آیت ا... العظمی سیستانی از مراجع نجف در دیدار با فرماندهان ارتش عراق بار دیگر نسبت به وجود برخی بندها در توافق نامه خروج آمریکا از عراق ابراز نگرانی کرد. از سوی دیگر، همزمان با رایزنی مقام های عراقی درباره چگونگی اجرای توافق نامه، سخنگوی دولت عراق از مخالفان ٦ ماه فرصت خواست تا در این مدت آمریکا حسن نیت خود را در اجرای توافق نامه اثبات کند.

دیدار مقام های نظامی عراق با آیت ا... سیستانی
فرماندهان ارتش عراق با آیت ا... العظمی  سیدعلی سیستانی دیدار کردند و درباره توانمندی نیروهای عراقی در برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پایان سال ٢٠١١ اطمینان دادند. به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی شبکه الجزیره، به گفته یک مقام نزدیک به آیت ا... سیستانی، وی در دیدار با فرماندهان ارتش عراق از جمله «بابکر زیباری» رئیس ستاد مشترک ارتش عراق در نجف بار دیگر نسبت به بندهای توافق نامه بغداد و واشنگتن موضع محتاطانه اتخاذ کرد. این مقام نزدیک به سیستانی اعلام کرد: آیت ا... سیستانی نسبت به برخی مسائل ابراز نگرانی کردند؛ نخست نسبت به عدم توافق ملی که موجب بی ثباتی در کشور شده و دوم عدم تکمیل توافق نامه و وضوح و روشنی آن در زمینه برخی مسائل مانند مسئله مصونیت قضایی و مسئله ورود و خروج نیروهای آمریکایی. وی افزود: آیت ا... سیستانی پذیرش و یا مخالفت با توافق نامه را به عهده مردم گذاشت تا از طریق همه پرسی که در چند ماه آینده برگزار خواهد شد، نظرشان را اعلام کنند. آیت ا... سیستانی هم چنین نسبت به عدم تضمین خروج عراق از بند هفت منشور سازمان ملل و حاکمیت عراق به طوری که از سوی تمام کشورها پذیرفته شده باشد و حفظ اموال عراق و هم چنین نسبت به توانمندی دولت در اجرای توافق نامه حتی در چارچوب کنونی اش و عدم اعمال فشارهای آمریکا در اجرای بندهای این توافق  نامه ابراز نگرانی کرد. به گفته این مقام، این توافق نامه دارای بندهایی است که رضایت بخش نیست و از این رو ایشان موضع گیری نکرده و موضع محتاطانه دارند. وی افزود: احتیاط آیت ا... سیستانی به منزله رد و یا پذیرش کامل این توافق نامه نیست. بابکر زیباری و جمعی دیگر از فرماندهان نظامی در کنفرانس خبری بعد از این دیدار نیم ساعته تاکید کردند: ما به آیت ا...سیستانی اعلام کردیم که ارتش آماده برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی بعد از خروج نیروهای خارجی است. زیباری گفت: تسلط بر شبه نظامیان، افراد مسلح، ناقضین قانون، حزب منحل شده بعث، امر آسانی است وآیت ا...سیستانی از این مسئله بسیار استقبال و برای ارتش عراق دعا کرد. وی افزود: توافق نامه مدت خروج نیروهای خارجی را از عراق مشخص کرده و ما زمان کافی برای تکمیل آمادگی ارتش داریم. هم چنین سخنگوی آیت ا...سیستانی گفت: موضع مرجعیت درباره توافق نامه، همان موضع نماینده ایشان در خطبه های نمازجمعه این هفته کربلاست. به گزارش خبرگزاری فارس، «حامد الخفاف» از هرگونه واکنش به اخبار منتشر شده درباره دیدگاه آیت ا...سیستانی درباره توافق نامه امنیتی خودداری کرد و گفت: آن چه در خطبه های نماز جمعه این هفته از سوی «احمدالصافی» نماینده آیت ا...سیستانی مطرح شده، «موضع واقعی» ایشان است. احمد الصافی در خطبه های نمازجمعه این هفته کربلا گفته بود: حاکمیت عراق در مدت حضور نیروهای خارجی حاکمیت کاملی نیست، بلکه در ابعاد مختلف یک«حاکمیت ناقص» است، ازجمله مصونیت قضایی سربازان خارجی و عدم بازرسی از محموله های پستی و محدود نکردن آزادی نیروهای خارجی در ورود و خروج به عراق. این در حالی است که شبکه نیمه دولتی تلویزیونی العراقیه اعلام کرد که دفتر آیت ا...سیستانی هیچ بیانیه ای به جز بیانیه ای که پیش از تصویب توافق نامه امنیتی در پارلمان در ٨ ماه نوامبر صادر کرده، بیانیه ای نداده است که بیانگر دیدگاه وی درباره توافق نامه امنیتی باشد.

