خبرگزاری آفتاب - لیلا باران چشمه : خطر قطع اینترنت ایران بوسیله‌ی آمریکا یک خطر جدی است و اگر آمریکا این کار را انجام دهد، در عرض یک روز مخابرات ایران دچار مشکلات جدی خواهد شد و کلیه‌ی سیستم‌های مخابراتی، سرویس VOIP، سرویس تلفن همراه و سرویس اینترنتی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، اطلاعات فرودگاه از کار می‌افتد.

خسرو مترجمی، مدیر شبکه‌ی آموزشی ITC، در آمریکا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آفتاب، ضمن بیان این مطلب افزود : کاری که آمریکا می‌خواهد انجام دهد، از یک بمب اتم مخرب‌تر است و هیچ خرجی برای آمریکا ندارد.

به گفته‌ی وی، از نظر آمریکا اینترنت متعلق به وزارت دفاع آمریکا است و آمریکا پلیس اینترنت است و تشخیص داده که ایران شایستگی ندارد، بنابراین اینترنت ایران را قطع می‌کند.

مترجمی که خود مدیر یک شبکه آموزشی فارسی زبان ITدر آمریکا است با اشاه به اجلاس WSISکه در تونس برگزار شد، تصریح کرد :
در اجلاس تونس بیشتر بحث بر سر تبعیض حاکمیت اینترنت بود و اینکه تنها یک کشور نباید رهبریت اینترنت را داشته باشد، بلکه این حاکمیت و رهبری باید از طریق یک شورا بر شبکه‌ی اینترنت اعمال شود، اما هیچ توجهی به مساله‌ی مهم احتمال جدی قطع اینترنت ایران از طرف آمریکا نشد.

وی خاطرنشان کرد : ما باید هرچه زودتر افکار عمومی مردم آمریکا را نسبت به تصمیم دولت آمریکا روشن کنیم به دلیل اینکه مردم آمریکا حق آموزش را برای کلیه مردم جهان الزامی می‌دانند و شبکه‌ی اینترنت نیز یک شبکه‌ی آموزشی است و باید نظرشان را درباره‌ی عمل کشورشان مبنی بر قطع اینترنت ایران و محروم کردن میلیون‌ها جوان ایرانی از حق آموزش، فقط به دلایل سیاسی جویا شویم.
 

ممنوعیت ارسال ایمیل های ایرانی به یاهو

ICT Center- شرکت عظیم یاهو در اقدامی انتحاری، اقدام به مسدود کردن IPهای کاربران ایرانی برای ارسال ایمیل های SMTPنمود. در این اقدام که در جهت جلوگیری از بمباران‌های ایمیلی (Mail Bomb) یا ایمیل‌های جعلی (Fake Mail) صورت گرفته، SMTP Serverِ یاهو در اولین قدم فرستادن ایمیل، آدرسIPفرستنده‌ی میل را چک می‌کند تا اگر در محدوده‌ی (Range) خاصی بود، از ارسال ایمیل جلوگیری شود.
 

این امر به احتمال زیاد به دلیل محبوبیت و کاربرد بیش از حد برنامه‌های مخرب یاهو، مانند FakeMailer و MailBomberدر ایران صورت گرفته و کشور ایران در ارسال ایمیل‌های مستقیم به وسیله‌ی SMTPمسدود شده است. البته این بدین معنا نیست که دیگر نمی‌توان از ایران ایمیل یاهو فرستاد.

با استفاده از سیستم WebMailیاهو http://mail.yahoo.comهمچنان امکان ارسال ایمیل وجود دارد. (البته امیدواریم این نیز در آینده مسدود نشود)


 

جاوا هم در ایران مسدود شد

شرکت سان میکروسیستمز تولید کننده‌ی نرم افزار جاوا
Javaاخیرا در اقدامی تحریمی، در سلسله اقدامات محدود کننده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا علیه ایران، دریافت جدیدترین نسخه‌ی جاوا را برای ایران مسدود کرد.
 

به گزارش سایت www.ict-center. ir، این عمل از طریق چک کردن آدرس IPصورت گرفته و در صورتی که آدرس IPشخص دانلود کننده از ایران باشد، به او اجازه‌ی دانلود داده نشده و پیغام خطای HTTP 403 Forbiddenداده می‌شود. در واقع مانند مک آفی به طور صریح اعلام نمی‌کند که شما چون در کشور خاصی هستید حق دانلود ندارید و ... .
 

گوگل و یاهو تا 6 ماه دیگر سرویسهای خود را در ایران قطع خواهند کرد

دو شرکت عظیم بین المللی یاهو و گوگل که نیمی از اینترنت را تحت سلطه دارند، تا 6 ماه دیگر ارائه‌ی سرویس‌های خود را در ایران قطع خواهند کرد.
به گزارش سایت
www.ict-center. ir، خسرو مترجمی مدیرعامل شبکه‌ی تلویزیونی ITCآمریکا در گفت و گو با نشریه‌ی عصر ارتباط گفت : در مصاحبه‌ای که با یاهو و گوگل داشتم، مطلع شدم که این دو شرکت تهدید شده‌اند تا ارتباطات خود را تا شش ماه آینده در ایران قطع کنند.

