پخش برنامه های شبکه المنار (وابسته به حزب الله لبنان) در آلمان به خاطر محبوبیت فوق العاده در میان مسلمانان مقیم این کشور ممنوع شد.
سایت دویچه وله نوشت: پخش برنامه المنار در آلمان به خاطر ارائه اطلاعات نادرست به افکار عمومی، تروریست و صهیونیست خواندن اسرائیل، و نشان خانواده شبه نظامیان حزب الله که از شهادت فرزندان خود احساس غرور می کنند، ممنوع شده است.
دویچه وله افزود: براساس گزارش نهاد حراست از قانون اساسی آلمان (سازمان امنیت داخلی)، «المنار» نفوذ گسترده ای در میان شیعیان مقیم این کشور دارد. برنامه های این شبکه در میان دیگر خانواده های مسلمان مهاجر آلمان نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است. بخشی از محبوبیت «المنار»، به اعتقاد کارشناسان، به دلیل نقشی است که برنامه های این شبکه در جنگ 33 روزه اسرائیل و حزب الله در تابستان 2006 بر عهده داشت، جنگی که به ادعای سران حزب الله، «پیروزی الهی» بود و سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان را به محبوب ترین چهره سیاسی خاورمیانه تبدیل کرد. در جریان این جنگ برای این که شاهرگ تبلیغاتی حزب الله قطع شود، دفتر این فرستنده در لبنان از سوی اسرائیل بمباران شد. برنامه ها اما پس از چند ثانیه وقفه و از محلی ناشناخته، دوباره پخش شدند. از سوی دیگر، برنامه های24 ساعته شبکه «المنار»، از جمله فیلم های سینمایی، برنامه کودک، مسابقه و برنامه های ورزشی، برای خانواده ها نیز جذابیت دارند.
دویچه وله می نویسد: تلویزیون حزب الله سال ها بود که بیش از 90 درصد پیام های تبلیغاتی را به دلیل داشتن جنبه های «شهوت انگیز» نمی پذیرفت. در حال حاضر، شرکت های تبلیغاتی غربی با همکاری شرکت تبلیغاتی خود «المنار»، تبلیغاتی مطابق موازین شرعی تهیه می کنند. نام بسیاری از شرکت های غربی، همچون پپسی، کوکاکولا، رد بول و هنکل آلمان، در میان آگهی دهندگان به این شبکه دیده می شود. محدودیت پخش «المنار» در آلمان، مسلماً اسرائیل را راضی نخواهد کرد. این کشور انتظار دارد که آلمان نیز مانند کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا، هلند و استرالیا، امکان دسترسی به این شبکه را کاملاً از بین ببرد. برنامه های شبکه تلویزیون حزب الله در خانه های آلمان هنوز قابل دریافت و قانونی است.
دسته ها :
سه شنبه پنجم 9 1387
X