؛مرتضوی: افسران ارشد موساد اعضای شبکه را آموزش داده اند
؛یک روز پس از آن که سرلشکر جعفری فرمانده سپاه از کشف و دستگیری یک شبکه جاسوسی رژیم صهیونیستی توسط نیروهای اطلاعات سپاه خبر داد، سعیدمرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران در یک نشست خبری جزئیات بیشتری از نحوه فعالیت این جاسوسان و چگونگی دستگیری آن ها را اعلام کرد.به گزارش ایسنا، سعید مرتضوی در یک نشست مطبوعاتی با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: حفاظت اطلاعات سپاه موفق به شناسایی یک شبکه پیچیده جاسوسی برای موساد و رژیم صهیونیستی اسراییل شد که اعضای این سرویس دستگیر شده اند.


؛استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته ماهواره ای
؛وی درباره نحوه فعالیت این سرویس جاسوسی گفت: این سرویس جاسوسی از وسایل و تجهیزات بسیار پیشرفته ارتباطی و ماهواره ای استفاده می کرد و با یک کیف بسیار مجهز دارای تجهیزات ارتباطی ماهواره ای با سرویس موساد ارتباط برقرار می کرد.

دادستان تهران ادامه داد: اعضای این تیم پس از جمع آوری اطلاعات توسط لپ تاپ تجهیز شده ای اطلاعات را ثبت و ضبط و از طریق تجهیزات ماهواره موجود در کیف به سرویس موساد ارسال می کردند. وی با بیان اینکه بسیاری از خواسته های سرویس موساد توسط حفاظت اطلاعات سپاه، کشف و در پرونده موجود است گفت: سرویس موساد نیازمندی های خودش را از این گروه درخواست می کرده که در پرونده موجود است. مرتضوی با تاکید بر اینکه این تیم برای جاسازی پول و اسناد و انتقال آنها به خارج از کشور کیفی را در نظر گرفته بودند افزود: این تیم از طریق این وسایل اطلاعاتی، اطلاعات را جمع آوری و به رژیم صهیونیستی منتقل می کرد.

یکی از وسایل مکشوفه از این تیم، دوربین های عکاسی دیجیتال بسیار مجهز و پیشرفته است که از طریق این دوربین ها از اماکن و محل های مورد نظر موساد فیلمبرداری می کردند.


؛نحوه انتقال فیلم ها به خارج از کشور
؛مرتضوی درباره نحوه انتقال فیلم ها به خارج از کشور گفت: این تیم آموزش دیده بودند تا فیلم ها را داخل چرخ های ویژه کیف مسافرتی جاسازی کنند و زمانی که چرخ کامل می شد بسیار عادی و معمولی بود و در واقع این چرخ ها فیلم های این شبکه را که براساس نیاز موساد تهیه شده بود به خارج از کشور منتقل می کردند. دادستان تهران با بیان این که از این تیم دستگاه اسیلسکوپ جهت تست امواج و GPS و فاصله یاب لیزری کشف شده، این تیم از تلفن ماهواره ای ایریدیوم برای اهداف جاسوسی از سوی موساد در اختیار این گروه قرار گرفته بود که در مجموع شبکه جاسوسی توسط برادران حفاظت اطلاعات سپاه، شناسایی و دستگیر شدند. مرتضوی درباره شروع به کار این گروه گفت: سرویس موساد روی یکی از افرادی که سابقه عضویت در بسیج داشته، کار می کنند و موفق می شوند از طریق کنسولگری اسراییل در یکی از کشورهای همسایه با او ارتباط برقرار کرده و او را جذب کنند و بعد از آموزش های لازم موفق می شوند تعداد بیشتری مرتبط با این فرد را جذب و برای اهداف جاسوسی سازماندهی خاص دهند.

