خبری داغ برای کاربران جیمیل- امروز جیمیل امکان جدیدی را ارایه کرد که یک پل بین نرم افزارهای نصب شونده روی سیستم عامل و نرم افزارهای تحت وب محسوب می شود: جیمیل آفلاین می شود. از این به بعد هر زمان که خواستید، میتوانید به جیمیل دسترسی داشته باشید. حتی وقتی که به اینترنت متصل نیستید.
 
جیمیل آفلاین با استفاده از نرم افزار Google Gears تمام ایمیل های شما را روی کامپیوترتان دانلود می کند. کار با جیمیل در وضعیت آفلاین هیچ تفاوتی با حالت آنلاین نمی کند فقط در این حالت سرعت جیمیل شما بسیار سریع تر است.
 
برای ارسال ایمیل در حالت آفلاین هم مانند قبل عمل می کنید. بعد از زدن دکمه ارسال نامه شما در Outbox قرار می گیرد و پس از اتصال به اینترنت به صورت خودکار ارسال می شوند.
 
جیمیل آفلاین یک حالت جالب بینابینی هم دارد. حالتی که اسم آن را Flaky Connection Mode گذاشته اند. در این حالت ترکیبی از استفاده آنلاین و آفلاین جیمیل است. جیمیل برای دسترسی به قسمتی از اطلاعات از کش آفلاین کامپیوتر استفاده می کند و برای دریافت اطلاعات جدید از اینترنت استفاده می کند. در این حالت سرعت جیمیل بیشتر از قبل خواهد بود.
 
آقای آدام پاش نویسنده وبلاگ لایف هکر که چند ماه است به نسخه آزمایشی گوگل آفلاین دسترسی داشته، در این مورد گفته که در ابتدا زمان زیادی طول می کشد تا گوگل گیرز تمام ایمیل های شما را دانلود کند. اما بعد از اینکه ایمیل ها دانلود شد شما تفاوت کاملا محسوسی در سرعت کار کردن با جیمیل حس خواهید کرد. ضمنا بعد از یک بار دانلود جیمیل همیشه ایمیل های جدید را به صورت خودکار روی کامپیوتر شما دانلود خواهد کرد.
 
البته تیم گوگل اعلام کرده که در واقع تمام ایمیل ها دانلود نمی شوند و 10000 ایمیل آخر روی کامپیوتر دانلود خواهند شد. اما خب ده هزار ایمیل برای یک کاربر معمولی معادل ایمیل های چندین سال است و شاید بتوان گفت تقریبا تمام ایمیل های یک کاربر معمولی را شامل می شود.
 
بسیاری از کاربران جیمیل برای دسترسی آفلاین به ایمیل های خود از نرم افزارهایی مانند Outlook استفاده می کنند. امکان جدید باعث می شود که دیگر نیازی به استفاده از چنین نرم افزارهایی نباشد و شما در حالت آفلاین هم از خود جیمیل استفاده کنید. زنگ خطری جدی برای شرکت مایکروسافت.
 
وبلاگ رسمی جیمیل اعلام کرده که امکان جدید طی چند روز آینده برای تمام کاربران ساکن آمریکا و انگلستان فعال خواهد شد. اما در مورد دسترسی بقیه کاربران هنوز حرفی زده نشده است. پیش بینی می شود که طی چند هفته آینده جیمیل آفلاین در دسترس بقیه کاربران هم قرار بگیرد.
 
برای دسترسی به جیمیل آفلاین به قسمت Settings در جیمیل مراجعه کنید و در بخش Labs گزینه Offline Gmail را فعال کنید و دکمه ذخیره را بزنید.
 
توضیح: گوگل گیرز افزونه ای است که با نصب آن قابلیتی به مرورگر های اینترنتی اضافه می شود که امکان اجرای نرم افزار های مبتنی بر وب را به صورت آفلاین خواهند داشت. می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.
 


يکشنبه دوم 1 1388
X