وی همچنین در بخش دیگری از مصاحبه‌اش افزود : به هر حال موضوع بحث اجلاس WSISنیز همین راهبری مطلق است که در دست آمریکایی‌هاست. آن‌ها می‌گویند: "اینترنت حق نیست، بلکه امتیازی است که ما به بقیه میدهیم".

***
بدیهی است در صورتی که این دو شرکت بخواهند سرویس‌های خود را برای ایران مسدود کنند، عملا اینترنت کاربرد خود را در ایران از دست خواهد داد. زیرا بیشتر کاربران اینترنت ایران به چت کردن مشغول هستند !! و یاهو بهترین شرکتی است که خدمات مسنجر را ارائه می‌کند. البته
MSN Messengerمی‌تواند تا حدی جای یاهومسنجر را پر کند، اما هرگز به پای آن نمی‌رسد !

 

و همچنین گوگل: با بسته شدن گوگل دیگر امکان جستجو در اینترنت نیز برای ایران از بین خواهد رفت. البته موتورهای جستجوی دیگری به جز گوگل نیز وجود دارند، اما هیچکدام از لحاظ امکانات و کیفیت به پای گوگل نخواهند رسید.
دسته ها :
شنبه سوم 12 1387

از هیچکسی پوشیده نیست که گوگل از برترین جستجوگر های این دنیای بزرگه و همیشه از گزینه های اصلی برای جستجوکردن به شمار میاد.گوگل علاوه بر مشخصاتی که عموم از اونها استفاده میکنن،ترفند ها و ویژگی های پنهانی داره که ما میخواهیم ۹ تا از اونا رو برای شما روشن کنیم.

  • آب و هوای شهر های مختلف با گوگل

این یکی از جالب ترین ویژگی های پنهان گوگله.شما با استفاده از این خاصیت میتونید با جستجوی عبارتweather tehran درجه و آب و هوای شهر تهران رو ببینید.
برای صورت کلی باید عبارت زیر رو سرچ کنید:

Weather {نام شهر}

ماشین حساب گوگلی

  • کارهای ساده
  • کارهای پیشرفته:
  • گرفتن اطلاعات برای سایت های مختلف

حالت کلی:

info:{آدرس}

  • تبدیل پول ها با گوگل
  • تبدیل واحد ها

در حالت کلی:

{واحد دوم} in {واحد اول}

  • اطلاعات درباره یک کلمه


define: {کلمه}

  • ساعت یک شهر  

در حالت کلی:

time {نام شهر}

  • دیدن نقشه یک شهر یا کشور

در حالت کلی:

  map{آدرس}
شنبه سوم 12 1387

ظاهری مناسب برای وبلاگ شما

چگونه یک قالب مناسب برای وبلاگ خود پیدا کنیم؟

 

نمای گرافیکی، یکی از اصولی ترین مشخصه های یک وبلاگ است که بعنوان قالب شناخته می شود. با توجه به اینکه طراحی قالب نیاز به داشتن تجربه در کار با ابزارهای طراحی وب دارد، لذا آموزش آن را به عهده وبلاگ های تخصصی میگذاریم و در این مقاله سعی میکنیم تا معیار های یک قالب مناسب را برای شما ذکر کنیم . 

1- ارتباط قالب با موضوعات وبلاگ

اولین معیاری که تعیین کننده شکل ظاهری قالب شما خواهد بود زمینه موضوعی مطالبی است که مینویسید . سعی کنید رنگ بندی و گرافیک قالب شما تا جای ممکن با موضوعات پست هایی که تا کنون نوشته اید همخوانی داشته باشد . زیرا حسی که بیننده در نگاه کردن به وبلاگ شما دریافت میکند با مطالب شما یکجا در ذهنش میماند . پس سعی کنید بین این دو یک هماهنگی مناسب ایجاد کنید. 

2- محدودیت از کاربا عکس

معمولا در طراحی قالب های وبلاگ از عکس استفاده میشود . اما گاهی تعداد عکس ها آنقدر زیاد است که لود شدن آنها سرعت بارگزاری وبلاگ را کم میکنید . تا جای ممکن سعی کنید قالب سبک تری را انتخاب کنید تا بیننده شما معطل نشود . برای وقت خوانندگان خود ارزش قائل باشید. 

3- رنگ مناسب قالب

رنگ های تند باعث ایجاد تنش در مغز انسان و احساس نیاز به ترک محل مورد نظر ( که همان وبلاگ شماست) می گیرد. پس سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که به کاربر آرامش می دهد . استفاده از رنگ سیاه در پس زمینه متن باعث ناخوانایی متن و خسته شدن چشم خواننده میشود . پس سعی کنید این رنگ را بعنوان پس زمینه بکار نبرید. 

4- قالب وبلاگ شما نشانه شخصیت شماست !

