ويژه محرم
عاشورا و امر به معروف

از خدا خواهيم توفيق ادب            بي ادب محروم باشد از لطف رب

بي ادب تنها نه خود را داشت بد              بلكه آتش در همه آفاق زد

در فرهنگ عاشورا ، حاكميت ظلم يزيدي بزرگترين منكر اجتماعي است و مبارزه براي حاكم ساختن حق و قطع سلطه ستم ، معروفي عظيم است . امر به معروف و نهي از منكر ، از مهمترين فلسفه هاي حماسه خونين كربلاست . سيدالشهداء در وصيتي كه نوشته و به برادرش محمد حنفيه مي سپارد ، مي فرمايد : « اِني ما خَرَجْتُ اَشِرا وَ لا بَطِرا وَ لا مُفسِدا وَ لاظالِما ، إ نما خَرَجتُ لِطَلَبِ الا صلاحِ في اُمةِ جَدي ، اُريدُ أن آمُرَ بِالمَعرُوفِ وَاَنهي عَنِ المُنكرِ وَ اَسيرَ بِسيرَةِ جَدي وَ اَبي عَلِيبنِ اَبي طالِب » (800) اين به وضوح ، نقش امر به معروف و نهي از منكر را در حركت عاشورايي به عنوان يك هدف و انگيزه امام نشان مي دهد . در زيارتنامه آن حضرت هم اين موضوع

صفحه 285

مطرح است : « اَشهَدُ اَنك قَد اَقَمْتَ الصلاةَ وَ آتَيتَ الزكاةَ وَ اَمَرتَ بِالمَعرُوفِ وَ نَهَيتَ عَنِ المُنكرِ وَ جاهَدتَ في سَبيلِ اللهِ حَتي اَتاك اليقين » . (801)

اين تعبيرات ، نشان دهنده عمق اين فريضه ديني است كه در متن جهاد خونين هم جلوه گر مي شود و دامنه امر به معروف و نهي از منكر ، از واجبات و محرمات جزئي و فرعي و فردي ، حتي به قيام براي اقامه قسط و سرنگوني حكومت باطل و تغيير نظام فاسد اجتماعي هم گسترش مي يابد . (802) سيدالشهداء ، پس از امتناع از بيعت با يزيد و برخوردهايي كه با وليد و مروان داشت ، كنار قبر پيامبر صلي الله عليه و آله آمد و شب را آنجا به مناجات گذراند ، در ضمن مناجاتش با خدا ، عشق خود را به معروف بيان كرد و خواستار آنچه « خير » و « رضا » ي الهي است در اين مسير شد : « أللهُم اِني اُحِبُ المَعرُوفَ وَ اُنكرُ المُنكرَ وَ اَنَا اَسألُك يا ذَاالجَلالِ وَ الا كرامِ بِحَق القَبرِ وَ مَنْ فيهِ اِلا اخْتَرْتَ لي ما هُوَ لَك رِضي وَ لِرَسُولِك رِضي » (803) خدايا من معروف را دوست مي دارم و منكر را زشت مي شمارم . اي خداي بزرگوار و صاحب كرم ! به حق اين قبر و مدفون در آن از تو مي خواهم راهي و سرنوشتي برايم برگزيني كه رضاي تو و پيامبرت در آن باشد .

800 - حياة الامام الحسين ، ج 2 ، ص 246 و 288 .

801 - مفاتيح الجنان ، زيارتهاي مختلف امام حسين (ع) .

802 - در اين زمينه ر . ك‍ : « عنصر امر به معروف در نهضت امام حسين » از شهيد مطهري .

803 - بحار الا نوار ، ج 44 ، ص 328 ، مقتل خوارزمي ، ج 1 ، ص 186 .


برچسب ها :
درباره وبلاگ
سلام
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 14687
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 2
پخش زنده
X