دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 19553
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
وحيد اسدي

در پایان صبح روز سوم جام بین‌المللی کشتی آزاد یاشاردوغو که در شهر استانبول ترکیه برگزار می شود، مصطفی حسین‌خانی و اباذر اسلامی کشتی‌گیران اوزان 66 و 96 کیلوگرم کشورمان با شکست مقابل حریفان به گروه بازنده‌ها رفتند.

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، در وزن 66 کیلوگرم مصطفی حسین‌خانی پس از دو پیروزی مقابل کشتی‌گیران ترکیه‌ و روسیه در دور سوم مقابل حریفی از کانادا شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی‌گیر کانادایی در دیدار فینال، وی عصر امروز باید برای کسب مدال برنز دو کشتی برگزار کند.
در همین وزن میثم نصیری پس از یک برد مقابل کشتی‌گیر مغولستانی و یک باخت برابر حریف ترکیه‌ایی از دور رقابت‌ها کنار رفت.
در وزن 96 کیلوگرم اباذر اسلامی پس از دو برد مقابل کشتی‌گیران سوریه و گرجستان در دور سوم مغلوب حریفی از ترکیه شد و با توجه به حضور این حریف در دیدار فینال، اسلامی عصر امروز برای کسب مدال برنز باید پیروز دو کشتی باشد.
در همین وزن عرفان امیری پس از استراحت در دور نخست و پیروزی در دور دوم مقابل حریف بلغارستانی در دور سوم مغلوب حریفی از ترکیه شد و با شکست این حریف در دور بعد از دور رقابت‌ها کنار رفت.
تیم منتخب کشتی آزاد ایران تا کنون در این رقابت‌ها که از روز جمعه 23 بهمن ماه در شهر استانبول ترکیه آغاز شده است، توسط محمدرضا آذرشکیب در وزن 120 کیلوگرم صاحب مدال طلا، سعید احمدی در وزن 60 کیلوگرم صاحب مدال نقره و فرزان بهرامی و سعید ریاحی در اوزان 55 و 74 کیلوگرم صاحب مدال برنز شده است.
لازم به یادآوری است که امشب رقابت های گروه بازنده برای مشخص شدن برندگان مدال برنز و همچنین مدال های طلا و نقره دو وزن 66 و 96 کیلوگرم برگزار خواهد شد که نمایندگان ایران در گروه بازنده ها در صورت کسب پیروزی های لازم به مدال برنز دست خواهند یافت .

دسته ها : ورزشی
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در اقدامی تبلیغی نام شرکت کاله را بر بالای نام مقدس امام حسین (ع)، امام خمینی (ره) و شهید نواب صفوی در تابلوی راهنمای درون واگن قطارهای خود قرار داده و به این بزرگواران توهین روا داشته است.

شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در اقدامی تبلیغی نام شرکت کاله را بر بالای نام مقدس امام حسین (ع)، امام خمینی (ره) و شهید نواب صفوی در تابلوی را "کاله" در گویش طبری به دو معنای پستان گاو یا گوسفند و زمینی که درآن چیزی کشت نشده اطلاق می‌شود.
به گزارش ایرنا، مترو تهران در اقدامی نابخردانه و تبلیغی، در بالای تابلوهای راهنمای داخل واگن قطارهای خود، نام "کاله" را بر بالای نام امام حسین (ع)، امام راحل و شهید نواب صفوی، قرار داده است.
در این تابلوهای راهنما، تبلیغ شرکت کاله طوری درج شده است که نام این بزرگواران در زیر نام ‌کاله قرار گرفته است.
خبرنگار ایرنا که خود شاهد عینی این موضوع بود، اظهارداشت: مسافران مترو وقتی این تابلوها را مشاهده می کردند با تعجب این اقدام را یک اشتباه معنادار و در راستای توهین به مقام والای امام حسین (ع)، امام خمینی (ره) و شهید نواب صفوی قلمداد می‌کردند.
برخی نیز با فرستادن لعن بر دشمنان ائمه اطهار و بدخواهان بنیانگذار جمهوری اسلامی ناراحتی خود را از این اقدام ناپسند ابراز می‌داشتند.
از طرفی یک نام را چند بار می‌توان برای ایستگاه‌های متعدد استفاده کرد؟
مسوولان مترو باید در گزینش پیمانکاران تبلیغاتی در وسایل حمل و نقل عمومی، بصیرت اسلامی را مدنظر قرار داده تا اقدامات نابخردانه دل مردم خداجو و مومن را به درد نیاورند.
با توجه به اینکه شهروندان بسیاری از مترو استفاده می کنند، مناسب است، ترجمه برخی از آیات و احادیث ائمه در جهت ایجاد بصیرت، آرامش و مذمت دنیا طلبی در میان تابلوهای داخل واگن و همچنین ایستگاه‌ها، در معرض دید عموم قرار گیرد.
لازم به ذکر است که معاونت فرهنگی شهرداری تهران در اقدامی پسندیده در ایستگاه‌های شرکت اتوبوسرانی تهران آیاتی از قرآن را به صورت عربی و ترجمه فارسی درج نموده است که قابل تقدیر است.

 

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی

دسته ها : اجتماعی
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

تهران- "فلینت لورت "مسئول پیشین امور خاورمیانه شورای امنیت ملی آمریکا ، معتقد است : پس از انتخابات 22 خرداد تاکنون هیچ مدرک معتبر و مستدلی دال بروجود تقلب در انتخابات ایران ارایه نشده است .

