خساراتى را براى مصرف‏كننده به‏وجود مى‏آورد كه غيرقابل جبران است.
وى با اشاره به عوارض كوتاه و درازمدت مصرف خودسرانه مكمل‏هاى غذايى و دارويى توسط مصرف‏كنندگان گفت: مصرف مكمل‏ها (از آنجا كه عمده مصرف‏كنندگان اين مكمل‏ها جوانان و پسران هستند بدون نظر پزشك باعث اختلال در هورمون مردانه مى‏شود، در كوتاه مدت مشكلات جنسى و در دراز مدت مشكلات عقيمى را براى آنها به همراه دارد و بالطبع در زنان نيز اينگونه است.
وى در پايان خاطرنشان كرد: به تمام داروخانه‏ها ابلاغ شده كه از تهيه و توزيع هرگونه دارو يا مكمل‏هاى دارويى و غذايى كه بدون مجوز وزارت بهداشت وارد شده باشد خوددارى نمايند.


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 114637
تعداد نوشته ها : 644
تعداد نظرات : 247
Rss