سرویس بین‌الملل «تابناک» ـ در حالی که نبرد با دزدان دریایی در خلیج عدن به اوج خود رسیده، اخباری منتشر می‌شود که رژیم اسرائیل در دزدیدن کشتی‌های تجاری و حمایت از دزدان دریایی، نقش بسزایی دارد.

روزنامه «الجمهوریة» چاپ لیبی در همین‌ باره نوشت: جادالله الطلحی، نماینده لیبی در سازمان ملل، گفته است که «شواهدی در دست داریم که اسرائیل همدست دزدان دریایی خلیج عدن است.»

وی افزود: دقیقا هنگامی که برخی از کشتی‌های تجاری، از جمله کشتی لیبیایی راه جدیدی برای فرار از دزدان برگزیده بودند، پیام‌هایی از اسرائیل دریافت کردند که از آنها خواسته شده در مسیر آب‌های بین‌المللی حرکت کنند تا در دامان دزدان دریایی گرفتار شوند!

لیبی همچنین از ورود ناو اسرائیلی به سواحل سومالی اظهار نگرانی کرده و آن را خلاف قوانین دریایی دانسته است.
«الجمهوریة» می‌افزاید: این در حالی است که نماینده لیبی، اعضای شورای امنیت را از همکاری اسرائیل با دزدان دریایی آگاه کرده است.

«العرب آنلاین» هم چند روز گذشته نوشت: فعالیت دزدان دریایی در خلیج عدن بر فعالیت تجاری در کانل سوئز کارآیی منفی داشته و مقامات مصری، نگران آینده این آبراه بین‌المللی ـ که روزانه 150 میلیون دلار درآمد روزانه آن است ـ می‌باشند.

«عماد جاد»، از تحلیلگران مرکز مطالعات سیاسی الاهرام می‌گوید: اگر وضعیت این گونه باشد؛ شاهد رکود فعالیت‌های تجاری و ترانزیتی کانال سوئز خواهیم بود.
گفتنی است، هر ساله 180 هزار کشتی تجاری از کانال 190 کیلومتری سوئز گذر کرده و نود هزار میلیون تن کالا که معادل 5.7 درصد تجارت جهانی است، از این کانال ترانزیت می‌شود و درآمد روزانه دولت مصر از این کانال 150 میلیون دلار اعلام شده است. 

اخبار دست داشتن رژیم اسرائیل در حمایت از دزدان دریایی در حالی منتشر می‌شود که ربوده شدن کشتی‌های تجاری به یک نگرانی بین‌المللی تبدیل شده است و تاکنون برخی از کشور‌ها، از جمله روسیه، هند، سوئد، کره جنوبی و ایران به مقابله با این پدیده در قرن 21 برخاسته و خواستار حمایت بیشتر سازمان ملل نیز شده‌اند.


دسته ها :
جمعه پانزدهم 9 1387
X