قالب وبلاگ شما نشانه شخصیت شماست ! هرچند که بینندگان برای خواندن مطالب شما به وبلاگتان می آیند و نه برای دیدن قالبتان ، اما سعی کنید قالبی را برگزینید که تا جای ممکن بیان کننده مفهوم مطالبتان نیز باشد . بطور مثال استفاده از قالب کارتونی برای یک وبلاگ که در مورد الکترونیک مطلب می نویسد فکر نمی کنم انتخاب مناسبی باشد . 

5- با تکنیک CSS و جداول

قالب هایی که با تکنیک CSS طراحی میشوند از قالب هایی که با استفاده از TABLE ها طراحی میشند سریع تر لود میشوند . 

6- تاریخ نوشته شدن پست ها

وجود تاریخ نوشته شدن پست ها چیزی کاملا ضروری است . اما اگر شما یک وبلاگ نویس تخصصی هستید و در وبلاگتان به موضوعات تخصصی می پردازید سعی کنید قالبی را برگزینید که عنوان هر پست در بالا با رنگ مشخص باشد و تاریخ هر پست در پایین آن . اگر وبلاگ نویس عادی هستید از قالبی استفاده کنید که تاریخ در بالای هر پست ظاهر شود . زیرا اعتبار مطالب شما به تاریخ ایجاد آنهاست . 

7- لینک دوستان اما با موضوعاتی شبیه شما

سعی کنید در قالب خود لینک دوستان و کسانی که موضوعاتی شبیه شما دارند را اضافه کنید تا بیننده بعد از دیدن وبلاگ شما بتواند به لینک های مرتبط نیز برود . در غیر اینصورت وبلاگ شما همچون کوچه بن بستی است که راهی جز برگشت وجود ندارد و کاربر باید صفحه IE خود را ببندد .

NazaninPersia

شنبه سوم 12 1387

نـُه توصیه برای طراحان ایستگاه های اینترنتی

اکنون داشتن ایستگاه اینترنتی به رویدادی همه گیر تبدیل شده است و کم کم هر کاربری دوست دارد در گستره ی جهانگیر اینترنت برای خودش گوشه ای داشته باشد اداره ها وسازمان ها که جای خود دارد هم اکنون بسیاری از حوزه ها و معاونت ها در وزاتخانه های گوناگون به ایجاد ایستگاه های اختصاصی در اینترنت روی آورده اند که رویداد خجسته ای است. اما در طراحی ایستگاه ها باید به نکاتی توجه داشت تا بازدید کاربران مختلف از این ایستگاه ها، بازدید اول و آخرشان نباشد. طراحان این ایستگاه ها از برخی کارها باید حتماً خودداری کنند، که برخی از آنها عبارتند از:

1- ناممکن ساختن گشت وگذار در ایستگاه اینترنتی

بازدید کنندگان از طراحی چیزی نمی دانند و هر گونه پیچ و خم زیادی در ایستگاه اینترنتی آنها را فراری می دهد. بنابراین به طور مداوم باید ایستگاه را از این نظر بهینه سازی کرد که ایستگاهی خوش دست و" آسان گشت" ارایه شود.

2- بیشتر بودن تبلیغات از مطالب:

هیچ کس از پول درآوردن بدش نمی آید اما اگر تبلیغات در ایستگاه اینترنتی بیش از مطالب و محتوا باشد، شست بازدید کنندگان خبردار می شود و دیگر به سراغ چنین ایستگاهی نمی آیند. بازدید کننده هم که نباشد  پس تبلیغات، پشیزی نمی ارزد.

3- کوتاهی در نگهداری ایستگاه:

ایستگاهی که اطلاعاتش بیات و منسوخ باشد یا خطاهایش مزمن باشد برای هیچ بازدید کننده ای گیرایی ندارد. اگر " به هنگام سازی" روزانه ممکن نیست، به طور هفتگی باید اطلاعات را نوسازی کرد.

4- سؤال پیچ کردن بازدید کنندگان:

کسب اطلاعات درباره ی بازدید کنندگان ، فکر بسیار خوبی است ؛ اما اگر چنین کاری کلافه کننده باشد،بازدید کننده عطای ایستگاه را به لقایش می بخشد.

5- پیشرفته سازی بیش از حد ایستگاه:

استفاده از ابتکاری ترین و تازه ترین فناوری ها در ایستگاه اینترنتی کار بسیار خوبی است ، اما افراط در آن سبب می شود که برای بازدید کنندگان دردسر ایجاد شود. برای مثال مرورگرشان قفل کند!! یا رایانه بازدید کنندگان از پس بازکردن صفحه ها برنیاید.

6- از کار انداختن مرورگر بازدید کنندگان:

هیچ چیز به این اندازه بازدید کنندگان را کلافه نمی کند و این اغلب به علت ضعف برنامه نویسی در طراحی ایستگاه اینترنتی است.