جمهوری اسلامی ایرانپایگاه اینترنتی "ریس فور ایران"در گزارشی به نقل از "فلینت لورت" ، و "هیلاری مان لورت" نوشت : پس از انتخابات 22 خرداد، شاهد هیچ سند و مدرکی دال بر برخورداری جنبش سبز از حمایت اکثریت قاطع ایرانی ها نبودیم.
قضاوت فوق بر اساس این ارزیابی ما می باشد که "محمود احمدی نژاد" مطمئنا در انتخاب مجددش به سمت ریاست جمهوری از حمایت اکثریت رای دهندگان ایرانی برخوردار بود و هیچ مدرک معتبر و مستدلی دال بر وجود تقلبی که در نتیجه ی اعلام شده تغییری اساسی ایجاد کند، وجود ندارد.
بسیاری از ناظران مسایل ایران و روزنامه نگاران غربی که اخبار و تحولات ایران را پوشش می دهند، پیش بینی می کردند که مراسم 22 بهمن ، فرصتی برای برپایی اعتراضات جمعی خواهد بود که به زغم ان ها ارکان دولت ایران را به لرزه درخواهد آورد، به گونه ای که یکی از این روزنامه نگاران، از این روز به عنوان به اصطلاح "آغازی برای پایان" جمهوری اسلامی یاد کرده بود.
معروفترین شخصیت های وابسته به جنبش سبز - "میر حسین موسوی"، "مهدی کروبی" و "محمد خاتمی" - حامیان خود را برای به نمایش گذاشتن قدرت خود به حضور در راهپیمایی 22 بهمن فراخوانده بودند اما با پایان یافتن مراسم در تهران و سایر شهرهای ایران، از قدرتی که جنبش سبز درصدد نشان دادن آن بود، چیزی به چشم نمی خورد.
ناظران غربی از شکل گیری جنبش سبز پس از انتخابات 12ژوئن (22 خرداد) ریاست جمهوری، به عنوان یک جنبش اجتماعی گسترده یاد کرده بودند که تغییرات اساسی و احتمالا تغییر رژیم را در ایران به دنبال خواهد داشت.
به گفته ی این ناظران، مراسم بزرگداشت سوم ، هفتم و چهلم کشته شدگان در درگیری ها با نیروی انتظامی ، همانند مراسم دوران انقلاب که در نهایت به سرنگونی شاه منتهی شد، موجب برپایی اعتراضاتی بزرگتر خواهد شد اما چنین امری رخ نداد. حضور جنبش سبز در روز مقدس عاشورا در قیاس با تظاهرات قبلی، کم رنگ تر بود.
افزون بر این ، ایران در سالروز فرار شاه از ایران (16 ژانویه / 26 دی) و یا چهلمین روز درگذشت آیت الله "حسینعلی منتظری" شاهد برپایی تظاهرات چشمگیری نبود.
این سایت امریکایی در ادامه گزارش خود می افزاید: پس از انتخابات 22 خرداد، شاهد هیچ سند و مدرکی دال بر برخورداری جنبش سبز از حمایت اکثریت قاطع ایرانی ها نبودیم.
قضاوت فوق براساس این ارزیابی ما می باشد که "محمود احمدی نژاد" مطمئنا در انتخاب مجددش به سمت ریاست جمهوری از حمایت اکثریت رای دهندگان ایرانی برخوردار بود و هیچ مدرک معتبر و مستدلی دال بر وجود تقلبی که در نتیجه ی اعلام شده تغییری اساسی ایجاد کند، وجود ندارد.
شتابزدگی اکثریت ناظران غربی در زمینه قضاوت درباره انتخابات و طرح مساله تقلب و سرقت پیروزی موسوی، موجب انحراف و تحریف بسیاری از تحلیل های بعدی درباره توانمندی هم دولت و هم جنبش سبز شد، به گونه ای که نه تنها نومحافظه کاران و سایر طرفداران جنبش سبز که بسیاری از واقع گرایانی مانند "ریچارد هاس" و "استیون والت" را هم به اشتباه انداخت.
هرچند این جنبش در روزهای نخست پس از انتخابات از حمایت مردمی برخوردار بود اما این حمایت به مرور کم و کمتر شد و توانمندی رو به تحلیل این جنبش در کشاندن حامیانش به خیابان ها به رغم درخواست برجسته ترین سران این جنبش، شاهدی بر این امر است. به گونه ای که "برزو درآگاهی"، خبرنگار "لس آنجلس تایمز" که در گزارش های خود از جنبش سبز به شدت حمایت می کند، در گفت وگو با "فرانس 24" گفت، با توجه به حوادث 22 بهمن ، سران جنبش سبز باید راهبردها و تاکتیک های خود را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.
در جواب آنهایی هم که مدعی اند جنبش سبز پژمرده نشده بلکه مورد سرکوب قرار گرفته است، باید گفت، این ادعا را باید هم از بعد تاریخی و هم در چارچوب توانمندی های دولت کنونی ایران، ارزیابی کرد.
از بعد تاریخی باید گفت، در 12ماه منتهی به فرار شاه از ایران و تاسیس جمهوری اسلامی در سال 1979 (1357)، نیروهای امنیتی ایران در برابر معترضان به شاه، به هزاران و شاید هم ده ها هزار سلاح مسلح بودند اما معترضان حتی در صورت مواجه شدن با خشونت و وحشی گری، همچنان در صحنه حضور داشتند و جمعیتی که خواستار برکناری شاه بود تا زمانی که تشکیلات عظیم امنیتی رژیم پهلوی را به زانو درآورد، همچنان بیشتر و بیشتر می شد. انقلاب 1357، انقلابی واقعی بود.
حال، شرایط قبل از انقلاب را با واکنش جمهوری اسلامی در برابر ناآرامی های اجتماعی پس از انتخابات ریاست جمهوری، قیاس کنید.
در درگیری های پس از انتخابات، افرادی کشته و مجروح شدند اما میدانی چون "تیان ان من" در کار نبود که نیروهای امنیتی، صدها تظاهرکننده را با برخوردی واحد و یکباره، قلع و قمع کنند.
با درنظر گرفتن توانایی های دولت ایران و واکنش آن، در واقع باید گفت که این واکنش به نسبت خویشتندارانه بود. اما با وجود این واکنش به نسبت خویشتندارانه، قدرت جنبش سبز، تقلیل یافته است و این ، همان چیزی نیست که انقلاب ها را می سازد.
دولت ایران با اعتراضات پس از انتخابات و حوادث پس از آن به گونه ای برخورد کرد که بسیاری از کسانی که در ایران زندگی می کنند، آن را روشی مشروع در چارچوب حفظ نظم سیاسی جمهوری اسلامی، محسوب می کنند.
شورای نگهبان مطابق وظیفه ی تعیین شده اش در قانون جمهوری اسلامی، آماده ی دریافت شکایت های رسمی درمورد نحوه ی برگزاری انتخابات شد و دستور شمارش نسبی آراء را داد.
در لحظات بحرانی پس از انتخابات، آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی (ایران) طبق وظیفه ی قانونی خود، سخنان تحکم آمیزی ایراد کرد. هم زمان با بازداشت افراد در پی اعتراض های عمومی، کشته شدن و اذیت و ازار احتمالی ان ها، زندانی که گفته می شود بخش اعظم این آزار و اذیت ها در آنجا صورت گرفته بود، بسته شد و 12 نفر از کارکنان نیروی امنیتی اکنون به خاطر شرکت در قتل و یا آزار زندانیان متهم شده اند.
شمار زیادی در غرب شاید این پاسخ ها را کافی ندانند، اما بسیاری در ایران آن را پاسخ های مهم و قانونی تلقی می کنند و این امر موجب کاسته شدن از شمار ایرانیانی شد که احتمال داشت برای دست زدن به اقدام هایی خارج از حیطه ی نظم سیاسی تحریک شوند.
درمجموع، جمهوری اسلامی پابرجا باقی خواهد ماند. قابل توجه است که شمار زیادی از حامیان جنبش (جریان) سبز در خارج از ایران اکنون ادعا می کنند که هیچکس در بین آنان تاکنون درمورد "تغییر رژیم" یا "نابودی" جمهوری اسلامی سخنی نگفته است اما درواقع، اکثر کارشناسان طرفدار جناح مخالف طی چند ماه اخیر اغلب در مورد به ادعای ان ها احتمال قریب الوقوع نابودی جمهوری اسلامی سخن گفته اند.
این ارزیابی ها مسلما اشتباه بود. تجزیه و تحلیل غلط کسانی که به شدت در واشنگتن تلاش کردند تا این نقطه نظر را مطرح کنند، اکنون نباید بدون توجه بماند.
با توجه به این مساله، ما باید اظهارات روز گذشته استیو والت را درمورد ایران بسیار مستثنی بدانیم که گفته بود: "هیچکس ازجمله رهبران دولت ایران، جناح مخالف و همه ی ما که از خارج نظاره گر هستیم_ از این موضوع که آینده آبستن چه تحولاتی است اطلاعی ندارد، چندهفته، چند ماه، چند سال یا چنددهه بعد ما خواهیم فهمید که حدس (بله ،حدس) چه کسی درست بود، اما درحال حاضر تلاش برای دشوار ساختن وقایع، فعالیتی بی ثمر خواهد بود."
ما همگی پیشتر شاهد این نمایش بد بوده ایم زمانی که آن "کارشناسان" آمریکایی و برخی از تبعیدی های عراقی که سال ها در واشینگتن فعالیت کردند تا زمینه را برای تغییر رژیم از طریق اعمال زور در عراق فراهم کنند، با اطمینان به ما گفتند رژیم صدام حسین دارای تسلیحات کشتار جمعی است و عراقی ها از تغییر رژیمی که از خارج اعمال می شود، استقبال خواهند کرد.
اشتباه از آب درآمدن این مسایل برای کسانی که این بحث ها را مطرح کرده بودند بدشانسی به همراه نداشت. این تجزیه و تحلیلی غلط برمبنای فرضیات مسلم اما نادرست بود. همان گونه که درمورد عراق صورت گرفت و امروز درمورد ایران صورت می گیرد.