الدباغ: آمریکا برای اثبات حسن نیت، ٦ ماه فرصت دارد
از سوی دیگر «علی الدباغ» سخنگوی دولت عراق نیز در گفت و گو با خبرگزاری رویترز از منتقدان توافق نامه عراق و آمریکا خواست تا برای اثبات حسن نیت های آمریکا در قبال این توافق نامه به این کشور ٦ ماه فرصت دهند.

وی خاطرنشان کرد: ٦ ماه پیش رو داریم تا از طریق آن حسن نیت آمریکا را در قبال اجرای این توافق نامه مشاهده کنیم هرچند که از نظر طرف عراقی هیچ گونه شک و تردیدی وجود ندارد و عراق به این توافق نامه پای بند خواهد بود. دباغ هم چنین ضمن ابراز خوشبینی نسبت به اجرای تعهدات این توافق نامه توسط آمریکایی ها به دیدار «نوری المالکی» و«رایان کراکر» سفیر آمریکا در عراق برای بررسی نحوه اجرای توافق نامه پس از تصویب آن توسط شورای ریاست جمهوری عراق اشاره کرد. وی افزود: در این دیدار هم چنین موضوع ارسال درخواست رسمی برای پایان دادن به حضور نیروهای خارجی در عراق به شورای امنیت که مهلت حضور این نیروها نیز تا پایان سال جاری میلادی به اتمام خواهد رسید، بررسی شد.

آمریکا افسران ارشد بعثی را آزاد کرد
آمریکا به منظور ایجاد اهرم فشاری علیه دولت مالکی، افسران بعثی عراق را از زندان آزاد کرد به گزارش فارس، در حالی که چند روزی از امضای مشروط توافق نامه امنیتی آمریکا با عراق در پارلمان این کشور نمی گذرد و هنوز به امضای شورای ریاست جمهوری عراق نرسیده است، نیروهای آمریکایی در اقدامی سوال برانگیز تعدادی از افسران بلندپایه رژیم بعثی عراق را که در جنایات جنگی علیه شیعیان و کردهای این کشور دخالت مستقیم داشته اند، از زندان آزاد کرد. بنابراین گزارش، برخی از آزادشدگان از افسران ارشد گارد ریاست جمهوری عراق، گارد ویژه صدام و هم چنین جنایتکاران جنگی علیه ایران و کویت هستند. آمریکایی ها حتی زمینه خروج افسرانی را که در بین آن ها افسران بلندپایه با درجه سپهبدی و سرلشکری دیده می شود، فراهم کرده اند. برخی از این افسران که از طائفه های مرتبط با عشایر عرب تکریت هستند، به کشورهای اردن، یمن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه منتقل شده اند. این اقدام سوال برانگیز آمریکایی ها در حالی صورت می گیرد که «عزت ابراهیم الدوری» معاون صدام و «رغدصدام حسین» دختر صدام با تشکیل کمیته ای در یمن و در یک شهرک نظامی و مسکونی خارج از صنعا (پایتخت یمن) در حال جمع آوری افسران سابق ارتش عراق هستند. «علی البغدادی» کارشناس مسائل امنیتی عراق گفت: آمریکا این افسران بلندپایه بعثی را که دست هر کدامشان به خون ده ها هزار انسان بی گناه آلوده است، برای استفاده و ترساندن دولت عراق ذخیره کرده است. از ابتدای سقوط صدام تاکنون این افسران عراقی تحت کنترل آمریکا بوده و دولت عراق هیچ گونه دسترسی به آن ها نداشته است.
دسته ها :
سه شنبه دوازدهم 9 1387
X