7- استفاده از جلوه های صوتی:

در اکثرمواقع گذاشتن جلوه های صوتی روی ایستگاه های جدی، کار اشتباهی است چون کاربران بسیاری در محل کارشان ممکن است به بازدید ایستگاه بروند و پخش ناگهانی یک آهنگ باعث می شود که دیگران فکر کنند کاربر مربوطه دارد بازی می کند!!

8- استفاده افراطی ازتصویر:

تصویر ، باعث کندی باراندازی صفحات می شود و اگر زیاد باشد سبب می شود ایستگاه به جای آن که در عرض چند ثانیه پدیدار شود ، چند دقیقه ای کاربر را معطل کند. در این هنگام ممکن است کاربر با استفاده از جستجوگرها به سراغ ایستگاه های دیگربرود.

9- محل نگذاشتن به بازدید کنندگان:

اگر کاربری به موضوعی در ایستگاه اینترنتی علاقهمند شد و با دست اندرکاران ایستگاه هم تماس گرفت و پاسخی دریافت نکرد، صد در صد سرخورده می شود.

NazaninPersia.tebyan.net

شنبه سوم 12 1387

چگونه امتیاز سایت خودمان را در گوگل افزایش دهیم؟ قسمت اول

در شرایطی که میلیون ها سایت و وبلاگ در اینترنت بر سر تصاحب جایگاه بالاتر در بین نتایج جست و جوگرها رقابت و مبارزه می کنند ، کسب رتبه در موتورهای جست و جو کار سخت و دشواری است و کسانی در این میان توفیق به دست می آورند که بر نحوه عملکرد موتورهای جست و جو آگاه باشند و خود را با اصول مورد نظر جست و جو گرها سازگار کنند .

معیار گوگل برای این ارزیابی یا «رنکینگ»، لینک ها، اسم ها و اعتبار شما نزد دیگر صفحات اینترنت می باشد و بر اساس نمره یا رنک(RANK)  مخاطبانتان و تعداد آنان، اهمیت شما را مشخص می کند. این ارزیابی ثابت نمی باشد، در واقع گوگل هر چند ماه یک بار در اینترنت جستجو (SURF) می کند و رنک صفحات را کم و زیاد می کند.

سایت ها و وبلاگ ها پیج رنک های مختلفی دارند. معتبرترین سایت‌های اینترنتی اعم از گوگل، یاهو، بی بی سی، W3.ORG، نیویورک تایمز، MSN، بلاگر و چندین و چند سایت دولتی و غیر دولتی دیگر دارای نمره 9 یا 10 می باشند که دارنده بیشترین رنک پیج در اینترنت می باشند.

PAGE RANK چه کاربردی دارد؟

اینکه PAGE RANK  به چه دردی می خورد !! ساده است ، رتبه بندی گوگل بر صورت می‌گیرد.

سوال این است ، پس از یک درخواست کلمه کلیدی از گوگل ، آدرس وب سایت‌ها و صفحات دیگر چگونه نمایش داده می شود، جواب راهگشا است ، براساس PAGE RANK یا رتبه هر صفحه اینترنتی که شامل نتیجه جستجو می شود.

فرض کنید صفحهA دارای رنک2، صفحه B عدد 6 و C نمره 4 را داراست ، کلمه یزد در تمام صفحات بعنوان کلمه کلیدی لحاظ شده است

یک کاربر کلمه یزد را جستجو می کند در میان آدرس صفحات یافته شده صفحات A, B , C لحاظ می شود اما گوگل ابتدا B بعد صفحه C و در نهایت A را نمایش می دهد ، پس رنک گوگل در جستجو ها حرف اول را می‌زند.

آگاهی از PAGE RANK وبلاگ یا وب سایتمان

با این تفاسیر به اهمیت این سیستم گوگل پی برده اید. شاید بپرسید که چگونه می توان به نمره یا رنک یک وبلاگ یا وب سایت پی برد؟  برای این مهم چندین راه وجود دارد

به عنوان اولین راه می توان به سایت های مخصوصی که از جانب گوگل اداره می شوند مراجعه کرد. به عنوان مثال می توان به سایت HTTP://WWW.PRCHECKER.INFO  مراجعه کرد. با مراجعه به این سایت با وارد کردن اسم وبلاگ خود از امتیاز آن در گوگل آگاه می شوید.

نرم افزارهای PAGERANK

راه دیگر نصب کردن نوار ابزار یا TOOLBAR گوگل می باشد، که برای دریافت این برنامه به سایت گوگل HTTP://WWW.TOOLBAR.GOOGLE.COM  اینجا هم کلیک کنید

راه دیگر استفاده از نرم افزار PAGERANK-WEAVER می باشد. این نرم افزار به شما این قابلیت را می دهد که پیج رنک های رقیب هایتان را یک جا جمع بندی شده یا تحلیلی ببینید. به عنوان مثال شما یک کلمه کلیدی را در قسمت جستجوی این برنامه تایپ و کلیک می کنید.