 

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی

دسته ها : بین الملل
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

یک آزاده دوران دفاع مقدس گفت: دهه فجر اوج کارهای فرهنگی در اسارتگاه بود که برنامه‌ریزی آن یک ماه قبل شروع می‌‌شد و شب 12 بهمن، شب دعا برای سلامتی امام خمینی (ره) بود.

یک آزاده دوران دفاع مقدس گفت: دهه فجر اوج کارهای فرهنگی در اسارتگاه بود که برنامه‌ریزی آن یک ماه قبل شروع می‌‌شد و شب 12 بهمن، شب دعا برای سلامتی امامحسین کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: در دوره اسارت به خاطر روحیه آزادگان برنامه‌های متنوعی را برگزار می‌کردیم و روز 26 دی که مصادف با فرار شاه بود، تئاتر فرار شاه را بازی می‌کردیم که حمید مستأجران کاریکاتور شاه را روی پتو می‌کشید.
این آزاده دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: یک بار در این تئاتر بحث قبل از انقلاب و ساواک را اجرا می‌کردیم که اکبر کربلایی مسئول نگهبانی در اسارتگاه، اطلاع داد که عراقی‌ها آمدند؛ همه چیز را زود جمع کردیم ولی یادمان رفت عکس شاه را برداریم.
وی ادامه داد: افسران عراقی در بازدید از اسارتگاه متوجه عکس شاه که روی دیوار نصب بود، شدند و آن عکس را به سرگرد عراقی دادند که وی به اسارتگاه آمد و شروع به سخنرانی کرد و گفت «این عکس شاه شما بوده، ‌از شاه خوشمان نمی‌آید ولی شما غیبت شاه را می‌کنید» این حرف‌ها را زد و رفت.
کرمی بیان داشت: فردای همان روز افسران عراقی آمدند و اسم 30 نفر از ما را خواندند و گفتند که تا 10 دقیقه دیگر آماده شوید؛ این کار به قدری فوری انجام شد که فرصت اینکه از «سید‌جمال زهرایی» بزرگ اسارتگاه کسب تکلیف کنیم، نداشتیم.


وی ادامه داد: همان لحظه برای کسب تکلیف به قرآن کریم رجوع کردم و قرآن کریم فرمود «چه بسا چیزهایی که کراهت باشد برای شما بهتر است» و با تأسی از این آیه، تبعید به «قاطع 3» همان اسارتگاه را قبول کردیم و این کار برای همه ما خیر داشت.


کرمی خاطرنشان کرد: در ایام دهه فجر یکی از آزادگان که خیلی زیبا نقاشی می‌کرد، عکس امام خمینی (ره) را روی پتویی که بر دیوار نصب بود، کشید و ما هم زمانی که عراقی‌ها به اسارتگاه ‌می‌آمدند، با همکاری اسرا، اسارتگاه را به حالت اولیه برمی‌‌گرداندیم.


این آزاده دوران دفاع مقدس بیان داشت: برای دهه فجر برنامه‌ریزی می‌کردیم و برای هر شب از این ایام نامی گذاشته بودیم که اصل برنامه شب 12 بهمن، دعا برای سلامتی امام خمینی (ره) بود؛ عراقی‌ها متوجه برنامه ما شده بودند و گاهی اوقات کوتاه می‌آمدند.

دسته ها : جهاد و دفاع
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

کاروان راهیان نور بسیجیان بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه خانوادهایشان ظهر امروز از مناطق جنگی دهلاویه بازدید کردند.

