گروه سیاسی- محمد حسن روزی طلب: پس از گذشت یک هفته از همایش 30 سال قانون گذاری و نظارت که سبب شد تا بحث طرح دولت وحدت ملی مدنظر فعالان سیاسی قرار گیرد، مدافعین این ایده به میدان آمدند و به دفاع از آن پرداختند.

هاشمی رفسنجانی اصلی ترین رقیب احمدی ن‍ژاد در انتخابات گذشته ریاست جمهوری صبح امروز پس از آن که در همایشی به نام اصل 44 سخنرانی کرد و به پرسش یکی از دانشجویان بسیجی که گفت شما به عنوان بسیجی از ما انتظاراتی دارید و ما نیز از شما به عنوان یک عالم انتظار داریم که به سؤالات ما پاسخ دهید؛ آیا اجازه می‌دهید که سئوالاتم را از شما بپرسم؟ پاسخ داد که شما سئوالات خود را با فرمانده‌تان در میان بگذارید یا کتباً بنویسید و به همراهان بنده بدهید، به جمع خبرنگاران آمد و به دفاع از دولت وحدت ملی و کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران پرداخت.

هاشمی با رد این مسئله که ایده دولت وحدت ملی از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شده، تصریح کرد: این طرح را اول آقای ناطق نوری مطرح کرد که جزء اصلاح‌طلبان نیست. بعد هم آقای لاریجانی مطرح کرد که او هم جزء اصلاح‌طلبان نیست. بعد هم جامعه‌ روحانیت مبارز با خواست عسگراولادی، باهنر و حبیبی به میدان آمد.

فقط وقتی آقای کرباسچی آن را قبول کرد، موج برگشت و گفتند اصلاح‌طلبان این را مطرح کرده‌اند؛ در حالی که اصلاح‌طلبان با این طرح مخالف هستند؛ چون این طرح به این معنی است که رییس‌جمهور اصول‌گرا و کابینه مشترک باشد، این طرح آقای ناطق است؛ آن را وارونه نکنید.

در واقع هاشمی رفسنجانی، ‌محتوای سرمقاله امروز حسین مرعشی در روزنامه کارگزاران را تأیید کرد که رئیس دفتر سابق وی در آن نوشته بود: متعاقب طرح ایده دولت وحدت ملی از سوی ناطق نوری و استقبال سرد جناح اصلاح طلب، آقایان عسگراولادی، باهنر و حبیبی به جامعه روحانیت رفتند و با ارائه گزارش واقع‌بینانه از اوضاع کشور بر این نکته پافشاری کردند «که نه کشور با این رئیس‌جمهور و سیاست‌های آن قابل اداره کردن است و نه احمدی‌نژاد قابل اصلاح».

هر چند انتساب این اظهارات به محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین را نمی توان رد یا تایید کرد اما حبیب الله عسگراولادی و محمد نبی حبیبی پیش از این به صراحت طرح دولت وحدت ملی را رد کرده بودند.

چندی پیش دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهار داشته بود: این گمان‌‏که شعارهای اقتصادی دولت تحقق نیافته، حرف مخالفین دولت است نه حرف منتقدین. دولت درصد خوبی توفیق در عملکرد خود به ویژه درحوزه اقتصادی داشته است، به نظر طبیعی است احمدی نژاد در مرحله دوم هم با اقبال مردم روبرو خواهد شد. آراء او اگر بیشتر از دور اول نباشد، قطعاً کمتر نخواهد بود.

همچنین محمد نبی حبیبی صبح امروز در گفتگویی که به نظر می رسد پیش از اظهارات هاشمی رفسنجانی و مرعشی انجام شده باشد، در نیت برخی مطرح کنندگان طرح دولت وحدت ملی تشکیک کرد و گفت: برخی افرادی که شعار دولت وحدت ملی سر می‌‏دهند، می‌‏خواهند فضا را به گونه‌‏ای نشان دهند که گویا وحدت در داخل کشور با مخاطره مواجه شده است.

هرچند سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل موتلفه اسلامی ساعاتی بعد در گفتگوهایی جداگانه اظهارات حسین مرعشی را کذب محض خواندند.