کمی صبر می کنید، نرم افزار شروع به جستجو، تجزیه و تحلیل می کند. سپس به شما نتایجی را کارنامه وار می دهد. در آن ابتدا تعداد کل لینک های یافته شده و در ردیف های پایین تر تعداد تفکیکی آنها را بر حسب پیج رنک های مختلف نشان می دهد. مثلا می گوید 20 سایت با پیج رنک 6 به این کلمه یا سایت لینک داده اند.

چگونگی یک پیج رک PAGE RANK مناسب دست یابیم

همانطور که می‌دانید، سیستم رتبه بندی گوگل در دوره‌های زمانی خاصی مجددا سایت‌های موجود را رتبه‌بندی می‌کند و سایت‌های زیادی در این میان با کاهش رتبه مواجه می‌شوند. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های جلوگیری از کاهش رتبه و همچنین راه های کسب امتیاز صحبت کنیم.

1- تنوع در لینک ورودی:

یکی از بهترین مکان‌هائی که مشتریان می‌توانند سایت شما را پیدا کنند موتورهای جستجو هستند. اما شما نباید فقط به این بسنده کنید. شما بایستی سعی نمائید لینک سایتتان را در سایت‌های دیگران منتشر کنید.

یکی از پارامترهائی که در تعیین رتبه سایت شما موثر است، میزان لینکهائی است که سایت‌های دیگر به سایت شما داده‌اند. با معرفی سایت شما در دیگر سایتها علاوه بر اینکه بازدیدکنندگان جدیدی از آن سایتها به سراغ سایت شما خواهند آمد، رتبه شما در موتورهای جستجو نیز بهبود خواهد یافت.

به طور خلاصه می توان اینگونه بیان کرد: سعی کنید توسط دیگر وبلاگها یا وب‌سایت‌ها به شما لینک داده شود اگر لینک شما یک سویه و ورودی باشد تنها دیگران به وبلاگتان لینک دهند رتبه شما افزایش می یابد .لینک دوسویه یعنی لینکها در هر دوطرف باشد که امتیاز کمتری دارد و اگر تنها لینک دیگر سایت‌ها و وبلاگها را یک سویه بگذارید، به طور شدید نمره شما کم می شود .

نرم افزار رتبه بندی چنین محاسبه می کند که هر چقدر بیشتر به یک صفحه اینترنتی لینک داده شده باشد پس از اهمیت خاصی برخوردار است .

<!--[if !vml]-->
<!--[endif]-->

توجه داشته باشید که تلاش برای افزایش رتبه وبلاگ و سایتی بی محتوا یا کم محتوا کار بیهوده ایست ، آنچه بیش از همه در بالا بردن رتبه شما در موتورهای جست و جو نقش دارد میزان محتوای سایت شماست، پس تلاش خود را بیشتر بر روی محتوای خود متمرکز کنید و بدانید که اگر محتوای بهتری ارائه کنید از سوی دیگران مورد حمایت قرار خواهید گرفت.

2- استفاده از سایت‌های با رتبه بالا:

نکته دیگر اینکه سعی کنید از سایت‌هائی که رتبه بالائی دارند برای اضافه کردن لینک استفاده کنید. فرستادن اخبار مربوط به سایت شما به‌همراه لینک سایت به سایت‌های خبری با رتبه بالا، یا حتی ارائه مقالات سایت‌تان در سایت‌های با رتبه بالا می‌تواند تاثیر مناسبی در افزایش یا نگهداری رتبه سایت شما داشته باشد.

3- نام دامنه مناسب :

تا حد امکان سعی کنید از  نام دامنه  کوتاه استفاده نمائید. بسیاری از افراد در معرفی حضوری یک وب سایت ، نامهای کوتاه‌تر را به سادگی معرفی می‌کنند و شنوندگان هم آسانتر نامهای کوتاه را به خاطر می‌سپارند. این نکته را فراموش نکنید که راحتی نام اثر غیرمستقیم دارد

یک کارشناس SEO در وبلاگش آورده بود که سعی کنید در نام دامنه یاهمان آدرس اینترنتی وبلاگ و وب سایت خود از دو مقوله بهره ببرید اول، از کلمات معنادار لاتین بهره ببرید به خصوص کلمات کلیدی در گروهی گه نگارش می کنید؛ کلمات فارسی با حروف انگلیسی به شدت رتبه شما را کاهش می دهد، می توانید از دامینی مشابه دامین های مشهور با رنک بالا استفاده کنید . 

4- استفاده از تبلیغات معمولی :

سعی کنید نام سایت خودتان را بر روی خودکار یا اجناس تبلیغاتی دیگر منتشر کنید. به این ترتیب بازدیدکنندگان زیادی را به سایت خود اضافه خواهید نمود. این توصیه شاید بطور مستقیم باعث افزایش یا نگهداری رتبه سایت شما نشود اما بطور غیر مستقیم در معرفی سایت شما به موتورهای جستجو موثر خواهد بود.