 

کاروان راهیان نور بسیجیان بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه خانوادهایشان ظهر امروز از مناطق جنگی دهلاویه بازدید کردند.
به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» بسیجیان بنیاد شهید و امور ایثارگران که عصر دیروز از تهران به مناطق جنگی جنوب کشور اعزام شدند، ظهر امروز از منطقه دهلاویه و محل شهادت شهید چمران و شهدای دشت آزادگان بازدید کردند.
این کاروان راهیان نور که حدود 120 نفر هستند در طول این سفر به زیارت علی‌بن‌مهزیار اهوازی خواهند رفت که مراسم عزاداری رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) امشب در این مکان مقدس برگزار خواهد شد.
از دیگر برنامه‌های کاروان راهیان نور بسیجیان بنیاد شهید و امور ایثارگران بازدید از مناطق آبادان، فاو، مسجد جامع خرمشهر، چزابه، هویزه، شلمچه و طلائیه خواهد بود که این کاروان پس از بازدید از این مناطق روز یکشنبه عازم تهران خواهند شد.

 

دسته ها : جهاد و دفاع
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

رکود همچنان بر بازار خودرو کشور سایه افکنده است.بازار خودرو کشور به روزهای پایانی بهمن ماه نزدیک می‌شود که همچنان تقاضا برای خرید خودرو روندی...

 

به گزارش پیمانه به نقل از ایسنا ، بازار خودرو کشور به روزهای پایانی بهمن ماه نزدیک می‌شود که همچنان تقاضا برای خرید خودرو روندی غیرصعودی داشته و بازار در رکورد نسبی به سر می‌برد.

بیش از پنج ماه است که رکود شدیدی بر بازار خودر کشور سایه افکنده و فعالان بازار به شدت نگران ادامه این وضعیت هستند. پیشتر ابراز امیدواری شده بود که با اتمام فصل پاییز و آغاز فصل زمستان، بازار خودرو تا حدودی از رکود خارج شود که البته این پیش‌بینی هرگز محقق نشد.

البته در این بین برخی کارشناسان اعتقاد دارند که با نزدیک شدن شب عید، بازار خودرو نیز تا حدودی رونق خواهد گرفت. حال باید منتظر ماند و دید که آیا این پیش‌بینی به حقیقت خواهد پیوست یا خیر. نکته جالب اینجاست که با وجود شرایط حاکم بر بازار و کاهش شدید تقاضای خرید، قیمت خودروها تغییر و تحول چندانی را تجربه نکرده و حتی نرخ برخی از مدل‌ها افزایش هم یافته است.

کارشناسان اعتقاد دارند تا زمانی که انحصار بازار داخلی خودرو همچنان باقی بماند و تعرفه واردات خودرو به کشور نیز کاهش پیدا نکند، قیمت خودرو در بازار به‌طور اصولی کاهش نخواهد یافت.

در هفته‌ای که گذشت، قیمت پژو 405 دوگانه‌سوز روی نرخ 14‌ میلیون تومان ثابت ماند و مدل بنزین‌سوز آن نیز با قیمتی معادل 13 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین پژو پارس دوگانه‌سوز با قیمت 18‌ میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش شد، در حالی که مدل بنزین‌سوز آن 17‌ میلیون و 100 هزار تومان به فروش رفت.

پژو روآ نیز با قیمت حدود هشت میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش شد. مدل دوگانه‌سوز این خودرو با قیمتی معادل هشت میلیون و 700 هزار تومان فروخته می‌شود. تولید پژو روآ در 10 ماهه امسال نزدیک به 40 درصد افت پیدا کرده است.

در خانواده سمند طی هفته‌ای که گذشت هیچ تغییر قیمتی خاصی رخ نداد. سمند معمولی دوگانه‌سوز 14 میلیون و 500‌ هزار تومان و نوع ال‌.ایکس دوگانه‌سوز آن نیز با قیمت 16‌ میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش شد. سمند معمولی بنزین‌سوز با قیمت 13‌ میلیون و 500 هزار تومان به فروش رسید. همچنین سمند ال.‌ایکس بنزین‌سوز 15‌ میلیون تومان خرید و فروش شد. سورن نیز 16‌ میلیون و 700‌ هزار تومان به فروش رسید.

قیمت پژو206 تیپ2 نیز در هفته‌ای که گذشت، حدود 13 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش شد.

این در حالی است که مدل‌ پژو206 صندوق‌دار V9 با قیمت 19 میلیون و 500‌ هزار تومان به فروش رسید. مدل V8 نیز با قیمتی معادل 16 میلیون و 500 هزار تومان به فروش رفت. مدل V20 هم حدود 14میلیون تومان خرید و فروش شد.

پراید در هفته‌ای که گذشت نوسان قیمتی فاحشی را تجربه نکرد؛ به طوری که مدل دوگانه‌سوز این خودرو هشت میلیون و 700 هزار تومان قیمت داشت و مدل بنزین‌سوز آن نیز هفت‌ میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین سایپا 141 با قیمتی معادل هفت میلیون و 900 هزار تومان و سایپا 132 نیز با همین قیمت خرید و فروش شد.

قیمت ریو نیز روی 13‌ میلیون و 700 هزار تومان ثابت ماند. زانتیا نیز طی هفته گذشته 27 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش شد که نوسان خاصی را نشان نمی‌دهد. سایپا قصد دارد از سال آینده تولید زانتیا را متوقف کرده و محصولی جدید را جایگزین این خودرو کند.

اما در هفته‌ای که گذشت، قیمت مدل‌های E1 و E2 تندر90 دستخوش تغییرات چندانی نشد و این دو مدل خودرو به ترتیب 12 میلیون و 500 و 15 میلیون تومان خرید و فروش شدند. این در شرایطی است که قیمت تندر90 در مدل E0 روی رقم 11 میلیون و 500 هزار تومان باقی ماند.

در مورد تولید تندر در دو کارخانه ایران خودرو و پارس خودرو باید گفت که تولید در 10 ماهه امسال در کارخانه اول حدود 77 درصد کاهش یافته، اما در همین مدت تولید در کارخانه دوم تنها دو درصد افت را تجربه کرده است.

 

دسته ها : اقتصادی
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه خاتمی احساس می‌کند که بدنه اصلاحات خسته شده است و در مقابل حداکثر توقعاتی که آقای موسوی ایجاد کرده بود به دنبال حداقل‌ها می‌گردد گفت: خاتمی در تلاش است تا جریان اصلاحات را تحت کنترل خود بگیرد.

