با تصویب توافق نامه خروج آمریکا از عراق در شورای ریاست جمهوری این کشور ، این توافق نامه یک گام دیگر به اجرایی شدن نزدیک شد و اکنون باید به امضای رئیسان جمهور عراق و آمریکا برسد.

آمریکا با استقبال از این اقدام عراق تاکید کرد که این توافق نامه فورا به مرحله اجرا درخواهد آمد. گروه صدر از تصویب توافق نامه در شورای ریاست جمهوری ابراز تاسف کرده است.

کاخ سفید: تصویب توافق نامه، مایه تحکیم روابط دو کشور است
به گزارش ایسنا، «نصیر العانی» رئیس دفتر شورای ریاست جمهوری عراق در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد این شورا با حضور تمامی اعضایش و بدون هیچ گونه تغییر در توافق نامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق، آن را تصویب کرد.

این شورا متشکل از «جلال طالبانی» رئیس جمهور عراق و معاونانش، «عادل عبدالمهدی» و «طارق الهاشمی» توافق نامه خروج نیروهای آمریکایی را پس از تصویب در پارلمان، در شورای ریاست جمهوری به تصویب رساندند. بنابراین، توافق نامه باید به امضای رئیسان جمهور عراق و آمریکا برسد تا به مراحل اجرایی درآید.

در همین حال«دانا پرینو» سخنگوی کاخ سفید ضمن استقبال از تصویب این توافق نامه در شورای ریاست جمهوری عراق این اقدام را مایه تحکیم روابط دو کشور دانست. وی عنوان داشت: عراقی ها می دانند که برای مدت زمان کوتاه آینده نیاز به کمک آمریکایی ها دارند، اما این توافق نامه فرصتی را برای کمک به نیروهای آمریکایی برای خروج از عراق فراهم کرده است.

سفارت آمریکا در بغداد و فرماندهی نیروهای چندملیتی در این کشور نیز در بیانیه ای مشترک ضمن استقبال از تصویب توافق نامه عقب نشینی نیروهای خارجی از عراق در شورای ریاست جمهوری این کشور تاکید کردند که این توافق نامه فورا به مرحله اجرا درخواهد آمد.

در این بیانیه آمده است: فورا اقدام به اجرای توافق نامه همکاری های استراتژیکی و توافق نامه امنیتی با شرکای عراقی مان خواهیم کرد و این توافق نامه مسئولیت تحکیم همکاری های مشترک در زمینه های اقتصادی، انرژی، بهداشتی، آموزشی و فرهنگی را بر عهده ما قرار داده است.

در این بیانیه هم چنین تاکید شده است:  آمریکا از درخواست عراق و شورای امنیت مبنی بر ادامه حفظ اموال این کشور برای یک سال دیگر حمایت خواهد کرد و بر اساس توافق نامه به کاهش تعداد نیروهای آمریکایی و عادی سازی روابط دو جانبه به عنوان دو کشور صاحب حاکمیت ادامه خواهد داد.

جریان صدر: شورای ریاست جمهوری باید توافق نامه را وتو می کرد
از سوی دیگر «فوزی اکرم ترزی» نماینده فراکسیون صدر در پارلمان عراق از تصویب این توافق نامه در شورای ریاست جمهوری عراق ابراز تاسف کرد.

وی افزود: شورای ریاست جمهوری عراق باید همان طور که قانون شورای استانی را وتو کرد، این توافق نامه را نیز وتو می کرد. زیرا توافق نامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیز فاقد اجماع و توافق ملی بود.

این نماینده گروه صدر تاکید کرد: شورای ریاست جمهوری عراق باید در تصویب این توافق نامه تظاهرات گسترده عراقی ها در محکوم نمودن توافق نامه و مخالفت تعدادی از احزاب پارلمانی را که بر ضرورت ایجاد توافق ملی پیش از تصویب توافق نامه تاکید کرده بودند، در نظر می گرفت.

اوباما به مالکی قول داد
اوباما در تماس تلفنی با نوری المالکی ضمن اعلام پای بندی به حفظ حاکمیت عراق تاکید کرد که به خروج مسئولانه نیروهای آمریکایی از این کشور پای بند است.

به گزارش ایسنا دفتر «نوری المالکی» نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «باراک اوباما» رئیس جمهور منتخب آمریکا در تماسی تلفنی با نخست وزیر عراق تاکید کرد که به حفظ حاکمیت و وحدت ارضی عراق پای بند است و تمام تلاشش را برای مبارزه با تروریست ها و عقب نشینی مسئولانه نیروهای آمریکایی از عراق به کار می بندد.

روزنامه البیان در ادامه این گزارش آورده است: اوباما در این تماس تلفنی از نقش دولت عراق در تصویب توافق نامه خروج نیروهای خارجی از این کشور تقدیر کرده و ابراز امیدواری کرد که این توافق نامه به تحکیم روابط دو جانبه در زمینه های مختلف بینجامد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا هم چنین ابراز امیدواری کرد که پس از ٢٠ ژانویه که رسما ریاست جمهوری آمریکا را برعهده می گیرد، به عراق سفر کند. بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق مالکی نیز بر تمایل کشورش نسبت به گسترش روابط دو جانبه با آمریکا در چارچوب توافق نامه همکاری های استراتژیکی برای خدمت به منافع دو کشور تاکید کرد. وی ابراز امیدواری کرد که روابط عراق و آمریکا پس از تصویب توافق نامه وارد مرحله جدیدی شود.


دسته ها :
شنبه شانزدهم 9 1387
X