یازدهم بهمن ماه 1357:

  • هواپیمای حامل حضرت امام خمینی (ره) از پاریس ساعت 33 دقیقه بامداد به پرواز در آمد.
  • خروج اتباع انگلیسی و بلژیک از ایران.
  • دستور خروج اتباع امریکا از ایران صادر شد.
  • اعلام حمایت کامل لیبی از انقلاب ایران.
  • شدت یافتن راهپیمائی و تظاهرات در شهرستانها.
  • نقل و انتقال و حرکت وسائل و ادوات سنگین نظامی در شهرها و شایعه کودتای امریکایی.

امروز امام خمینی در آخرین روز اقامت خود در فرانسه، طی نامه کوتاهی از دولت این کشور و از اهالی نوفل لوشاتو تشکر کردند. امام در این نامه نوشتند: «امید است میهمان‌نوازی دولت و ملت فرانسه و حس‌آزادیخواهی آنان را فراموش نکنم و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو دادم معذرت می‌خواهم. امید است احترامات اینجانب را بپذیرید.» (صحیفه امام، ج 6، ص 6)
امام همچنین امروز بدون برنامه قبلی به خیابانهای اطراف محل اقامت خود رفتند و با مردم سخن گفتند. ایشان در آنجا هم همان مضمون پیام را شفاهی به اهالی نوفل لوشاتو گفتند و ترجمه شد. «امام در همان خیابان روی یک صندلی نشستند. با این که زمستان بود، مردم هم روی آسفالت سرد خیابان نشستند. صحبت امام تا غروب طول کشید... یک خانم مسیحی برخاست و خطاب به امام گفت: «ما در چهره شما مسیح را می‌بینیم. مدتی که شما در اینجا بودید برای ما رحمت بود. ما نمونه اخلاق اسلامی را در همسایگانی مانند شما دیدیم. با این که هر روز جمعیت انبوهی خدمت شما می‌آمدند ما کمترین آزار و بی‌احترامی ندیدیم. حتی یک ورق کاغذ اضافه ندیدیم که بر زمین ریخته شده باشد. آن خانم که روسری کوچکی بر سرش بسته بود ادامه داد: ما اول فکر می‌کردیم که شما مثل دیگر رهبران دنیا با حشم فراوانی می‌آیید، اما دیدیم که چنین نیست و شیفته سادگی و بی‌آلایشی شما شدیم... و در آخر هم خانمی به نیابت از همه یک گلدان آورد و تقدیم امام کرد.» (خاطرات هادی غفاری، صص 393 و 394
)

با اعلام رسمی تاریخ حرکت امام خمینی به تهران آقای دکتر مفتح سخنگوی روحانیت مبارز تهران امروز به کیهان گفت: «امام خمینی در مورد تدارک مراسم استقبال گفته‌اند: من یک طلبه‌ام و در مراسم استقبال تشریفات باید هرچه کمتر باشد. من می‌خواهم با مردم باشم؛ بنابراین از تشریفات استقبال کم کنید. آیت‌الله مفتح اضافه کرد: در اجرای دستور امام خمینی کمیته برگزاری مراسم استقبال کوشیده است از هرگونه تشریفات خودداری کند. از نظر رعایت نظم برای استقرار گروههای مختلف مردم در مسیر فرودگاه مهرآباد تا بهشت‌زهرا پیش‌بینی‌هایی به عمل آمده است. منابع آگاه اضافه کردند که امام به احتمال فراوان در مقابل دانشگاه تهران به احترام روحانیت و دانشگاهیان که در این محل مستقر خواهند بود سخنرانی ایراد خواهند کرد. دکتر مفتح در مورد اقدامات امنیتی اظهار داشت: همان طور که قبلاً نیز گفته شده امام خمینی احتیاج به مأمور برای حفظ جان‌شان ندارند و خداوند حافظ ایشان است. اما برای حفظ انتظامات و نظم در مراسم استقبال، 50 هزار نفر تعیین شده‌اند که با توجه به طول مسیر حفظ نظم را بر عهده خواهند داشت. امام پس از سخنرانی در بهشت‌زهرا به طرف اقامتگاهی که برای ایشان در نظر گرفته شده حرکت خواهد کرد و در محل فعلی مدرسه رفاه مستقر خواهد شد.
امروز اعلام شد هواپیمای ایرفرانس حامل امام خمینی در ساعت 5/3 بعد از نیمه شب امشب به وقت تهران، فرودگاه پاریس را به قصد تهران ترک خواهد کرد و در ساعت 9 صبح فردا در فرودگاه مهرآباد به زمین خواهد نشست. امام به همراهان خود توصیه کردند به دلیل خطراتی که این پرواز به همراه دارد، جان خود را به خطر نیندازند. سیل حرکت میلیونی مردم از سراسر ایران به طرف تهران برای استقبال از امام خمینی، امروز شدت بیشتری به خود گرفت. با قطعی شدن ورود امام خمینی به ایران امروز نظامیان به دستور بختیار دست به یک مانور بزرگ نظامی در سطح شهر زدند. در خیابانها، میادین، مقابل دانشگاه تهران و در مقابل بسیاری از ادارات، سربازان مستقر شده‌اند. این در حالی است که در بعضی شهرها پرسنل نیروی هوایی در کنار مردم به حمایت از امام خمینی اقدام به راهپیمایی و تظاهرات کردند. امروز بسیاری از اتومبیل‌ها تصویر امام را بر شیشه‌های خود نصب کرده بودند. تعداد دیگری از نمایندگان مجلس شورای ملی، امروز با مراجعه به روزنامه‌ها مراتب استعفای خود را از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم رساندند. امروز یک هواپیمای نظامی حامل تعدادی از اتباع آمریکا در حوالی نطنز سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن کشته شدند. هایزر در کتاب خاطرات خود این هواپیما را یکی از هواپیماهای واحد مستشاری آمریکا یاد کرد و تعداد کشته‌شدگان را 5 نفر عنوان نمود. امروز جمعاً 1200 آمریکایی تهران را ترک کردند.


به نقل از:انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک

مرکز بررسی اسناد تاریخی ج بیست و پنجم

30 سال پیش درچنین روزی - 11 بهمن ماه سال 1357 هجری شمسی: آخرین رژه نیروهای مسلح پاسگاه یا گاردرژیم فاسد پهلوی به منظور مرعوب ساختن ملت مسلمان و انقلابی در خیابانهای تهران انجام گرفت این رژه که با تمسخر مردم مسلمان مواجه شد بسیاری از افراد نظامی پنهان از چشم فرماندهان خود با ملت انقلابی ومسلمان دست اتحاد و همبستگی دادندو مخالفت خود را با رژیم منحطّ ستمشاهی اعلام کردند. در همین روز بسیاری از اتباع خارجی از جمله کارگذاران آمریکایی و انگلیسی که در ایران به سر می بردند به کشورشان بازگشتند .

 


سه شنبه پانزدهم 11 1387
X