 

امیر محبیان

 
اشاره:

مصاحبه‌ای که پیش روی مخاطبان محترم قرار دارد گفتگویی است با امیر محبیان کارشناس مسایل سیاسی درباره علل حوادث پس از انتخابات و حاوی نکاتی درباره بسترهای اجتماعی آن است. نکته مهم اینکه این مصاحبه چند روز قبل از حوادث عاشورا و حماسه عاشوراییان در نهم دی انجام شده و تبعا ممکن است برخی تحلیل‌ها مربوط به آن زمان باشد، ولی به جهت اینکه سخنان محبیان حاوی نکان مهمی درباره حوادث اخیر است، اقدام به انتشار آن نمودیم که امیدواریم مفید فایده قرار گیرد.
 
***
 
امیر محبیان کارشناس و تحلیل‌گر مسایل سیاسی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، در بیان چرایی وقوع حوادث پس از انتخابات، گفت: اگر بخواهیم به ابعاد اجتماعی حوادث بعد از انتخابات بپردازیم ابتدا باید بگوییم که هر انقلابی انرژی عظیمی را مصرف می‌کند و بر همین اساس نیز انقلاب اسلامی انرژی عظیمی را از مردم، برای انقلاب گرفت.
وی افزود: پیش بینی نمی‌شود که تامدتی طولانی در آینده، انقلاب دیگری در کشور رخ دهد چرا که ظرفیت رفتارهای خشونت طلبانه و براندازانه انرژی فراوانی لازم دارد که این انرژی الان وجود ندارد.
دبیرکل حزب نواندیشان ایران اسلامی ادامه داد: دومین نکته که باید به آن اشاره کرد بحث بستر‌های اجتماعی است؛ هر حرکت اجتماعی که می‌خواهد رخ دهد لزوما یک نیروی اجتماعی را به خدمت می‌گیرد تا از آن به عنوان موتور محرکه استفاده کند؛ واقعیت این است که انقلاب اسلامی ایران بخشی از توده‌های ضعیف و طبقات متوسط جامعه را جذب خود کرد تا انقلاب اسلامی به پیروزی برسد.

* مسایل مربوط به جهش زاد و ولد در اوایل انقلاب از سال 74 نمایان شد

محبیان با بیان اینکه چند سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک جهش زاد و ولد در جامعه رخ داده بود، ابراز داشت: این مساله عملا نسل جدیدی را در جامعه ما پدید آورد.
وی اضافه کرد: از سال 74 اثرات این حرکت در جامعه مشهود شد و خود را در انتخابات مجلسی که در آن زمان برگزار شد نشان داد که این اثرات حاکی از این بود که اتفاقات خاصی در لایه های زیرین جامعه در حال رخ دادن است. بعنوان مثال حجت الاسلام حسینی مجری برنامه تلویزیونی اخلاق در خانواده به علت روشی جدیدی که در بیان خود پیش گرفته بود، از سوی مردم به عنوان نماینده مجلس انتخاب شد تا نشانگر این باشد که در ذائقه مردم حرکت‌های جدیدی در حال شکل گیری است.
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی همچنین به انتخاب فائزه هاشمی رفسنجانی از سوی مردم برای نمایندگی مجلس،اشاره و ابراز داشت: انتخاب خانم فائزه هاشمی رفسنجانی از سوی زنان برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، نشانگر این بود که جمعیت زنان حضور خاصی را از خود نشان می‌دهد.
وی افزود: این پروژه اجتماعی در سال 76 به پروژه سیاسی تبدیل شد و ما شاهد آن شدیم که آقای خاتمی با رای بالایی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند.

* تلاش جریان دوم خرداد تبدیل جریان اجتماعی به پروژه سیاسی بود

این فعال رسانه‌ای تحولات این مقطع را یک پروسه اجتماعی دانست و در تشریح بیان خود، گفت: جریان دوم خرداد تلاش کرد این جریان اجتماعی را یک پروژه سیاسی قلمداد کند؛ البته وقایع 18 تیر از پیامدهای افراطی این پروژه سیاسی بود و بعد از آن نیز این پروژه با واکنش نظام به کما رفت.
محبیان ادامه داد: حضور این جریان جوان موجب شد که گفتمان آزادی در جامعه شکل بگیرد، چون بخشی از سیاستمداران به سمت لیبرالیسم حرکت کرده بودند و در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی لیبرالیسم اقتصادی و در دوران خاتمی لیبرالیسم سیاسی اوج گرفته بود.

