درپی عملیات گسترده تروریستی در پایتخت اقتصادی هند، تنش در این کشور همچنان ادامه دارد. در این ناآرامی ها که تاکنون ١٣٠ کشته و بیش از ٢٨٠ زخمی برجای گذاشته است، انگشت اتهام به سوی پاکستان است، هرچند از برخی گزارش ها چنین برمی آید که عوامل غربی در این حوادث دست داشته اند.

سلسله عملیات تروریستی بمبئی محکومیت گسترده جهانی را به همراه داشته است.

حمله به اماکن عمومی بمبئی
شبه نظامیان هندی در سلسله حملاتی تروریستی، ١٠ مکان عمومی را در بمبئی هدف حملاتشان قرار دادند. در این حملات تاکنون ١٣٠ تن کشته و ٢٨٨ تن زخمی شده اند. به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، شبه نظامیان در حملات تروریستی شان که بعدازظهر چهارشنبه انجام شد، نخست در ایستگاه راه آهن «چهاتراپاتی شیواجی» یکی از شلوغ ترین ایستگاه های راه آهن در سراسر جهان شروع به تیراندازی کردند.

طی دو ساعت بعد از این حمله هر ١٥ دقیقه یک بار یک حمله به مراکز زیر صورت گرفت: یک مرکز یهودی، یک رستوران توریستی، دو هتل و چندین بیمارستان.

کماندوهای ماسک دار پلیس هند دیروز از هلی کوپترهایشان بر روی سقف یک مرکز یهودیان ارتودکس در شهر بمبئی هند، فرود آمدند و تک تیراندازان مدام به این ساختمان پنج طبقه شلیک می کردند. درحالی که نیروهای کماندوی هند طبقه به طبقه ساختمان یهودیان را پاکسازی می کردند، از داخل ساختمان نیز به سمت آن ها شلیک می شد. این کماندوها در جایی دیگر در شهر به دو هتل لوکس (اوبروی ترایدنت و تاج محل) حمله کردند تا گروگان ها را از اسارت مهاجمان نجات دهند. صدها تن در این دو هتل به اسارت گرفته شده بودند و بسیاری خود را در اتاق ها حبس کرده و یا سعی داشته تا خود را از دست افراد مسلح مخفی کنند. در همین حال پلیس هند دیروز اعلام کرد که تمامی گروگان ها در هتل تاج محل آزاد شده اند. بازماندگان این حملات عنوان کرده اند که افراد مسلح به طور مشخص انگلیسی ها و آمریکایی ها را هدف قرار داده بودند. وزارت امور داخلی ایالت ماهاراشترا اعلام کرد که استرالیایی ها و ژاپنی ها نیز در میان کشته شدگان هستند. براساس آمار وزارت امور خارجه کشورهای ایتالیا، انگلستان و آلمان از هر کدام از این کشورها یک نفر در این حمله کشته شده است. این بدترین حادثه در نوع خود در پایتخت تجاری هند از بمب گذاری های سال ٢٠٠٦ است که باعث مرگ تقریبا ٢٠٠ نفر شد.

گمانه زنی درباره ماهیت عوامل حملات تروریستی
به گزارش بی بی سی، روز پنجشنبه گروهی ناشناخته موسوم به «مجاهدین دکن» با ارسال پیام هایی از طریق ایمیل برای خبرگزاری های مختلف در هند، مسئولیت حملات مسلحانه روز چهارشنبه در نقاط مختلف بمبئی را برعهده گرفت. ظاهرا این گروه نام خود را از فلات قاره دکن در جنوب کشور هند گرفته که ایالت ماهاراشترا، که شهر بمبئی مرکز آن است، در آن واقع است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که براساس گزارش های محلی، یک  شبه نظامی پاکستانی که در میان سه فرد مسلح دیگر دستگیر شده بود، به بازجویان اعلام کرده است که این ١٢ مهاجم از طریق دریا با قایق های تندرو به بمبئی رسیده اند. منابع وزارت کشور هندوستان عنوان کرده اند که دو کشتی پاکستانی در آب های هندوستان توقیف شده اند، اما دولت اسلام آباد هرگونه دخالت در این حملات هماهنگ شده را تکذیب کرد. سفارت رژیم صهیونیستی نیز حضور نیروهای ارتش این رژیم را در حمله کماندوهای هندی به این دوهتل تکذیب کرد. وزیرخارجه هند بر ارتباط پاکستان با حوادث تروریستی بمبئی تاکید کرده است، اما «برنارکوشنه» وزیرخارجه فرانسه این اتهام را رد کرد. اگرچه گروه موسوم به مجاهدین دکن مسئولیت این حملات خونبار را بر عهده گرفته، اما خبرگزاری PTI اعلام کرد که مقامات هندی «لشکرطیبه» را که مسئول حملات مرگبار به پارلمان هندوستان در سال ٢٠٠١ بود، مقصراین حملات می دانند. گروه لشکرطیبه که در پاکستان مستقر است، اعلام کرده در این حملات دخالتی نداشته است. افراد مسلح کاملا آماده بودند. آن ها حتی برای نگه داشتن انرژی خود کیسه های بزرگ بادام با خود به همراه داشتند. ژنرال هودا از ارتش هند، در مورد افراد مسلح گفت: آن ها اسلحه های AK-47 و نارنجک دارند و کیسه هایی پر از نارنجک دارند و کاملا آماده هستند. به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی «بارنز» یکی از گزارش های شبکه خبری بی بی سی نشان می دهد که دست کم تعدادی از مهاجمان حملات هندی و مسلمان نبوده اند. «پاپومیشارا» مالک یک رستوران در ایستگاه قطار مورد حمله، در توصیف افراد مهاجم گفت: من دو نفر مرد جوان را که لباس های سیاه پوشیده و به «آکی٤٧» مسلح بودند دیدم. آن ها قیافه های خارجی و موهای بور داشتند. «غفار عبدالامیر» یک توریست عراقی که به بمبئی رفته بود نیز درباره مشخصات مهاجمان گفت: آن ها هندی نبودند و قیافه های خارجی داشتند. الامیر افزود: مردان دیگری به داخل قهوه خانه آمدند و مشروبات الکلی نوشیدند. پس از خروج از قهوه خانه تفنگ هایی را از کیف هایشان درآورده و شروع به شلیک کردند. تایمز نیز در گزارشی آورده است: حضور کماندوها با قیافه های خارجی و موهای بور که پس از مصرف نوشیدنی های الکلی به راحتی ده ها نفر را با تیراندازی از پای درآوردند نشان می دهد که حملات بمبئی احتمالا عملیات مخفی سرویس های اطلاعاتی آمریکایی-انگلیسی بوده است، نه کار مسلمانان هندی یا تروریست های عرب القاعده.پیش از این القاعده وعده حملاتی مشابه با ١١ سپتامبر را داده بود.


دسته ها :
شنبه نهم 9 1387
X