دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در دیدار با امیر قطر تاکید کرد: وجود نیروهای بیگانه در منطقه خلیج فارس نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نمی کند بلکه هر روز بر وخامت اوضاع خواهد افزود. هشدار رئیس جمهور نسبت به حضور نیروهای بیگانه در منطقه با انتشار اخباری درباره تغییر آرایش نیروهای آمریکایی در منطقه هم زمان شده است. بر این اساس در پی تصویب توافق نامه امنیتی در پارلمان عراق که هم چنان برای منطقه مخاطره آمیز به شمار می رود، باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا قصد دارد مرکز ثقل حضور نیروهای آمریکایی را در منطقه از عراق به افغانستان منتقل کند. همچنین گزارش شده که آمریکا درصدد حضور بیشتری در کشورهای عربی منطقه خلیج فارس است. مقام ها و تحلیل گران کشورمان عموما تغییر آرایش و افزایش نیروهای آمریکایی را در منطقه تهدیدی برای کل منطقه و از جمله ایران ارزیابی کرده اند. در همین راستا، سیدمحی الدین ساجدی، مشاور مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه وابسته به وزارت خارجه در گفت و گو با خراسان نسبت به تجزیه عراق در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هشدار داد. محمد ملازهی کارشناس ارشد مسائل جنوب شرق آسیا نیز در گفت و گو با خراسان نسبت به دخالت نظامی مکرر آمریکا در پاکستان و تجزیه این کشور در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هشدار داد.

 

احمدی نژاد: وجود نیروهای بیگانه در منطقه خلیج فارس بر وخامت اوضاع منطقه خواهد افزود
فارس به نقل از دفتر امور رسانه های ریاست جمهوری گزارش داد: محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در حاشیه «اجلاس بین المللی تامین مالی برای توسعه» در دیدار امیر قطر تاکید کرد: باید مراقبت کرد قدرت های بزرگ که دچار بحران های شدیدی شده اند، مشکلات اقتصادی خود را به منطقه منتقل نکنند.رئیس جمهور با تاکید بر این که مشکلات منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود، اظهار داشت: وجود نیروهای بیگانه در منطقه خلیج فارس نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نمی کند بلکه هر روز بر وخامت اوضاع خواهد افزود.رئیس جمهور گفت: کشورهای جهان اسلام با تکیه بر توانمندی های خود می توانند در راستای رفع مشکلات و معضلات منطقه به ویژه فلسطین، عراق و افغانستان سطح همکاری های خود را توسعه دهند.

 

سردار صفوی: اوباما کمترین تغییر را در سیاست خارجی نسبت به فلسطین و ایران خواهد داشت
به گزارش فارس همچنین سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع بسیجیان دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که ٣٠ پایگاه نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه وجود دارد، اظهار داشت: هر چند ممکن است در دوره ریاست جمهوری جدید آمریکا تعداد نیروهای این کشور در عراق کم شود و به افغانستان بروند اما بی گمان پایگاه های نظامی این کشور در منطقه برای سال های طولانی حفظ خواهد شد و معتقدم اوباما کمترین تغییر را در سیاست خارجی خود در مورد موضوع خاورمیانه که به طور مشخص بحث فلسطین و جمهوری اسلامی ایران است، خواهد داشت.وی خاطر نشان کرد: در دوره جدید بیشترین فشارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مانند موضوع حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال خواهد شد که این امر هوشیاری بیشتر مسئولان نظام را در زمینه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی می طلبد.صفوی با بیان این که آمریکایی ها پس از رهایی از فشار عراق و افغانستان، توان خود را متوجه ایران خواهند کرد، افزود: باید خود را برای یک دوره سخت در راستای حفظ اقتصاد، امنیت و سیاست خارجی آماده کنیم.

 

گزارش تابناک از پیشنهاد آمریکا به امارات برای ایجاد پایگاه نظامی در فجیره
هشدار رئیس جمهور درباره حضور نیروهای بیگانه در منطقه درحالی اظهار شد که گزارش ها از تغییر آرایش نیروهای آمریکایی در منطقه حکایت می کند. براساس اظهارات باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا قرار است مرکز ثقل حضور نیروهای آمریکایی در منطقه از عراق به افغانستان انتقال یابد. همچنین به گزارش تابناک، نیروهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس، قصد دارند از خاک برخی کشورهای همسایه ایران برای پیاده کردن اهداف نظامی خود بهره برداری کنند. پس از آن که شنیده شد نیروهای آمریکایی در عمان و کویت تحرکات و فعالیت های خاصی را دنبال می کنند، این بار نیز از لابه لای اخبار منتشرشده شنیده می شود که فرماندهان آمریکایی مستقر در خلیج فارس پیشنهادی را به مسئولان امارات تقدیم کرده اند که در صورت موافقت با آن، بخش گسترده ای از زمین های امیرنشین فجیره دراختیار نیروهای آمریکایی قرار می گیرد. بنابراین گزارش، هدف آمریکایی ها از این اقدام، احداث پایگاه نظامی مستقل که مشرف به خلیج فارس باشد، عنوان شده است. این درحالی است که در بررسی های اولیه، این پیشنهاد مخالفت روسای امارات را به دنبال داشته است، اما آمریکایی ها اصرار زیادی بر تحقق این موضوع دارند.