* غلبه و پیروزی گفتمان عدالت دلیل اجتماعی داشت

عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با تاکید بر اینکه گفتمان آزادی در دوران اصلاحات در جامعه قدرت گرفته بود، تصریح کرد: 8 سال آقای خاتمی روی موج آزادی حرکت کرد تا اینکه به سال 1384 رسیدیم؛ در این سال کسانی که در ابتدای انقلاب اسلامی به دنیا آمده بودند در سال 76 ، به مرور به سن ازدواج رسیدند و نیاز به شغل داشتند؛ به همین دلیل از همین زمان پیش بینی من این بود که گفتمان آزادی از غلبه خارج و گفتمان عدالت جایگزین آن شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه پیش‌بینی می شد گفتمان‌های سوسیالیستی در جامعه رشد یابد، افزود: آقای احمدی نژاد با شناخت و یا اعتقادش روی موج عدالت خواهی قرار گرفت و عملا هنوز هم آقای احمدی نژاد روی موج عدالت سوار است و دو دوره ای که در انتخابات پیروز شد به همین علت بود.
وی اضافه کرد: احمدی نژاد موج عدالت را در مقابل موج لیبرالیزم قرار داد و بر همین اساس آقای هاشمی را به عنوان یک هدف انتخاب کرد.
این تحلیل‌گر و کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آقای هاشمی گفتمان تکنوکراسی و لیبرالیسم اقتصادی را به عنوان یک حرکت حکومتی در جامعه پیش برده بود و آقای خاتمی آن را به شکل سیاسی اجرایی کرد. بنابراین موج اجتماعی به سمت، گفتمان عدالتخواهی پیش رفت تا جامعه جوان ما به دو بخش تقسم شود.
محبیان اضافه کرد: بخشی از جوانان که به دنبال رفع معضلات اقتصادی خود بودند گفتمان عدالت را مطرح کرده و حامی آقای احمدی نژاد شدند و بخش دیگری همچنان طرفدار لیبرالیسم باقی ماندند. ضمن اینکه بدنه اجتماعی به سمت مطالباتی حرکت کرده بود که بعد از گذشت سی‌سال ارضا نشده بود و این خواست طبیعی مردم بود که مطالبات خود را پیگیری کنند.
وی با بیان این جمله که "اگر کسی بخواهد به فرد گرسنه آب بدهد نیازهای او را تامین نکرده است "، خاطر نشان کرد: در سال 84 گفتمان‌های آزادی خواهی تا حدودی ارضا شده و بحث عدالت در این زمینه باقی مانده بود.
دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی با بیان این نکته که به نظر می‌رسد که یک حرکت نرمی در جامعه توسط مردم در حال شکل گیری است و مردم پیام‌هایی را که برخاسته از مطالباتشان است، به حکومت می‌رسانند، گفت: مردم خواهان به رسمیت شناختن حریم خصوصی و شخصی خودشان هستند؛ مردم می‌خواستند به حکومت بگویند که ما با شما دعوا نداریم اما شما باید به حرمت عمومی و حریم خصوصی ما احترام بگذارید و وارد این حریم نشوید.
وی در خصوص واکنش حکومت به این کنش مردم، تاکید کرد: به نظر می‌رسد که آقای احمدی نژاد به جامعه سیگنال‌های را مبنی بر اینکه دولت به حریم خصوصی آنها وارد نخواهد شد، می‌فرستد. چون احساس می‌کند که امروز بدنه جامعه خواهان به رسمیت شناختن حقوق شخصی افراد است.
محبیان با بیان اینکه مردم نظام سیاسی را پذیرفته‌اند و نظام سیاسی اینقدر بحث براندازی را مطرح نکند، افزود: در ذهن بسیاری از افرادی که در حوادث بعد از انتخابات نقش داشته اند بحث براندازی وجود ندارد به دلیل اینکه براندازی در مقایسه به وجود می آید و بسیاری از نسل جدید ملاکی برای مقایسه عینی در اختیار ندارند. البته طیف‌های از جریان رادیکال مقایسه را انجام می‌دهند.
دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی افزود: زمانی که یک نظام سیاسی روی کار می‌آید، به طور طبیعی حقوقی را به همراه دارد و این حقوق از سوی مردم پذیرفته شده است، چون زمانی که قانون اساسی مورد قبول مردم قرار می‌گیرد، یعنی اینکه بین مردم و حکومت توافقی حاصل شده است و جامعه به عنوان یک نظام دینی نمی‌تواند اجازه دهد که جامعه به یک جامعه با شاخصه های یک جامعه لیبرال افراطی غربی تبدیل شود و این با اعتقادات مبنایی نظام سازگار نیست.

*حکومت باید به مطالبات مردم توجه و آنها را از طریق قانون حل فصل کنند

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت باید به لایه‌های زیرین جامعه توجه کرده و نیروهای اجتماعی را مجددا شناسائی کند، یادآور شد: حکومت باید به مطالبات مردم توجه داشته باشد و آنها را از طریق قانون حل فصل و در قبال مطالبات غیر قانونی نیز فرهنگ سازی کند.
محبیان در پاسخ به این سؤ‌ال خبرنگار فارس که آیا مطالبات مردمی به حوادث بعد از انتخابات مربوط می‌شود، یا نه، ابراز داشت: متاسفانه معمولا مطالبات اجتماعی مردم روی موج سیاسی مطرح می‌شود، به عنوان مثال 13 میلیون نفر به آقای موسوی رای دادند، تنها انگیزه ‌های سیاسی نداشتند، همانگونه که 24 میلیون نفری که به احمدی نژاد رای دادند، فقط مطالبه سیاسی نداشتند.
مدیرعامل خبرگزاری آریا گفت: ممکن است موج 24 میلیونی احمدی نژاد و یا موج 13 میلیونی موسوی را هسته‌های سیاسی هدایت کنند، اما در حوزه سیاست مردم با حکومت مواجه هستند در حالی که در حوزه اجتماعی مردم برای مطالبه مسکن با وزیر مسکن مواجه هستند و این درخواست اجتماعی است که هیچکس نمی‌تواند از آن برداشت سیاسی کند.

* طرح مطالبات اجتماعی در حوزه‌های سیاسی نتیجه‌ای نخواهد داشت

وی معتقد است که اگر مسائل و مطالبات اجتماعی مردم، از طریق حوزه‌های سیاسی مطرح شود، مردم نه تنها مشکلاتشان رسیدگی نخواهد شد بلکه به طور مستقیم با نظام سیاسی موجود مواجه خواهند شد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه عقل حکم می‌کند که مطالبات سیاسی در حوزه‌های اجتماعی مطرح شود، افزود: آقای موسوی هر مسئله‌ای را که مربوط به حوزه اجتماعی می‌شود، اگر در حوزه سیاسی مطرح کند نتیجه نخواهد گرفت چون حوزه سیاسی حوزه‌ای پر هزینه است.
محبیان با بیان اینکه عقل حکم می‌کند تا حکومت مشکلات مردم را در حوزه غیر سیاسی مطرح و بررسی کند افزود: بعد از دوم خرداد برخی جریان‌ها به این فکر افتاده بودند که باید در حوزه های اجتماعی فعالیت خود را پیگیری کنند اما متاسفانه به این گفته خود پایبند نماندند.
مدیر عامل خبرگزاری آریا با بیان اینکه حکومت به حوزه سیاسی حساس است، ادامه داد: به عنوان مثال، اگر مردم بخواهند به خاطر گرانی نان اعتراض خود را اعلام کنند این اعتراض سیاسی می‌شود و در حقیقت این اعتراض اجتماعی مستقیم در مقابل حکومت قرار می‌گیرد.