5- استفاده از محصولات با قابلیت توزیع :

ارائه کتاب‌های الکترونیکی یا مقالات مفید یا حتی ارائه محصولات نرم‌افزاری رایگان در سایت شما، کمک زیادی به افزایش بازدیدکنندگان و همچنین معرفی سایت شما در دیگر سایت‌ها و در نتیجه افزایش رتبه شما خواهد داشت. 

6- بررسی وضعیت لینک‌های سایت :

همیشه در معرفی سایت‌های دیگران در سایت‌تان مراقب باشید. بسیاری از این نوع سایت‌ها بعد از مدتی لینکشان را عوش می‌کنند یا اینکه بدلیل مشکلات فنی درست کار نمی‌کنند. سعی کنید مجموعه لینک‌های سایت خودتان را مرتب بررسی نمائید و لینکها نادرست را حذف یا تصحیح نمائید. تعداد بیشتر لینک‌های بدون استفاده در یک سایت باعث کاهش بیشر رتبه سایت در موتورهای جستجو خواهد‌شد.

7- استفاده از کلمات کلیدی :

هیچگاه از استفاده صحیح از کلمات کلید غافل نشوید. مرتب کلمات کلید سایت خود را بررسی کرده و در صورت نیاز کلمات آنرا تصحیح نمائید. به خاطر داشته باشید که این تغییرات بصورت افزایش باشد. تغییر یکباره کل کلمات کلید سایت می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر روی رتبه سایت شما در موتورهای جستجو داشته‌باشد.

منبع :‌ وبلاگ فناوری اطلاعات یزد - با تدوین و تلخیص

NazaninPersia.tebyan.net

شنبه سوم 12 1387

Lesson Seven .:Drawn image:.

درس هفتم: تصویر تو خالی

در این درس شما رو با روش جالب و حیرت آوری آشنا میکنم. تا بحال میدان آزادی را نقاشی کرده ای؟ میخواهم نشان دهم چگونه یک عکس رو تبدیل به یه نقاشی با مداد بکنید. جالبه! نه؟

 ابتدا از قسمت File>Open و یا کلیدهای میانبر Ctrl+O را همزمان زده و از دستگاه خود آدرس تصویر را بدهید و آن را باز نمایید.

من در این بخش تصویر میدان آزادی رو انتخاب کردم و Open اش کردم.

  سپس از راه Filter>Blur>Smart Blur را انتخاب نمایید و اینگونه تنظیمش کنید:

Radius:2.0, Threshold:56, Quality: High, Mode: Edge Only

پس از ایجاد تنظیمات OK را بزنید.

تصویر شما بدین شکل در می آید.

  از قسمت Image>Adjust>Invert را بزنید، این کار باعث معکوس کردن رنگ میشود. حاصل کار تا اینجا بدین شکل است:

 حال برای ایجاد زیبایی بیشتر در کارتان از قسمت filter>Blur>Guassian blur را انتخاب کنید و تنظیم آنرا بروی 0.7 بگذارید و OK نمایید.

مطمئن هستم که از تغییر عکسهای خود به یک نقاشی و یا بهتر بگویم به یک اتود لذت خواهید برد! امتحان کنید...

-:دریافت فایل PSD این درس:-

اگر به مشکل برخوردی و سئوال داشتی همین زیر بنویس!

 

Copyright © 2003 Meysam Jafarynezhad. All rights reserved

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه سوم 12 1387

Lesson Six .:Twinkle little star:.

درس ششم: ساخت ستاره چشمک زن

در این درس شما رو با روش ساخت یک ستاره زیبا آشنا میکنم. این درس در Edit بعضی از تصاویر کاربرد دارد، و میخواهید نشان دهید که بخشی از آن در حال درخشش است.

  گام نخست شما از راه File>New یک صفحه جدید میسازید (کلیدهای میانبر Ctrl+N). ابعاد آنرا 400*400 پیکسل انتخاب نمایید.  دکمه OK را فشار دهید.

 

  سپس ابزار سطل رنگ  Paint bucket tool  را انتخاب و کل صفحه را رنگ مشکی کنید. سپس از قسمت Filter>Lens Flare را انتخاب کنید، و اینگونه تنظیماتش را انجام دهید.

Brightness: 100%

Lens Type: 105 mm Prime

تنظیم نور لنز در وسط. پس از ایجاد تنظیمات OK را بزنید.

 

 از Layer>New Layer را بزنید ( کلیدهای میانبر Shift+Ctrl+N ). و هر نامی دوست دارید برای آن بگذارید. و یا در زیر پنجره لایه ها دکمه  New Layer را بفشارید.

 حال ابزار  eliptical marquee tool را انتخاب کنید، و تنظیمات آنرا بر این اساس بگذارید:

Feather: 40px

Anti-aliased: Check mark

Style: Fixed Size

Width: 4in   Height: 4in

دایره ای در وسط صفحه Select کنین.

اکنون ابزار  Brush Tool را انتخاب کنید. و مجدد این تنظیمات را برای آن انتخاب نمایید. انتخاب نوع Brush تان Drop Shadow Brushes باشد و Master Diameter آن عدد 8px بگذارید. سپس با پایین نگهداشتن دکمه Shift کیبورد مانند شکل چهار خط مستقیم از مرکز به بیرون رسم کنید.

