دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4723
تعداد نوشته ها : 5
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمد رضا ربيعي نژاد

 

 

 

همه ی ما در زندگیمان با مشکلات و حوادث سختی روبرو میشویم که گاهی این حادثه ها باعث می شوند که از خود بپرسیم چرا خدا ما را تنها گذاشت ؟ آیا خدا مرا فراموش کرده است ؟ خب دیگر عادت بنی آدم این هست که دوست دارد همیشه در شادی و رفاه و آرامش باشد و اگر لحظه ای در زندگی اش سختی ببیند فورا از همه چیز از جمله خدا مایوس می شود البته به جز افرادی که ایمان بسیار بالایی دارند که هیچ شیطان نفسانی و خارجی نمی تواند آن ها را از خداوند ناامید و مایوس کند.قرار گرفتن در این موقعیت های سخت میتواند چند تا دلیل داشته باشد.

اگر این حوادث تلخ برای شخصی گناهکار اتفاق بیفتد می تواند کمی از کناهان او را در همین دنیا جبران کند و فرد را متوجه کند که دلیل این بلاها می تواند گناه خود او باشد و آن شخص در این حالت اگر متذکر شود دیگر به سمت و سوی گناهانی که باعث تلخی و مرارت در زندگی اش می شود نمی روداما اگر خود را باز هم به غفلت بزند دیگر به قول معروف ...یت از خودش است !

در سوی دیگر این حوادث می تواند امتحان باشد که من این امتحانات را به دو بخش تقسیم میکنم : 1- امتحان برای افراد معمولی و 2- امتحان برای افراد صالح

1- در امتحان برای افراد معمولی هدف از سختی ها و بلاهایی که خداوند برای این افراد قرار می دهد این است که خود فرد بفهمد که تا چه حدی واجد شرایط یک فرد دیندار و ایده آل از نظر خداونداست و در هر یک از این امتحانات اگر فرد با موفقیت و قبولی بیرون بیاید درجه ی ایمان و اخلاص او افزایش می یابد و اگر – خدای نکرده – فرد در امتحان رد شود حداقلش این است که خدا به فرد می فهماند که واقعیت چیست و فرد واقعا در چه رتبه ای از ایمان قرار دارد.

2- و اما در امتحان برای افراد صالح و پاک که خداوند از آن ها راضی و خشنود است هدف از نزول بلا بالا بردن رتبه ی این افراد در دنیا و آخرت است نمونه ی این گونه امتحانات را فراوان در قرآن می توان یافت. از امتحانی که نوح (ع) در میان قوم خود شد تا امتحان حضرت ابراهیم (ع) و ذبح فرزند ، امتحان یعقوب (ع) و دوری فرزند ، امتحان موسی (ع) و درگیر شدن با قوم ایرادگیر و خودخواه بنی اسرائیل ، امتحان حضرت عیسی (ع) و درگیری با بنی اسرائیل و تکذیب شدن ایشان در میان قوم بنی اسرائیل ، و بالاخره مشکلاتی که حضرت نبی اکرم (ص) در میان اعراب داشتند از جمله صحابی خیانتکار ، نادیده گرفته شدن حق اهل بیت و ظلم وستمی که به این بزرگواران شد همگی نمونه های از امتحانات افراد صالح در این دنیاست .

خب حالا اگر شما هم از دسته ی صالحانی هستید که دچار سختی در زندگی شده اند این شعر را مناسب حال شما میدانم : " اگر با دیگرانش بود میلی چرا جام مرا بشکست لیلی "

 

خلاصه ی کلام اینکه خدا دوست دارد شما همیشه در نزول نعم شکرگزار و در فرود نغم  شکیبا باشید.

 

سید علی حسینی

 

 


دسته ها :
يکشنبه چهارم 12 1387
X