*برخی سیاسیون مطالبات اجتماعی مردم را برای رسیدن به اهداف سیاسی خود به کار می‌گیرند

وی همچنین گفت: متاسفانه برخی‌ها مطالبات اجتماعی مردم را در راستای رسیدن به اهداف سیاسی خود به کار می‌گیرند، البته باید گفت که کسانی که مشکلات اجتماعی مردم را به حوزه های سیاسی می‌آوردند به دنبال حل کردن مشکلات آنها نیستند.
محبیان تصریح کرد: برخی از افراد که می‌خواهند با نظام برخورد کنند مشکلات اجتماعی مردم را در حوزه سیاسی مطرح می‌کنند و به ظاهر از مشکلات آنها حمایت می‌کنند. در حالی که مردم فکر می‌کنند این افراد قصد کمک کردن به آنها را دارند به ناگهان می بینند که این بخش از مردم، در مقابل نظام قرار گرفته‌اند.
این فعال سیاسی اظهار داشت: ممکن است برخی‌ها 13 میلیون رای بیاورند اما زمانی که به حامیان خود بگویند به خیابان‌ها بیایید؛ ابتدا حدود2 میلیون در خیابان‌ها حاضر شوند، ولی اگر همین 2 میلیون نفر نیز چند درگیری با نیروهای امنیتی داشته باشند به صورت طبیعی از میزان آنها کم خواهد شد.
عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با بیان اینکه خاتمی شخصا در دوران اصلاحات بر این جبهه هزینه ای تحمیل نکرد، گفت: متاسفانه موسوی، هم برای نظام سیاسی، هم برای جبهه اصلاحات و حتی مطالبات اجتماعی مردم هزینه ایجاد کرد.

* مردم احساس کردند خاتمی توانایی پاسخگویی به مطالبات اجتماعی و اقتصادی آنها را ندارد

دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی اضافه کرد: آقای خاتمی صرفا در حوزه تقاضاهای سیاسی مردم خود را مسئول می‌دید، اما زمانی که مردم احساس کردند خاتمی توانایی پاسخگویی به مطالبات اجتماعی و اقتصادی آنها را ندارد؛ از وی روی برگرداندند. حتی اگر آقای احمدی نژاد امروز نتواند مطالبات مردم را جواب دهد با واکنش مردم روبه رو خواهد شد.
محبیان با بیان اینکه عقل حکم می‌کند در حوزه سیاست رفتاری را انجام دهند که هزینه کمتری داشته باشد و در مقابل از سود بیشتری برخوردار باشد، یادآور شد: هر کسی که بتواند در میان مسئولان پاسخگوی مطالبات اجتماعی مردم باشد و این مشکلات را در حوزه اجتماعی حل و فصل کند موفق خواهد شد. حال فرقی نمی‌کند که آقای احمدی نژاد این کار را انجام دهد یا آقای خاتمی.
وی در ادامه به پیامدهای حل مشکلات اجتماعی مردم در حوزه سیاست پرداخت و خاطر نشان کرد: اگر ما مطالبات اجتماعی مردم را در حوزه سیاست بررسی کنیم قطعا با کاهش انگیزه‌ها از سوی مردم مواجه خواهیم شد. البته باید گفت که در حوزه سیاست ما هر کس وارد شود بر چسب جناحی بودن نیز خواهد خورد و مردم برای پذیرش این برچسب کمتر تمایل دارند.
محبیان ادامه داد: سیاسیونی که مشکلات اجتماعی را در حوزه سیاست دنبال می‌کنند از مشکلات مردم به عنوان موضوعی برای بازی های سیاسی خود استفاده می‌کنند.

*کروبی و موسوی تجربیات خاتمی را کنار گذاشتند

دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی با اشاره به نقش نخبگان در حوادث بعد از انتخابات از جمله کروبی و موسوی گفت: کروبی و موسوی تجربیات خاتمی را کنار گذاشتند در حالی که تجربه خاتمی این بود که تنش به ضرر دولت تمام می‌شود و در صورت تنش، دولت گرفتار امور فردی می‌شود و مشکلات مردم رسیدگی نمی‌شود و در قبال آن مردم به آنها رای نمی‌دهند.
محبیان گفت: دومین تجربه دولت خاتمی این بود که دولت چارچوب کار برای خود تعریف کرده بود و در دوران دولت اصلاحات خاتمی تلاش کرد تا چهره منفی به لحاظ کارکرد از خود به جا نگذارد.
این کارشناس مسائل سیاسی حرکت به سوی جنبش‌های اجتماعی را از دیگر تجربیات دولت اصلاحات دانست و گفت: در این دولت بنا بر این این شد که تمامی مشکلات مردم در صحنه سیاست بررسی نشود. مثال تاریخی این مساله نیز مارکسیست‌ها بودند که با شعار حل کردن مشکلات کارگران از آنها به صورت ابزار سیاسی خود استفاده کردند اما حکومت آنها دوام نیاورد.
وی با بیان اینکه قدرت سیاسی همانند سری است که بر بدن اجتماع قرار دارد، افزود: انسان عاقل برای پیشبرد اهداف خود این سر را نمی‌چرخاند، بلکه بدنه را تغییر می‌دهد.
این فعال رسانه‌ای ناپختگی نخبگان را در سیاسی کردن مشکلات آنها دانست و گفت: به همین علت است که مردم به احزاب بی‌اعتماد هستند؛ مردم از احزاب انتظار دارند که همه مطالبات آنها را سیاسی نکنند در حالی که گاهی اوقات احزاب از مشکلات مردم در جهت رسیدن به اهداف سیاسی خود عمل می‌کنند. برهمین اساس است که سیاست‌مداران همانند روزنامه نگاران در ذهن مردم افول کرده و اعتماد مردم را تاحدودی از دست داده اند.

* نظام از قدرت مردمی برخوردار است و هوادارانی بسیار فعال دارد

محبیان با بیان اینکه نظام از قدرت مردمی برخور دار است، تاکید کرد: این تجربه وجود دارد که نظام هوادارانی بسیار فعال دارد که هر لحظه که بخواهد کف خیابان‌‌ها را پر میکند؛ طرفداران فعال نظام هر زمان که احساس خطر کنند خیابان‌ها را تسخیر می‌کنند و این واقعیت است. پس هرکس که فکر می‌کند که با دعوت هواداران خود می‌تواند نظرش را به نظام تحمیل کند، دقیق فکر نمی‌کند.
محبیان اضافه کرد: در صورتی که کسی بخواهد، هواداران خود را به خیابان‌ها بریزد، نه تنها پیروز نمی‌شود، بلکه اقدام وی موجب تنش خیابانی بین طرفدارنش با طرفداران نظام خواهد شد در حالی طرفداران نظام پشتوانه قدرت حاکمیت را به همراه دارند.
این استاد دانشگاه با اشاره به تجمع غیر قانونی حامیان موسوی در 30 خرداد گفت: همان روزی که در خیابان‌ها تجمعات اعتراض آمیز برگزار شد من در صدا و سیما حاضر شده و گفتم که دموکراسی سه ضلع دارد. یک ضلع آن مشارکت است که البته کافی نیست چون صدام هم انتخابات 98 درصدی برگزار کرد، رقابت ضلع دوم دموکراسی و پذیرش تبعات دموکراسی ضلع سوم دموکراسی است. پس دلیل ندارد که اگر انتخاباتی برگزار شد طرفی شکست بخورد و تبعات شکست را پذیرا نشود.

