یک نشریه آمریکایی از هشدار مقامات کاخ سفید به سران اسرائیل درباره عواقب سنگین هرگونه اقدام نظامی علیه ایران خبر داد.
به گزارش فارس، مجله آمریکایی «تایم» به نقل از منابع صهیونیستی در این باره نوشت: مقامات آمریکایی از اسرائیل خواسته اند تا از انجام هرگونه اقدام نظامی در منطقه در روزهای پایانی دوره حکومت «جورج بوش»، رئیس جمهور کنونی آمریکا خودداری کنند.
براساس این گزارش یک مقام وزارت دفاع اسرائیل گفت که به تل آویو درباره حمله احتمالی به ایران هشدار داده شده است.
پیش از این مقامات نظامی صهیونیست مدعی شده بودند که اگر اسرائیل بخواهد اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد، این اقدام قبل از ورود «باراک اوباما»، رئیس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید خواهد بود.
تایم افزود، مقامات آمریکایی با اذعان به اینکه نمی توان با انجام یک حمله نظامی تأسیسات هسته ای ایران را نابود کرد معتقدند که هرگونه حمله به ایران آثار و عواقب فاجعه باری را به دنبال خواهد داشت.
منابع آگاه به تایم گفتند: درخواست برای خودداری از انجام هرگونه اقدام نظامی، توسط مقامات ارشد آمریکایی به همتایان اسرائیلیشان منتقل شده است. احتمالا این موضوع در دیدار روز دوشنبه بین «ایهود اولمرت»، نخست وزیر اسرائیل و جورج بوش مورد تاکید قرار گرفته است.
گزارش فوق افزود: مقامات آمریکایی علاوه بر هشدار به تل آویو درباره هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه ایران، تل آویو را از انجام حملات زمینی در منطقه محاصره شده غزه بر حذر داشته اند. مقامات دولت بوش هشدار می دهند که هر اقدام نظامی می تواند هزینه های انسانی بسیاری را در پی داشته و تلاش های «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه آمریکا برای میانجیگری بین فلسطین و اسرائیل را بیش از پیش تضعیف کند.
باید برای ایران میز مذاکره رزرو کرد
یک هفته نامه سوئیسی نیز در مقاله ای ضمن تحلیل شرایط مذاکره ایران و آمریکا تصریح کرد: تهدید و حمله علیه ایران با شکست مواجه می شود و به جای آن باید برای ایران سر میز مذاکرات خاورمیانه، صندلی رزرو کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی هفته نامه «زونتاس زایتونگ»، 20 نفر از کارشناسان سیاست خارجه آمریکا در گزارشی که روز سه شنبه گذشته ارائه کردند، توصیه نمودند که اوباما سیاست آمریکا علیه ایران را از اساس دگرگون کند.
این کارشناسان بر این باورند: «تهدید علیه ایران اثر ندارد و حمله نظامی به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد شد و به جای اینها ایران باید صندلی سر میز مذاکره داشته باشد.»
مارتین زوتر، تحلیلگر هفته نامه «زونتاس زایتونگ» در تفسیر این گزارش به این نکته اشاره دارد که نامه احمدی نژاد به اوباما که پس از انقلاب اسلامی ایران بی سابقه بود، بارقه های امیدی را روشن کرد اما آزمایش موشک سجیل-با بردی فراتر از اسرائیل که حتی توان هدف قرار دادن اروپا را دارد - این امیدها را کمرنگ نمود.
دسته ها :
سه شنبه پنجم 9 1387
X