در پی حوادث تروریستی بمبئی که به کشته شدن نزدیک به ٢٠٠ تن انجامید، وزیر کشور و مشاور امنیت ملی هند از سمت خود استعفا کردند. در همین حال، تنش بین هند و پاکستان همچنان ادامه دارد و انگشت اتهام هند گروه های افراطی پاکستان را نشانه رفته است. گمانه زنی ها درباره عاملان عملیات تروریستی بمبئی، که به ١١ سپتامبر هند معروف شده، هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

بازار داغ عزل و استعفا
به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، «شیوراج پاتیل» وزیر کشور هند با اعلام این که به دلیل این حملات مرگبار در کشور «احساس مسئولیت» می کند، از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. منابع دولت هند اعلام کردند، پاتیل که به دلیل شکست در حفظ امنیت کشور مورد انتقاد شدید رسانه ها قرار گرفت نامه استعفای خود را برای «مانموهان سینگ» نخست وزیر ارسال کرده و اعلام داشته که به دلیل احساس مسئولیت اخلاقی استعفا می کند. مقام های دولت هند گفتند مشاور امنیت ملی قدرتمند هند دیروز در پی حملات تروریستی ویران کننده در بمبئی استعفا داد. دهلی نو همچنین اعلام کرد که سطح امنیتی در کشور را تا «حالت جنگی» بالا برده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام های هندی با تایید گزارش های شبکه های خبری هند گفتند: ام.کی.نارایانان، مشاور امنیت ملی استعفای خود را به مانموهان سینگ، نخست وزیر هند تقدیم کرد و نخست وزیر نیز آن را پذیرفته است. یک مشاور نخست وزیر هند گفت: اعضای بلندپایه بیشتری از دولت هند احتمالا در پی این حملات که نزدیک به ٢٠٠ کشته برجای گذاشت برکنار خواهند شد. منابع دولتی گفتند: وزیر کشور هند، رئیس اطلاعات داخلی و رئیس گارد ساحلی این کشور احتمالا عزل خواهند شد.واکنش دوگانه پاکستان به اتهامات هند
از سوی دیگر، دولت پاکستان نگران از بروز حملات انتقام جویانه احتمالی از سوی هند به خاطر حملات تروریستی بمبئی، تاکید کرد که پاکستان هیچ نقشی در این حمله نداشته است و متعهد شد که اگر مشخص شود که شبه نظامیان مستقر در پاکستان در این حملات دست داشته اند، هرگونه اقدامی را علیه آن ها انجام خواهد داد.

«آصف علی زرداری» رئیس جمهور پاکستان در گفت و گو با شبکه خبری سی.ان.ان و ای.بی.ان هند را به عدم واکنش به شیوه ای که پیامدهای شدیدتری داشته باشد، فرا خواند. وی متعهد به همکاری جدی و سریع با هند شد و گفت: در صورتی که دلایلی مبنی بر دست داشتن افراد و گروه های پاکستانی در این سلسله حملات در برابر جهان ارائه شود، ما به طور جدی با این مسئله برخورد خواهیم کرد. «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در یک کنفرانس خبری گفت: دستان ما پاک هستند. دولت پاکستان علیه هر گروه یا افرادی که در این اقدام وحشتناک دست داشته اند اقدام خواهد کرد. یک روز پس از آن که مقام های هندی گفتند که گروه شبه نظامی «لشگر طیبه» که با پاکستان در ارتباط است، مسئول این حملات بوده، دولت پاکستان یک نشست فوری در سطح کابینه برگزار کرد.

اما در حالی که سران غیر نظامی از جمله آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان خواستار حفظ آرامش بودند، مقام های نظامی پاکستان هشدار دادند که آماده انتقال سربازان به مرز در صورت لزوم هستند. مقام های امنیتی که خواستند نامشان فاش نشود در یک کنفرانس خبری گفتند، اگر اوضاع بدتر شود، سربازان مستقر در غرب پاکستان می توانند ظرف ٧٢ ساعت به مرز منتقل شوند. حتی شاه محمود قریشی نیز در کنفرانس خبری اش گفت که احتمال بروز درگیری را نمی توان رد کرد.

یک کارشناس: بازنده اصلی، پاکستان است
در همین حال، «محمد ملازهی» کارشناس مسائل شبه قاره در گفت و گو با خبرنگار خراسان تاکید کرد که در هنگام حوادث تروریستی هند و تیرگی روابط این کشور با پاکستان، اسلام آباد بازنده اصلی خواهد بود. وی درباره تاثیر درگیری های بمبئی بر روابط این دو همسایه گفت: تاثیر طبیعی این عملیات، آن بود که مذاکرات هند و پاکستان با حضور قریشی وزیر خارجه پاکستان در هند هم زمان با وقوع عملیات، ناتمام بماند و قریشی برای شرکت در نشست مهم هیئت  دولت به اسلام آباد بازگردد. از سوی دیگر، سینگ  وگیلانی توافق کردند که برای بررسی مدارک دخالت سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (ISI) در حوادث بمبئی به گفت و گو بنشینند، اما ارتش پاکستان با این امر مخالفت کرد و حتی هواپیمای حامل گیلانی را برگرداند و هیئت پاکستانی با ترکیبی متفاوت به هند رفت. این نشان می دهد که آی اس آی به شدت نگران افتادن اسنادی به دست هندی هاست. از سوی دیگر، تاکید مقامات پاکستانی براقدام شدید علیه عاملان احتمالی پاکستانی ناآرامی های بمبئی، نشان می دهد که پاکستان به طور تلویحی دخالت لشکر طیبه را در این حوادث پذیرفته است. ملازهی درباره واکنش  احتمالی هند به دخالت پاکستان گفت: به گمان من، دولت هند به جای اعمال فشار بر دولت پاکستان، به آمریکا و افغانستان نزدیک می شود و احتمال دارد که به پاکستان نیروی نظامی گسیل کند در آن صورت، پاکستان از شمال  و شرق در محاصره قرار می گیرد. این کارشناس مسائل شبه قاره درباره تاثیر این بحران بر اوضاع داخلی پاکستان گفت: در این میان، بازنده اصلی پاکستان است و دولت مجبور خواهد شد تصمیماتی درباره آی اس آی بگیرد، هرچند به تازگی هم بخش سیاسی این سازمان را منحل کرده است. در مقابل ارتش پاکستان یا محدودیت اختیارات را می پذیرد و یا دست به کودتا خواهد زد که شرایط کنونی، برای این حرکت مناسب نیست. بنابراین، آی اس آی حداقل در کوتاه  مدت، تعدادی از افراد کم اهمیت خود را تسلیم دولت می کند.
دسته ها :
دوشنبه یازدهم 9 1387
X