اکونومیست-
اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در سفر به نیویورک مبنی بر این که کشورهایی که می خواهند، از دست یابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنند ابتدا خود باید دست از ساخت سلاح هسته ای بردارند، مقامات آمریکایی را ناراحت کرده است و اکنون واشنگتن از آنکارا به عنوان هم پیمان این کشور، سوال هایی درباره امنیتش دارد.

وال استریت ژورنال-
ایران در سال جاری بیش از یک میلیون تن گندم به صادرکنندگان آمریکایی سفارش خرید داده است.تایمز آسیا-
این نشریه در مطلبی به خطر انقراض کافه رستوران های ایرانی(پارسی) شهر بمبئی پرداخته و با یادآوری تاریخچه آن ها محو این کافه ها از چهره چند فرهنگه شهر بمبئی را ضایعه ای بزرگ هم ردیف با سقوط بازار سهام در مرکز مالی این شهر می داند.

به نوشته تایمز آسیا این کافه رستوران ها با مهاجرت جمعیتی از زرتشتیان ایرانی به نقاط مختلف هند و سپس اسکان گروهی از آنان در اواخر قرن نوزدهم در شهر بمبئی پدیدار شدند.اگر در دهه ١٩٥٠ تعداد آن ها بالغ بر ٣٥٠ بود اکنون شاید ٢٠ تا ٢٥ کافه رستوران ایرانی در این شهر باقی نمانده باشد. دلایل این روند رو به انقراض بی علاقگی نسل های جدید خانواده مالکان این رستوران ها به ادامه این کار است و در عین حال افزایش قیمت مستغلات در نقاط مرکزی شهر بمبئی صاحبان این کافه ها را تشویق می کند تا ملک خود را بفروشند و این کار را برای همیشه ترک کنند.

رویترز-
شرکت روسی سازنده نیروگاه اتمی بوشهر اعلام کرده است که در آستانه راه اندازی این نیروگاه تعداد کارکنان خود را در تاسیسات یاد شده به میزان ٢٥ درصد افزایش خواهد داد.پیمانکار روسی نیروگاه بوشهر در بیانیه ای که برای خبرگزاری «رویتر» ارسال کرده است، تصریح می کند: «نیروگاه بوشهر در حال ورود به مرحله تازه ای است. اتم اکسپورت تلاش برای اعزام تعداد بیشتری از کارکنان خود به این نیروگاه را افزایش داده است». اتم اکسپورت اضافه می کند: «فناوری اصلی نیروگاه پیش از این نصب شده است و کار ساخت و ساز به پایان رسیده است، در حالی که کار فعال سازی در حال انجام است.» در این مرحله جدید، برای به کار انداختن نیروگاه بوشهر شمار کارکنان از یک هزار و ٦٠٠ نفر به ٢ هزار نفر افزایش می یابد.

الحیات-
این روزنامه به نقل از یکی از مسئولان عالی رتبه وزارت امور خارجه انگلیس نوشت: لندن از کشورهای عربی می خواهد که تنها در قانع کردن ایران مبنی بر خطرناک بودن ادامه غنی سازی اورانیوم که غرب معتقد است هدف از آن ساخت بمب هسته ای است، کمک کنند.


دسته ها :
يکشنبه دهم 9 1387
X