مهم: این راهنما برای افرادی که هنوز اقدام به خرید سرویس ADSL نکردند و قصد خرید آن را دارند توصیه می شود. دوستانی که در حال حاضر از سرویس ADSL استفاده می کنند می توانند این راهنما را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنند.

شرح مختصری بر تکنولوژی ADSL
ADSL یک فناوری برای دریافت اطلاعات با پهنای باند بالا در منازل و مراکز اداری کوچک از طریق سیم های مسی رایج تلفن است. این تکنولوژی که با استانداردهای متنوعی به بازار عرضه شده قادر به برقراری سرویسهای ارتباطی با سرعت بالا در فواصلی در حدود چندین کیلومتر (که بسته به تکنولوژی به کار رفته شده متغیر میباشد) با استفاده از یک یا دو زوج سیم مسی و یک جفت مودم ADSL میباشد که نماد xDSL برای انواع مختلف DSL مانند ADSL، HDSLو ... به کار میرود.

قبل از آمدن تکنولوژی DSL بسیاری از کاربران برای ارتباط با اینترنت از سرویس کند و ناکارآمد Dial up استفاده میکردند و دسترسی به اینترنت از طریق سرویس Broadband برای آنان میسر نبود. اما امروزه با وجود تکنولوژی DSL دسترسی سریع و ارتباط دائمی بدون نیاز به شماره گیری برای اتصال به مراکز ISP با قیمت بسیار مناسب بدون نیاز به کابل کشی جدید بهره گیری از همان سرویس تلفنی قدیم میسر شده است. همچنین با توجه به امکان ارائه سرویسهایی نظیر VOIP، ویدئو کنفرانس و سایر سرویسهایی که نیاز به پهنای باند زیادی دارند توسط تکنولوژی xDSL، این تکنولوژی به عنوان یکی از سرویسهای بسیار مناسب و کار آمد مطرح گردیده است.

در روش قدیمی (Dial up) شرکت مخابرات تلفن منزل یا شرکت شما را با سیم های مسی به مرکز تلفن متصل میکند. در این سرویس اطلاعات صوتی پس از تبدیل به سیگنال الکتریکی به صورت آنالوگ منتقل می شود. به همین دلیل چون روش ارسال آنالوگ است کامپیوتر شما برای انتقال اطلاعات از طریق خط تلفن نیاز به مودم دارد تا اطلاعات دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کند و بالعکس. اما ارسال آنالوگ تنها بخش کوچکی از پهنای باندی که سیم مسی در اختیار ما میگذارد را استفاده میکند به عبارت دیگر انتقال آنالوگ یک گلوگاه برای پهنای باند است. با فناوری DSL نیازی نیست که اطلاعات دیجیتال به آنالوگ تبدیل شود و بر عکس اطلاعات دیجیتال به شکل دیجیتال منتقل میشود. DSL متدهای پیچیده و مدولاسیون را برای قرار دادن دیتا در سیمهای تلفن موجود به کار میگیرد و نیازی نیست که شما یک خط تلفن دیگر نصب کنید، چون خط موجود شما جدا سازی میشود طوری که سرویس تلفن و سرویس مودم DSL را با هم حمل کند. لازم به ذکر است که این تکنولوژی فقط برای اتصالات مرکز سوئیچینگ تلفن به یک خانه یا شرکت به کار میرود نه بین ایستگاههای سوئیچینگ. در واقع این تکنولوژی بدلیل استفاده از خطوط تلفنی موجود و افزایش بازدهی آنها و حذف محدودیتهای سیستم آنالوگ مورد توجه خاصی قرار گرفته است.

کمبود اطلاعات کاربران
متاسفانه کاربران زیادی از شیوه اتصال تلفن ثابت خود به مرکز مخابراتی اطلاعاتی نداشته و اقدام به تهیه سرویس ADSL می کنند. در صورتی که شرکت سرویس دهنده متعهد به مشتری و اساسنامه کاری خود باشد به مشترک اطلاع داده و نسبت به رفع مشکل اقدام می کند. ولی در حال حاضر کمتر شرکتی اقدام به این کار می کند و بدون نگرانی از بین رفتن منابع کاربر اقدام به وصل سرویس می کنند. در حالی که خود کاربر با داشتن اطلاعات کافی می تواند از حق خود دفاع کرده و از یک سرویس خوب و مناسب برخوردار شود.


نکته فنی مهم درباره سرویس ADSL
در مناطقی که مشترک تلفن ثابت کم باشد به طور معمول شرکت مخابرات برای برقراری خط تلفن ثابت مشترک، یک جفت سیم برنجی از پست به درب منزل مشترک نصب می کند که به طور معمول از هر پست 10 خط ثابت سرویس داده می شود. ولی در مناطقی که درخواست زیاد باشید، شرکت مخابرات برای صرفه جویی اقدام به نصب PCM در کنار هر پست می کند.
در این شیوه شرکت مخابرات به جای اینکه نسبت به نصب پست جدید در محل اقدام کند از PCM استفاده می کند. همان طوری که در تصویر مشاهده می کنید یک خط تلفن از پست به PCM به عنوان ورودی (Input) وصل شده و چهار خط تلفن از دستگاه به صورت خروجی (Output) دریافت می شود (البته در تصویر یک کابل حاوی 4 زوج سیم از دستگاه خارج شده است). به عبارت دیگر شرکت مخابرات با تجهیزات مربوطه در MDF اقدام به نصب PCM در محل مورد نظر و ارائه چهار خط تلفن ثابت به جای یک خط می کند. در این روش از تمام ظرفیت خط تلفن استفاده می شود و به هیچ وجه خط مناسبی جهت استفاده به عنوان Fax، P.O.S، Dial up، DSL و... نمی باشد. این روش فقط برای ایجاد مکالمه تلفنی مناسب است.

کاربران قبل از هر کاری می توانند بررسی کنند که آیا خط تلفن ثابت آنها از پست گرفته شده است یا از PCM؟ در صورتی که از پست گرفته شده باشد با خیال راحت می توانند اقدام به نصب ADSL کنند و در صورتی که از PCM گرفته شده است برای رفع مشکل به امور مشترکین و یا شبکه هوایی مرکز مخابراتی خود مراجعه و درخواست کتبی خود را مبنی بر اینکه جهت استفاده از Fax و یا سرویس ADSL اقدام در آوردن خط از PCM و وصل کردن آن از سر پست اقدام کنند.


تگ ها: ADSL PCM POST شرکت مخابرات  


دسته ها : آموزش
دوشنبه سوم 1 1388
X