معرفی وبلاگ
سلام من مرصاد هستم با يه شخصيت عادي متمايل به شاد عاشق درس بودم ولي به دليل نامردي و وحشی گری بعضي از معلمين که فقط کتک زدن بلد بودن از درس زده شدم هدفم از ايجاد اين وبلاگ ايجاد دوستي هاي معقول و سالم در فضاي مجازي است امیدوارم بعداز دیدن این وبلاگ از مطالب درج شده راضی باشید به امید دیدار. (به نظر شما اگر مهدی فاطمه بین ما حاضر بود چند نفر از مسئولین کشور شیعه ایران را در پست خود ابقا می کرد؟!) ايميل من: mersadnemati@yahoo.com
دسته
دوستان تبیانی
سايت هاي ديگر
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 387876
تعداد نوشته ها : 1462
تعداد نظرات : 660

فریاد بی صدا

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

گورستان تاريخي سفيدچاه

بايد به شرقي ترين نقطه مازندران سفر كنيد تا بتوانيد عجيب ترين قبرستان ايران را ببينيد.

گورستاني كه با سنگ هاي عمودي خاكستري و حكاكي هاي عجيب و غريب سنگ هاي روي مزار ،عنوان نخستين قبرستان مسلمانان ايران را با خودش يدك مي كشد.

اشكال هندسي روي سنگ قبرهاي محرابي گورستان تاريخي سفيدچاه كه داراي 1200سال قدمت دارد،داراي تصاوير نمادين ايراني است كه مفاهيم پيچيده زندگي ،مرگ و رستاخيز را نشان مي دهد.

عناصر نمادين ديگري كه درباره ادبيات و عرفان و فلسفه شرق هستند را نيز مي توانيد در اينجا مشاهده كنيد.

قبر ملك بادله ،حاكم شمال در اين قبرستان قرار دارد.ابراهيم،منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسي بن جعفر و چند تن از سادات مرعشي كه روزگاري در آمل حكومت مي كردند در سفيدچاه دفن شده اند.

ضريح چوبي امامزاده كه با گنبد نقره گونش در دل اين دره سبز مي درخشد،بنا بر نوشته كنده كاري شده اش 840 سال قدمت دارد.

گورستان سفيدچاه در روستايي به همين نام يا به گويش مازني ها،اسپه چاه در دره اي ميان كوههاي هزار جريب از رشته كوههاي البرز در شهرستان گلوگاه قرار دارد.

براي رفتن به آنجا از مسير جاده گلوگاه به دامغان كه حركت كنيد،بعد از پيمودن 43 كيلومتر به روستاي سفيدچاه مي رسيد.جاده آسفالته است و فقط يك ساعت از گلوگاه تا قبرستان راه است.


دسته ها : ايرانگردي
شنبه 26 1 1391 13:5
X