؛اعضای شبکه در ١٧جلسه اطلاعاتی با افسران ارشد موساد آموزش دیده اند
؛مرتضوی افزود: اعضای این شبکه در ١٧جلسه اطلاعاتی با افسران ارشد موساد از جمله سالی، پیتر، خسرو، سامی و زکی، آموزش های لازم را در چهار کشور خارجی دیده اند و بعد از آن در سه یا چهار جلسه آموزش عملیاتی در شهرهای هرتزسلیا و کیسلیا در خاک تل آویو را گذرانده اند که این آموزش های عملیاتی نیاز به زمین داشته است آموزش های لازم از قبیل عملیات میدانی، عملیات ترور، انفجار اماکن، رانندگی حرفه ای با موتور، آموزش کار با دوربین های مخصوص، آموزش تخریب و ترور از طریق کامپیوتر و ماهواره را دیده بودند و بعد از آن کار به صورت عملیاتی شروع شده بود. دادستان تهران افزود: به محض ورود اولین فرد شبکه به کشور برای انجام نقشه های موساد، حفاظت اطلاعات سپاه با توجه به اینکه ماموریت وی نزدیک شدن به برخی از فرماندهان ارشد سپاه، پایگاه موشکی سپاه و محل های مسکونی از جمله شهرک محلاتی بوده، این فرد را شناسایی کردند و به مرجع قضایی گزارش دادند که احتمالا این فرد جذب سیستم موساد شده و دادسرای تهران نیز دستور تحت نظر و جلب این فرد را صادر کرد. وی گفت: در مرحله اول این فرد، بازداشت و در چرخه نظارت و اطلاعات سپاه قرار گرفت و بر اساس توصیه های حفاظتی سپاه برای شناسایی کل افراد این شبکه، قرار شد این فرد وارد عمل شود و در نهایت تمام اعضای این شبکه شناسایی شدند.

؛دستور موساد به شبکه برای نابودی وسایل مهم جاسوسی
؛مرتضوی با بیان اینکه فرد دوم این شبکه نیز دستگیر و در چرخه همکاری اطلاعاتی قرار گرفت افزود: در این چند هفته گذشته زمانی که سرویس موساد و جاسوسی رژیم صهیونیستی احساس کرد این گروه مورد شناسایی قرار گرفته و به آنها مظنون شدند به افراد این شبکه دستور دادند که وسایل مهم جاسوسی را نابود کنند که یکی از متدهای آنها از بین بردن وسایل از طریق خرد کردن و آتش زدن بود. به اعضا دستور داده بودند از تمام مراحل فیلم بگیرند و آن را به موساد ارایه کنند که خوشبختانه قبل از اقدام اعضای این شبکه، ماموران سپاه وارد عمل شدند و کلیه وسایل مرتبط را توقیف کردند. دادستان تهران درباره تعقیب این متهمان با اشاره به اینکه پرونده قضایی در این مرحله کامل شده است گفت: نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه به لحاظ این که از یک سو این فرد ماموریت نزدیک شدن به افسران ارشد سپاه را داشته و از سوی دیگر به لحاظ این که این فرد سابقه ارتباط با بسیج را داشته و موساد قصد سوءاستفاده برای عدم شناسایی داشته، بر این موضوع اشراف کامل داشتند. وی با بیان این که منتظر اقدامات اطلاعاتی از این گروه هستیم تا تخلیه اطلاعات شوند و مطالب لازم در بازجویی ها از آنها اخذ شود افزود: با تکمیل مرحله قضایی نسبت به محاکمه و صدور رای شایسته، اقدام خواهیم کرد.

؛اولین فرد ٦ماه پیش دستگیر شد
؛وی با بیان این که سه نفر دستگیر شده اند افزود: اولین فرد پنج یا شش ماه پیش، دستگیر و اقدامات اطلاعاتی شروع شد. مرتضوی با تاکید بر این که دایره فعالیت نیازمندی های سرویس موساد در سطح کشور بوده است افزود: موضوعات ماموریت این تیم بحث ترور، انفجار، زدن برخی دانشمندان نظامی کشور، انفجار پایگاه های نظامی و موشکی و مهم استراتژیک کشور بوده است.

؛برای تمامی اعضای شبکه درخواست مجازات اعدام داریم
؛وی گفت: این پرونده از آنجایی که مستقیما با اسراییل در ارتباط و همکاری بوده و از آنجایی که رژیم صهیونیستی یکی از متخاصمان با دولت جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، دادسرا مجازات اعدام برای تمام اعضای این شبکه درخواست و به دادگاه تقدیم خواهد کرد.


؛اظهارات فرمانده سپاه درباره اعلام اسامی جاسوسان رژیم صهیونیستی
؛ در همین حال به گزارش رنجبر خبرنگار خراسان سرلشکر جعفری روز گذشته در حاشیه برگزاری مراسم حماسه عزت و پایداری در مشهد در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی اش از موضع انفعالی رژیم صهیونیستی در برابر اعلام خبر دستگیری این جاسوسان تصریح کرد؛ آن ها هنوز دارند گیج می خورند و چون اسمشان را اعلام نکرده ایم نمی توانند موضعی اعلام کنند.


دسته ها :
چهارشنبه ششم 9 1387
X