 به عنوان کار نهایی از قسمت Edit>Transform>Rotate را انتخاب کنید. (توجه داشته باشید که انتخاب شما بر روی لایه اول باشد) و گوشه ای را انتخاب کنید و تشعشات را به دلخواه خود بچرخانید.

خوب این هم تصویر نهایی؛ ساده و بسیار زیبا!


-:دریافت فایل PSD این درس:-

اگر به مشکل برخوردی و سئوال داشتی همین زیر بنویس!

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه سوم 12 1387

Lesson Five .:Photo Vignette:.

درس پنجم: ساخت کارت پستال

می خواهم در این درس شما رو بازم با فیلترهای فتوشاپ بیشتر آشنا کنم. البته لازم به ذکر که همه فتوشاپ فیلتر نیست! و منم سعی میکنم درسهایی رو بگم که شما دنبال انجام این کارها بروی عکس خودتون هستین، و میخواین جلوه های ویژه ای بدست بیارین. یکی از کاربردهای این درس برای ساخت کارت پستالهای اینترنتی یا همون E-card هاست.

من عکسهایی رو از کوه دماوند و میدان آزادی برا این کار انتخاب کردم

 

 گام نخست شما از راه File>New یک صفحه جدید میسازید (کلیدهای میانبر Ctrl+N). ابعاد آنرا 400*400 پیکسل انتخاب نمایید.  دکمه OK را فشار دهید.

   خوب حالا به یک عکس برای ایجاد افکت بروی آن نیاز داریم، از قسمت File>Open و یا کلیدهای میانبر Ctrl+O را زده و از دستگاه خود آدرس تصویر را بدهید و آن را باز نمایید. اکنون نیاز است این تصویر بر روی صفحه جدید شما قرار بگیره، برای این کار ابتدا عکس را Select یا انتخاب باید کرد. این دستور در برنامه فتوشاپ بدین شکل است: از قسمت Select>All را انتخاب کنین و یا کلیدهای میانبر Ctrl+A را بزنین. دور تا دور تصویری که می خواهید به صفحه جدید انتقال دهید و به آن افکت دهید، به شکل نقطه چین در حال حرکتن! خوب اکنون باید از این تصویر کپی برداری نمایید، از بخش Edit>copy و یا کلیدهای میانبر Ctrl+C را فشار دهید. و سپس بروی صفحه جدید خود این نسخه را بچسبانید. (Edit>Paste و یا کلیدهای میانبر Ctrl+V را همزمان بزنین).

 ااکنون از سه ابزار برای Select کردن میتوانیم استفاده کنیم، ابتدا از ابزار  rectangle marquee tool قسمتی مستطیل شکل را Select یا انتخاب میکند. دومین ابزار  eliptical marquee tool برای انتخابهای دایره ای یا بیضی شکل و سومین ابزار   Polygon Lasso  برای انتخاب محدوده دلخواه است. پس از انتخاب و رها نمودن دکمه چپ ماوس، قسمت انتخابی به شکل نقطه چین حرکتی در می آید. (نکته مهم: هنگام انتخاب دقت داشته باشید که Layer1 شما در وضعیت انتخاب باشد).

 

 اکنون باید یک ماسک برای این لایه بسازیم که در زیر پنجره Layers دکمه  Add layer mask را بفشارید، و یا اینکه از قسمت Layer>AddLayerMask>Reveal Selection را انتخاب نمایید. تصویر شما و تصویر پنجره Layers شما پس از انتخاب و زدن دکمه ساخت لایه ماسک بدین شکل باید باشد.

 خوب، اکنون از قسمت Filter>Distort>Glass را انتخاب کنین. و تنظیمات را به شکل دلخواه و مطلوب انجام دهید، من تنظیمات دلخواه خود را به عنوان مثال قرار دادم.

Distortion: 3 , Smoothness: 2

Texture: Frosted , Scaling: 100

اکنون این پنجره را برای اعمال تغییرات OK کنید. و دور تا دور تصویر بدین شکل در می آید.

خوب اینم تصویر نهایی به شکل بزرگ نمایی آن


اما درس تمام نشده! صبر کنین؛ تحت شماره ششم که در زیره ایجاد افکتهای دیگر رو به همراه عکسش گفتم. فقط مسیر افکتهای فتوشاپ رو ذکر کردم، همچنین یادآوری کنم که ابزار Select و انتخاب هم از همان بالایی ها استفاده شده، و تنظیمات پنجره ها هم به دلخواه و سلیقه خودتون باشه. روش کار دقیقا روش بالاست، این تمرین رو خوب یاد بگیرین تا بتونین افکتهای زیبایی مثل پایین ایجاد کنید.

 

 ابتدا از مرحله اول تا پنجم را بروی عکس اعمال کنید سپس بجای مرحله پنجم این مراحل را انجام دهید:

Filter>Blur>Guassian Blur

Filter>Brush Strokes>Sprayed Strokes...   

