دسته
فیدها
ديگر وبلاگها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1322
تعداد نوشته ها : 5
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

درباره واژه انسان دو احتمال مطرح است :

احتمال اول:‌از ماده نسي است به معناي نسيان و فراموشي.

توضيح:‌ يكي از نعمت هاي خدا به انسان، همين نعمت فراموشي است. سرشت انسان آميخته با فراموشي و نسيان است. اگر انسان نعمت نسيان را نداشت، چه بسا هيچ وقت در غم ها و مصائب و مشكلات زندگي، تاب نمي آورد و درهم مي شكست.

از طرفي پاشنه آشيل انسان نيز همين نسيان است البته در صورتي كه منجر به غفلت شود. انسان غافل، انساني است كه دشمنانش بر او چشم طمع مي دوزند. انساني كه غافل از ياد خداست، شيطان بر او طمع مي ورزد. انساني كه غافل از منافع خود و دوستانش است، مورد هجوم دشمنانش واقع مي شود. انسان غافل، مثل زميني است باير كه به تازگي براي كشت آماده شده است. هر كشاورزي محصول دلخواهش را در او كاشته و برداشت مي كند.

احتمال دوم: از ماده انس است به معناي دلبستگي و علاقه مندي

توضيح: انسان فطرتا موجودي اجتماعي آفريده شده است. او به محيط اطرافش، به انسان هاي دور و برش، به اشياء پيرامونش و حتي گاه به حيوانات نيز دلبسته مي گردد.

روانشناسان به لحاظ شخصيتي انسان را دو گروه مي كنند: درون گرا و برون گرا. برون گرا، شخصي است كه بيشتر به اشيا و اشخاص جهان بيرون علاقمند است، و درون گرا، شخصي است كه بيشتر به افكار و احساسات خود علاقه دارد. حتي اشخاص درون گرا نيز نمي توانند در پيله تنهايي خود مدت زيادي بمانند و گهگاه سركي به بيرون مي كشند و با محيط پيرامون خود ارتباط برقرار مي كنند.

دسته ها :
X