 

رویوران: نگرانی ها درباره حقوق کشورهای همسایه در توافق نامه عراق و آمریکا همچنان باقی است
در مقام ارزیابی مخاطرات این تغییر آرایش برای ایران و دیگر کشورهای منطقه که به صورت رسمی از توافق نامه امنیتی عراق آغاز شد، اسحاق رویوران، کارشناس مسائل بین المللی در گفت وگو با فارس درباره حفظ حقوق همسایگان در این توافق نامه گفت: دولت عراق اعلام کرده که هیچ گونه اختیاراتی درمورد عملیات فرامرزی به نیروهای آمریکایی نداده و این مسئله از دیدگاه دولت عراق تمام شده است اما آمریکا همواره نشان داده از قانون ها، کنوانسیون ها و توافقات عبور می کند که همه این مسائل منجربه نوعی بدبینی کشورهای همسایه نسبت به رفتار آمریکا در عراق شده و تضمین هایی که دولت عراق مطرح می کند، هیچ گاه اطمینان به کشورهای همسایه نداده و نگرانی همچنان مطرح است. این کارشناس مسائل خاورمیانه مسئله حضور منافقین درعراق را نیز از موارد چالشی توافق نامه خواند.

 

ساجدی: بعید نیست که اوباما با تغییر آرایش نیروهای نظامی در پی تجزیه عراق باشد
درهمین حال سید محی الدین ساجدی، مشاور مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه وابسته به وزارت  خارجه در گفت و گو با خراسان مخاطرات تغییر آرایش نیروهای آمریکایی را برای کل منطقه چنین برشمرد: در مورد خاورمیانه در سیاست خارجی آمریکا ٢ اصل ثابت وجود دارد که روسای جمهور تنها می توانند تا حداکثر ٣٠ درصد در این سیاست ها تغییر ایجاد کنند. اصل اول تضمین بدون خدشه تولید نفت و صدور آن و اصل دوم حفظ موجودیت اسرائیل است.با توجه به این ٢ اصل ثابت هر تغییر آرایشی در منطقه به ضرر ایران و دیگر کشورهای همسایه است. به عنوان نمونه در پی انعقاد اولیه توافق نامه امنیتی و احتمالا پس از روی کار آمدن باراک اوباما، بحث تجزیه عراق به صورت جدی تری مطرح می شود زیرا بایدن، معاون اوباما از قائلان به تجزیه عراق و تقسیم این کشور به ٣ بخش تحت یک مرکزیت ضعیف است. امکان تجزیه عراق مخاطرات بسیاری برای ایران و دیگر کشورهای منطقه دارد و به تنشی منطقه ای می انجامد. دولت بوش با همه سیئاتی که داشت قائل به تمامیت ارضی عراق بود و با اعطای استقلال به منطقه کردستان این کشور با وجود شکست پروژه هایی همچون خاورمیانه بزرگ مخالفت می کرد اما هیچ بعید نیست که دولت اوباما با تغییر آرایش نیروها در پی تجزیه عراق باشد.

 

ملازهی: براساس طرح اوباما برای افزایش نیرو در افغانستان، احتمال تجزیه پاکستان وجود دارد
همچنین محمد ملازهی، کارشناس مسائل جنوب شرق آسیا در گفت و گو با خراسان حضور و تقویت نیروهای آمریکایی را در افغانستان و در واقع در مرزهای شرقی ایران به ضرر کشور خواند و در عین حال تاکید کرد که خطر افزایش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان در وهله اول معطوف به پاکستان است به گفته ملازهی در پی قدرت گرفتن طالبان در عمق خاک افغانستان و همچنین حوادث بمبئی از یک سو و براساس اظهارات باراک اوباما از سوی دیگر آمریکا قصد دارد نیروهای خود را در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان تقویت کند. این افزایش حضور با اقدام نظامی مستقیم آمریکا در خاک پاکستان همراه خواهد شد و معلوم نیست که اگر نیروهای آمریکایی وارد پاکستان شوند به راحتی از این کشور خارج شوند. این حضور مستمر ضمن مخدوش کردن استقلال و تمامیت ارضی پاکستان آرام آرام این کشور را به سوی تجزیه شدن پیش می برد و ٢ حاکمیت را در کشوری واحد اعمال می کند. تجزیه پاکستان به این شکل آثار منفی بسیاری برای کشورهای منطقه و از جمله ایران دارد.
دسته ها :
دوشنبه یازدهم 9 1387
X