اما ورای تأیید و تکذیب های این مسئله از سوی طرفین درگیر در ماجرا، اظهارات امروز هاشمی و سرمقاله مرعشی حاوی پیام هایی بود که در رأس آن سخنگویی هاشمی رفسنجانی برای حزب کارگزاران سازندگی را مشهود ساخت.

هاشمی چندی پیش در دانشگاه صنعتی شریف انتساب کارگزاران را به خود تکذیب کرده بود که این مسئله با واکنش اعضای جامعه روحانیت مبارز روبرو شد. وی خود را برادر احزاب و نه پدر معنوی کارگزاران خوانده بود اما هماهنگی بی نظیر رئیس مجمع تشخیص مصلحت در دفاع از کرباسچی با حسین مرعشی نشان داد که شأن هاشمی رفسنجانی در حزب کارگزاران، سخنگویی در مواقع حساس و نجات آنها از بحران است.

اما نکته جالب در این میان تشابه جالب نقش هاشمی در انتخابات مجلس پنجم که منجر به تاسیس کارگزاران سازندگی شد و نقش وی در انتخابات دهم ریاست جمهوری است. آنچه این دو واقعه را مشابه کرده، تأکید هاشمی بر ورود افراد غیر خودی به دایره اصولگرایان است. اگر سال 74 هاشمی رفسنجانی قصد داشت عبدالله نوری و فائزه هاشمی را به لیست جامعه روحانیت تحمیل کند و در اعتراض، عملاً از این تشکل روحانی انشعاب کرد و کارگزاران سازندگی را به وجود آورد؛‌ امروز نیز هاشمی می کوشد تا جامعه روحانیت مبارز را به انتقاد از دولت سوق دهد و این بار نیز بحث بر سر وحدت و ائتلاف با غیرخودیها در جبهه اصولگرایان است. هر چند این بار هاشمی یارانی همچون ناطق نوری را نیز به همراه دارد. اکنون باید دید که مقاومت جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در برابر طرح تحمیلی وحدت ملی ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی نظیر انچه آیت الله یزدی درباره عدم عبور از احمدی نژاد به دلیل حمایتهای رهبری اظهار داشت، چه سرنوشتی را در برابر این دو تشکل مهم روحانی قرار خواهد داد.

اما از سوی دیگر اظهارات امروز هاشمی رفسنجانی، صحت تحلیل مخالفین ایده دولت وحدت ملی را نشان داد. مخالفین این ایده در جبهه اصولگرایی، طرح ناطق نوری را ائتلاف برای نه به احمدی نژاد از جبهه اصولگرایی می دانستند و به رد ذاتی آن تاکید می کردند اما علی لاریجانی این طرح را به معنی عبور از احمدی ن‍ژاد یا کاندیداتوری خودش نمی دانست. همچنین افشای پشت پرده این طرح در سخنان امروز هاشمی رفسنجانی و سرمقاله حسین مرعشی درستی تعبیر جنگ احزاب علیه رئیس جمهور را نیز تأیید کرد.

به هر روی اگر هاشمی و ناطق نوری موفق شوند طرح وحدت ملی را تحقق بخشند و ائتلافی از بخشی از جامعه روحانیت و احزاب جناح راست تا کارگزاران و اعتماد ملی و حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب و با حضور ناطق نوری و مهدوی کنی و کروبی و حسن روحانی و خاتمی تشکیل دهند، آنگاه بار دیگر صف آرایی سوم تیر تکرار می شود و مردم آگاه نیز می دانند که چه کسی قدرت را برای خدمت می خواهد و چه کسانی می خواهد «من» حکومت کند؟

طرفداران گفتمان احمدی ن‍ژاد همچنان که از حضور روحانی، کروبی، خاتمی، لاریجانی، قالیباف و... در انتخابات استقبال می کنند،‌ از اجماع اصلاح طلبان بر خاتمی یا کروبی نیز مسرورند و طرح دولت وحدت ملی با کاندیداتوری ناطق نوری، لاریجانی یا خاتمی را نیز برای رقابتی گفتمانی غنیمت می شمرند.


X