رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه فردوسی:
انقلاب ایران دارای امواجی امیدبخش در دنیاست

خبرگزاری فارس: رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: انقلاب ایران دارای امواج پیروزی و امیدبخش فراوان برای مستضعفان در دنیاست.


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، هادی وکیلی چهارشنبه شب در همایش واقعه کشتار 10 دی سال 1357مشهد اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران امواجی را در دنیا ایجاد کرده است که ابعاد آن هنوز قابل فهم نیست و ما تاکنون آن را به درستی مطالعه و به دنیا معرفی نکرده‌ایم.
وی پیروزی‌های حماس در فلسطین را یکی از امواج انقلاب اسلامی ایران برشمرد و افزود: حماس از نظر دینی متعلق به اهل سنت است، ولی تفکر سیاسی، اعتقادی و الگوی مبارزاتی رهبران آن بر اساس دیدگاه‌ها و اعتقادات امام خمینی (ره) است.
استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: افراد سردمدار این جریان که به وابسته به مذهب غیرشیعه مانند فتحی شقاقی، با مطالعه و آگاهانه راه امام خمینی (ره) را انتخاب کرده‌اند و به همین خاطر آنچه امروزه در غزه اتفاق می‌افتد، سرکوب نظامی نیست، بلکه سرکوب عقیدتی است.
وی با اشاره به خاطرات یک تبعه انگلیسی در سال 1357 در ایران از تاثیرپذیری انقلاب اسلامی از عاشورا خاطرنشان کرد: این فرد انگلیسی در نوشته‌های خود آورده است که ایرانیان دو تصویر از امام حسین (ع) دارند که یکی سمبل شفاعت و دیگری الگوی سیاسی است.
استاد دانشگاه فردوسی ادامه داد: از سال 1351 به بعد نماد سیاسی امام حسین (ع) وارد جامعه ایران شد، به‌ طوری که ایرانیان در مقابل یزید ظالم، نیازمند یک امام حسین (ع) بودند.
وی شکست استکبار جهانی از ایران را ناشی از عدم شناخت آنها از امام حسین (ع)‌ برشمرد و گفت: آنها همیشه به خاطر عدم شناخت این امام، از نظام جمهوری اسلامی ایران شکست خوردند.
وکیلی اضافه کرد: پایگاه اصلی انقلاب اسلامی ایران و برگ برنده مردم در صحنه‌های مختلف تفکر شیعه و عاشورا است.
وی همچنین انقلاب اسلامی ایران را متفاوت با انقلاب‌های دیگر دنیا دانست و گفت: بنا بر گفته متفکران غربی، انقلاب اسلامی با انقلاب‌های دیگر متفاوت بود، چراکه انقلاب اسلامی بر خلاف سایر انقلاب‌ها معنوی بود.
وکیلی همچنین واقعه 10 دی را سراشیبی حکومت شاه دانست و یادآور شد: سردمداران رژیم طاغوت با کشتار طاغوت در صدد امتحان مردم بودند و چنانچه مردم عقب‌نشینی می‌کردند، آنها پیروز بودند، ولی جامعه با الگوی امام حسین (ع)‌به میدان آمد و توانست شاه را شکست دهد و حکومت اسلامی را مستقر کند. اقتباس از:خبرگزاری فارس نیوز


دسته ها :
X