متخصصان دریافته اند نوجوانان و جوانانی که ساعت ها از اینترنت و موتورهای جست وجو استفاده می کنند، ساختار ذهنی شان به نحو نگران کننده ای تغییر می کند.

به گزارش فارس، این روند مدتی است که موجب نگرانی والدین شده، اما این بار متخصصان مغز هستند که در این زمینه هشدار می دهند. در مورد مضرات بازی های ویدئویی که به شدت مورد توجه نسل جوان در نقاط مختلف جهان است، بارها و بارها خبرهایی منتشر شده، اما این بار هشدارها از این سطح فراتر رفته است و برخی دانشمندان بر این باورند که که جهان سایبر نحوه خواندن، نوشتن، آموختن و تعامل ما با یکدیگر را به شیوه ای بنیادین دگرگون می کند. متخصصان دانشگاه UCLA معتقدند که مواجهه روزمره با فناوری های دیجیتال مانند اینترنت، گوشی های هوشمند، کنسول های بازی و ... نحوه کارکرد مغز را متحول می کند.

به اعتقاد این متخصصان،زمانی که مغز زمان زیادی را صرف امور مربوط به فناوری می کند و کمتر با دیگر انسان ها در تعامل است، از انجام مهارت های اساسی اجتماعی مانند درک معنای حالات چهره انسان های مختلف ناتوان خواهد بود. به بیان دیگر فردی که ساعت ها روبروی رایانه می نشیند، در زمان مکالمه رودررو با یک فرد نمی تواند از طریق حالت های متنوع چهره فرد به آن چه که در ذهن وی جریان دارد، پی ببرد. این در حالی است که افراد مسن تر در این زمینه توانایی بهتری دارند.

آن دسته از مدارهای مغزی انسان ها که مربوط به تعاملات چهره به چهره بشری هستند به علت تداوم این وضعیت ممکن است تضعیف شوند و نتیجه نهایی این امر، کاهش ادراک و آگاهی اجتماعی، ناتوانی در تفسیر و درک پیام های غیرشفاهی، منزوی شدن و بی علاقگی به آموزش های سنتی در جوانان و نوجوانان خواهد بود. این محققان هشدار می دهند که ادامه این شرایط پیامدهای خطرناک و گسترده اجتماعی و فرهنگی به دنبال خواهد داشت. این متخصصان می گویند: افرادی که در دهه ٢٠زندگی و کمتر از آن به سر می برند مانند یک محصول دیجیتال سیم کشی شده اند و باید به این افراد کمک کنیم تا مهارت های اجتماعی خود را ارتقا ببخشند و با دیگر شهروندان و اشخاص مسن تر از خود رابطه بهتری برقرار کنند.

برخی بررسی ها نشان می دهد که میلیون ها نوجوان و جوان در اقصی نقاط جهان بین ٦تا ١٢ساعت در روز را در برابر رایانه، تلفن همراه و کنسول بازی شان سپری می کنند و ارتباطات اجتماعی آن ها با دیگر مردم و حتی والدین و نزدیک ترین دوستانشان به حداقل رسیده است.

ماریان ولف استاد دانشگاه تافتز در ایالات متحده معتقد است: زمانی که یک کودک کم کم خواندن را می آموزد، مغز به وی کمک می کند تا به تدریج تحلیل و مقایسه متون و نوشته های پیچیده تر را نیز یاد بگیرد. مهم ترین راه پیشرفت کودک در زمینه خواندن متون، "مطالعه عمیق "است، به بیان دیگر کودک در صورتی در زمینه خواندن پیشرفت می کند که متون موجود را به طور عمیق و با حوصله مطالعه کند.

اما اینترنت نحوه مطالعه ما را نیز دگرگون کرده است. کاربران وب متون مختلف را در عرض چند ثانیه و به طور سطحی وسرسری قرائت می کنند، زیرا جهان امروز جهان سرعت است و انبوهی از اطلاعات در هر لحظه در حال تولید است. همین مسئله فرصت مطالعه دقیق و عمیق را از افراد سلب و آن ها را به افرادی سطحی مبدل می کند که دانش اندکی در مورد هر موضوع دارند.

در نتیجه اگر کودکان کم سن و سال بخواهند اولین تجربه های خواندن متون را روی وب داشته باشند، به علت سرسری خواندن ،مغز آن ها تنها از طریق مدارهای واکنش سریع خود، واکنش نشان خواهد داد و الگوهای عادی ذهنی که منجر به افزایش توان درک و تحلیل افراد از متون می شود بدون استفاده می ماند و در نتیجه جوانان و نوجوانان امروزی در آینده توان تحلیل و درک مسائل پیچیده و علوم مختلف را نخواهند داشت.


دسته ها :
شنبه شانزدهم 9 1387
X