سفارت ایران در امارات متحده عربی استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را حق مسلم ایران دانست و سخنان "دیوید میلیبند" وزیر خارجه انگلیس را دخالت آشکار در امور کشورمان خواند و نسبت به آن هشدار داد.

وزیر خارجه انگلیس در سخنانی در کنفرانس انرژی هسته ای در خلیج فارس، خواهان فشار سران کشورهای عربی به ایران برای دست کشیدن از برنامه هسته ای شد.

در پی سخنان خارج از عرف دیپلماسی میلیبند، سفارت جمهوری اسلامی ایران در امارات متحده عربی در بیانیه ای پاسخ وزیر خارجه انگلیس را داده است.

به گزارش ایرنا، سفارت ایران در این بیانیه آورده است: در پی اظهارات وزیر خارجه انگلستان در کنفرانس انرژی هسته ای در ابوظبی و درخواست وی برای اقداماتی غیرقانونی، در این رابطه واحد رسانه سفارت جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد تا نسبت به این مساله و همچنین خسارت های وارده به جمهوری اسلامی ایران که در پی اقدامات بدخواهانه معدودی از کشورهای جهان از جمله بریتانیا که در طول پنج سال گذشته صورت گرفته، ملاحظات زیر را اعلام نماید؛

الف ) بر بستر حقوق غیر قابل انکار و مشروع دولت های عضو "NTP " در جهت استفاده از انرژی هسته ای با مقاصد صلح آمیز و همین طور نیاز روزافزون جمعیت جوان و رو به رشد کشور به انرژی، جمهوری اسلامی ایران نیز همانند هر کدام از اعضای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NTP) و بر اساس ماده ی چهارم این معاهده در مورد حقوق غیرقابل نقض کشورهای عضو در استفاده از انرژیِ هسته ای با مقاصد صلح آمیز، از سال 1957 در جهت استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برنامه ریزی و فعالیت کرد.
در این میان جمهوری اسلامی ایران به طور دایم تابع الزامات و تعهدات پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بوده و هرگز فعالیتی ممنوعه نداشته است.
از این رو، حقوق غیر قابل انکار ایران در بهره مندی از انرژی ِ هسته ای با مقاصد صلح آمیز نباید تحت هیچ شرایطی نقض گردد.

ب ) نقض حقوق بین المللی توسط برخی دولت ها، مخالفت های غیرعقلانی با اقدامات و فعالیت های ایران در جهت پیاده سازی حقوق حقه خود در استفاده صلح آمیز از فن آوری هسته ای و استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی در جهت اعمال فشار بر شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل برای محروم ساختن ملت ایران از حقوق معین و مشروع خود، شرایطی را فراهم ساخته که بر بستر آن حقوق بین المللی و منشور سازمان ملل به شکلی جدی مورد تجاوز قرار گرفته است.

عملکرد معدودی از کشورهای معلوم الحال در رابطه با برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران در حالی صورت می گیرد که رژیم صهیونیستی همچنان به گسترش سلاح های هسته ای خود آن هم تحت حمایت همین کشورها ادامه می دهد.

سفارت ایران در این بیانیه آورده است: از همان ابتدا جمهوری اسلامی ایران به شکل رسمی اعلام کرده بود که هیچ گونه ابهامی در فعالیت های هسته ای تهران وجود ندارد و برنامه هسته ای ایران به تمامی با اهداف صلح آمیز انجام می شود.
ایران با در پیش گرفتن سیاست همکاری و تعامل با آژانس بین المللی انرژی هسته ای و حتی فرا رفتن از الزامات قانونی که در بطن این همکاری ها و تعاملات وجود داشته، در نشان دادن نهایت شفافیت در برنامه ها و فعالیت هایش از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.
سفارت ایران افزوده است: این معدود کشورها همواره تلاش کرده اند تا با پیش کشیدن ابهامات و اظهاراتی بی اساس، ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را به زیر سوال برند.

آن ها بی هیچ پایه و اساسی در تلاش بوده اند تا ایران را به پنهان کاری و رفتاری ناشفاف و غیر قانونی متهم کنند و حتی همین ادعاهای بی اساس را مبنای ادله خود قرار داده و به واسطه آن پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت برده و از این طریق فشارهای غیرقانونی و غیرقابل توجیهی را بر ایران وارد کرده اند.

بر اساس ماده چهار از NTP، "هیچ چیزی در این معاهده نباید به شکلی تعبیر شود که بر حقوق غیر قابل انکار تمامی کشورهای عضو این پیمان در جهت پژوهش، تولید و استفاده از انرژی هسته ای با مقاصد صلح آمیز تاثیر گذارد و این که "همه اعضای این پیمان متعهد می شوند که در مبادله آخرین تجهیزات موجود، مواد مورد نیاز و اطلاعات علمی و فناوری نهایت همکاری را انجام دهند".
متاسفانه این معدود کشورها نه تنها به تعهدات خود تحت این ماده پایبند نبوده بلکه همواره آن را نقض کرده اند. آن ها در جهت نفی فرصتی که ملت ایران در پیاده سازی حقوق حقه خود در بهره مندی از دستاوردهای فناوری آن هم بی هیچ کمک و حمایت خارجی به دست آورده همواره مانع تراشی و سنگ اندازی کرده اند.این کشورها نهایت تلاش خود را کرده اند تا تمامی راه های همکاری هسته ای با ایران را مسدود کنند.

گزارش اخیر آژانش بین المللی انرژی هسته ای بار دیگر در نهایت شفافیت تایید کرد که همه تاسیسات، فعالیت ها و مواد هسته ای در جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت کامل این آژانس بوده و این آژانس توانایی آن را دارد تا نسبت به غیرانحرافی بوده فعالیت ها و موارد هسته ای موجود در این کشور تحقیقات خود را ادامه دهد.دبیرکل آژانس این واقعیت را در گزارش های متعددی تصریح کرده است.

سفارت ایران در بیانیه خود افزوده است: تعلیق که روشی تجربه شده است اقدامی موقت، داوطلبانه و اجباری غیرقانونی بوده که به مدت دو سال اعمال شده و بی شک نمی تواند تا ابد ادامه یابد.

با این حال، آخرین گزارش آژانس حاکی از آن است که تمامی آن ادله ها و اظهارات، پوچ و بی اساس بوده است.بنابراین باید بر این نکته تاکید شود که جمهوری اسلامی ایران طبق پیمان NTP از حق استفاده از انرژی هسته ای با مقاصد صلح آمیز برخوردار است و نباید این حق قانونی نقض گردد.

جمهوری اسلامی ایران با تلاش های صلح آمیز دانشمندان و متخصین خود به دستاوردهای کنونی اش دست یافته تا از این طریق، فن آوری و اقتصاد خود را به رشد و شکوفایی برساند و همچنین ثبات و صلح را در منطقه و جهان تقویت کند.
ناگفته پیدا است که بریتانیا که خود از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از دارندگان سلاح هسته ای است، صلاحیت قضاوت در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را ندارد.ملت های جهان این واقعیت را به خوبی درک می کنند.

جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که دوره استفاده از زور و تهدید علیه ملت ها و ایجاد اغتشاش و بی نظمی در جهان به پایان رسیده است.
دولت انگلیس باید سیاست ناکام مانده خود را در خصوص ایجاد تفرقه میان کشورهای منطقه از طریق دشمنی و اختلاف تغییر دهد.

از این رو تنها راه تضمین ثبات و امنیت در این منطقه حساس از طریق همکاری جمعی کشورهای منطقه و عاری از دخالت های خارجی میسر خواهد شد.

دسته ها :
چهارشنبه ششم 9 1387
X