Filter>Distort>Ocean Ripple...

Filter>Distort>Twirl   

باقی فیلترها هم خودتون امتحان کنین، مطمئن باشین نتایج زیبایی حاصل میشه، و شما شاهکارهای زیبایی رو درست میکنید.

خسته نباشید

اگر به مشکل برخوردی و سئوال داشتی همین زیر بنویس!

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه سوم 12 1387
 

Lesson Four .:The Zoom Effect:.

درس چهارم: ایجاد افکت زوم برای تصویر

می خواهم در این درس شما با استفاده از یک فیلتر فتوشاپ تصویری بسازید، که با حرفه ای ترین دوربینهای عکاسی فقط میتوان چنین عکسهایی گرفت! در ضمن علاوه بر این شما با ایجاد، تغییر و یا حذف موارد و اشیاء از درون عکس آشنا میشوید.

 همچون درسهای قبل از راه File>New یک صفحه جدید میسازید، فراموش نکردید که با (کلیدهای میانبر Ctrl+N). ابعاد آنرا 400*400 پیکسل انتخاب کنید.

 حال تصویر مورد نظر را که می خواهید تغییرات پیدا کند از قسمت File>Open و یا کلیدهای میانبر Ctrl+O آدرس دهید تا باز نماید. دقت داشته باشید که تصویری را باز نمایید که انبوهی از مردم باشند، اگر اینگونه تصویری ندارید مثل من یکی از عکسهای شخصی خود را اسکن کنین و یا با Search کردن در سایتهای گوناگون تصویری را بیابید و سپس عکس خود را طبق درس زیر به آن اضافه نمایید.

من برای بالا بردن سرعت کار شما دو تا Sample برا دانلود گذاشتم که این یه عکسه و اینم همین عکس بالاست.

 حالا میخوام عکسم رو بجای این عکس جایگزین کنم.

 ابتدا از دستگاه خود عکسی از خودتان برای باز شدن در فتوشاپ فراخوانی کنید، سپس از جعبه ابزار خود که منوی دست چپ باشد ابزار   Polygon Lasso را انتخاب نمایید. و حساسیت Feather آنرا بروی 2px تنظیم کنید و دور تا دور سر خودتون رو Select یا انتخاب نمایید تا به شکل نقطه چین متحرک در بیاید. (شکل روبرو)

خوب اکنون باید از این تصویر کپی برداری نمایید، از بخش Edit>copy و یا کلیدهای میانبر Ctrl+C را فشار دهید. و سپس بروی صفحه قبلی که همان عکس دسته جمعی باشد این نسخه را بچسبانید. (Edit>Paste و یا کلیدهای میانبر Ctrl+V را بزنین یعنی اول کنترل را نگه دارید سپس دکمه وی را بزنید).

 احتمال دارد همچون کار من تصویر Paste شده کوچکتر و یا بزرگتر از حد معقول باشد، برای تصحیح و رفع این مشکل کافی است از Edit>Free Transform را انتخاب و اگر سایز نیاز به تغییر داشت، تغییر لازم را انجام دهید. (کلیدهای میانبر Ctrl+T ). دقت کنید که درصدهای مربوط به قسمت افقی و عمودی یکسان باشد، در غیر اینصورت امکان ناموزون بودن ابعاد تصویر وجود دارد و تصویر شکلی غیر واقعی به خود میگیرد. حال آنرا در جای مناسب خود که تمایل دارید در آنجا باشد؛ قرارش دهید.

نکته: اگر خواستید تصویر را به شکل آینه ای از چپ به راست و یا بالعکس بگردانید از Edit>Transform>Flip Horizontal را بزنید و برای تغییر آینه عمودی Edit>Transform>Flip Vertical را بفشارین. نتیجه کار تا بحال شکل زیر است!

 اما وارد کار نهایی این درس میشویم که ایجاد فیلتر زوم است، در حال حاضر باید وضعیت لایه های شما از بالا به پایین بدین شکل باشد. لایه مربوط به عکس دسته جمعی را انتخاب کنید. (لایه بالایی مربوط به عکس اضافه شده میباشد، و ممکن است شما آنرا نداشته باشید).

 حال از بخش Filter>Blur>Redial Blur را انتخاب نمایید و عدد Amount 30 را برای آن انتخاب نمایید. و تنظیمات را اینگونه انجام دهید.

Blur Method: Zoom

Quality: Good

 

و گزینه Blur Center مربوط به مرکزیت تصویر شما برای وضوح دادن به آن بخش است. در نهایت برای ایجاد تغییرات OK را بزنین.

 این هم تصویر نهایی کار شما؛ چطوره ؟!؟

خسته نباشید، اگر به مشکل برخوردین سئوالتون را همین زیر بنویسین و چند روز بعد جوابش رو در همینجا ببینید.

-:دریافت فایل PSD این درس:-

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه سوم 12 1387
X