کمیته لیگ حرفه ای کنفدراسیون فوتبال آسیا در آخرین نشست خود برای تعیین سهمیه های لیگ جدید آسیا در سال 2009 چهار سهمیه فوتبالی ایران را مصوب کرد.
در نشست لیگ حرفه ای آسیا که دیروز در شانگهای چین برگزار شد گزارش های نهایی ناظران از وضعیت کشورها برای تعیین سهمیه ها مورد بررسی قرار گرفت و در پایان کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی، عربستان و چین برای دو سال هر چهار سهمیه شرکت در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را دریافت کردند.
در جمع بندی نهایی ژاپن
470 امتیاز، کره 441 امتیاز، چین 431 امتیاز، عربستان 365 امتیاز، امارات 356 امتیاز، استرالیا 343 امتیاز، ایران 340 امتیاز، اندونزی 296 امتیاز، ازبکستان 289 امتیاز، سنگاپور 279 امتیاز، قطر 270 امتیاز، تایلند 221 امتیاز، هند 202 امتیاز و ویتنام 191 امتیاز را کسب کردند که در نهایت با جمع بندی های نهایی از کشورهایی که بالای 300 امتیاز داشتند، تنها ایران، کره، ژاپن، عربستان و چین چهار سهمیه را برای دو سال کسب کردند. ضمن اینکه کشور امارات تنها توانست سه سهمیه را بگیرد، استرالیا، قطر و ازبکستان دو سهمیه گرفتند و به اندونزی نیز یک سهمیه اختصاص یافت.در تخصیص سهمیه ها 30 سهمیه به کشورهای شرق و غرب آسیا اختصاص یافت که با احتساب دو تیم راه یافته از پلی آفAFC کاپ 32 تیم لیگ قهرمانان آسیا 2009 را برگزار خواهند کرد.
سه تیم اول لیگ برتر ایران به همراه قهرمان جام حذفی چهار تیم صعود کننده به رقابت های لیگ حرفه ای آسیا خواهند بود که باید با تیم هایی از کشورهای عربستان، امارات، قطر و ازبکستان هم گروه باشند که این می تواند شانس نمایندگان ایران را برای صعود به مراحل بالاتر افزایش دهد.
براساس سیدبندی انجام شده، هشت تیم از عربستان و ایران، سه تیم از امارات، دو تیم از قطر و دو تیم از ازبکستان به علاوه یک تیم صعود کننده از AFC کاپ شانزدهم تیم حاضر در این سید را تشکیل خواهند داد که این تیم ها در چهار گروه چهار تیمی حضور خواهند داشت و با یکدیگر رقابت می کنند تا در نهایت از هر گروه دو تیم پس از انجام بازی های رفت و برگشت به مرحله بعد صعود کند.
در مرحله نخست هر تیمی که صدرنشین شود، در مرحله بعد میزبان خواهد بود و به مصاف تیم دوم گروه دوم خواهد رفت که در این مرحله نیز رقابت ها به صورت تک حذفی برگزار می شود.گفتنی است مراسم قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا 18 دی ماه سال جاری در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در کوالالامپور مالزی برگزار می شود تا 32 تیم حاضر در این رقابت ها از روز 21 اسفندماه به میدان بروند.
دسته ها :
سه شنبه پنجم 9 1387
X