* متوجه علت رفتار موسوی نمی‌شوم

محبیان در ادامه گفت: من نمی‌دانم آقای موسوی با چه منطقی این مسیر را طی کرد چراکه من ایشان را انسانی عاقل می‌دانستم و می‌دانم، اما رفتار وی برای من توجیه پذیر نیست. چون وی در این کشور نخست وزیر بوده و ماهیت نظام سیاسی ایران را می‌دانست.
این فعال اصولگرا با بیان اینکه محبوبیت قبل از انتخابات موسوی به گفتمان عدالت طلبی وی برمی‌گردد، تاکید کرد: ممکن است محبوبیت موسوی به اندازه رای آوری وی برای پیروزی در انتخابات نبوده است.
وی در ادامه گفت: در 14 بهمن دیداری با آقای موسوی داشتم به وی گفتم که فکر می‌کنم از جهاتی شرایط شما بهتر از شرایط آقای خاتمی باشد. چون شما گفتمان عدالت طلبی را که اکنون در جامعه مطرح است؛ دوباره مطرح می‌کنید.
محبیان اضافه کرد: به موسوی گفتم که به شما رای نخواهم داد اما ترجیح می‌دهم رقابت انتخاباتی در کشور بین گفتمان عدالت طلبی باشد تا اینکه برخی‌ها بخواهند مواضع لیبرالی خود را مطرح کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: موسوی در این دیدار ضمن تائید سخنان من، گفت که یکی از آقایان که قصد داشت کاندیدای ریاست جمهوری شود به دیدار من آمد و از من درخواست کمک کرد و من دو نصحیت به وی کردم. اول اینکه از ساده زیستی خود برای مردم بگو و دوم اینکه گفتمان خط امام (ره) را مطرح کن اما وی به سراغ گفتمان‌های دموکراسی‌ خواهی رفت و در انتخابات شکست خورد.

* باید دید معنایی که موسوی از دموکراسی دریافته‌ چیست


دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی افزود: آقای موسوی باید به واکاوی شخصیت خود بپردازد و با خود بگوید که اگر شعارهایش را نظام نپذیرفت چگونه با نظام برخورد خواهد کرد، آیا وی فردی است که شمشیر به دست در مقابل نظام بایستد؟ بر فرض اینکه (ولو محال)نظام را سرنگون کند چه نظامی جای این نظام می‌خواهد بگذارد؟ چه ضمانتی وجود دارد که اگر وی توانست نظام را سرنگون کند بتواند آن را رهبری کند و به دست غربی‌ها ندهد. تا اینکه غربی‌ها یک نظام سکولار غربی در ایران به وجود بیاورند.
وی در ادامه با بیان اینکه به‌طور طبیعی اگر کسی به روی نظام شمشیر بکشد نظام هم در مقابل آن شمشیر به دست خواهد شد، خطاب به موسوی گفت: آقای موسوی! شما شعار عدالت سر میدهید در حالی که بعد از انتخابات، اعلام می‌کنید انتخابات باطل است و با این استدلال حضور طرفدارانتان را در خیابان‌ها توجیه می‌کنید.
محبیان ادامه داد: بر فرض اینکه شورای نگهبان در خواست شما را می‌پذیرفت و انتخابات را باطل می‌کرد و برای جمعه بعد، انتخابات را از نو برگزار می‌کرد و در نهایت شما یا آقای احمدی نژاد پیروز می‌شدید اگر آقای احمدی نژاد دوباره پیروز می‌شد آیا طرفداران شما دوباره به خیابان‌ها نمی‌ریختند؟ و یا اینکه شما پیروز می‌شدید اگر طرفداران آقای احمدی نژاد خیابان‌ها را تسخیر می‌کردند. نظام باید چگونه عمل می‌کرد؟
اگر این گونه می‌شد آیا این پیام که هر گروه و یا جریانی که از قدرت تخریب خیابانی بیشتری برخوردار است می‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد به جامعه منتقل نمی‌شد؟ آیا این معنایی است که شما از دموکراسی دریافته‌اید؟ نظام در مقابل این پیام چگونه باید رفتار می‌کرد؟.

* موسوی برای پیگیری مطالباتش جامعه را به سمت فضای امنیتی برد

محبیان با بیان اینکه طرفداران موسوی بعد از انتخابات به بهانه تقلب در انتخابات در خیابان‌ها تجمع کرده‌اند گفت: بعد از این تجمع نظام با آنها برخورد کرد، گرچه ممکن است برخی برخوردهای نامطلوب با معترضان صورت گرفته باشد اما غربی ها هم گفته اند در جنگ، قانون ساکت می شود. متاسفانه موسوی در پیگیری مطالبات خود جامعه را به فضای امنیتی برد، تا نظام مجبور باشد برای دفاع از خود با طرفداران وی برخورد کند.
مدیر عامل خبرگزاری آریا با بیان اینکه نمی‌دانم که آیا آقای موسوی فکر می‌کند نظام فاسد شده است؟ و در مقابل این نظام باید انقلاب کرد، گفت: من فکر نمی‌کنم موسوی چنین دیدی داشته باشد چون حداقل بیانیه‌های وی این پیام را ندارد.

* موسوی می‌توانست بعد از پذیرش انتخابات مطالبات طرفدار خود را در قالب حزب پیگیری کند


محبیان با بیان اینکه موسوی دو ماه در صحنه سیاسی حاضر شده و موفق به کسب 13 میلیون رای شده است، افزود: آقای موسوی باید بداند که برای اعتراضات در کشور راه قانونی وجود دارد. وی باید اعتراض خود را به نهادهای قانونی اعلام می‌کرد و در مقابل پاسخ شورای نگهبان مبنی بر عدم پذیرش اعتراض، به قانون تمکین می‌کرد حتی اگر در مقابل پاسخ شورای نگهبان قانع نشده بود. چون عقل اینگونه حکم می‌کند.
عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت گفت: موسوی می‌توانست بعد از پذیرش نتیجه انتخابات به نظام پیغام دهد که می‌خواهد مطالبات 13 میلیون طرفدار خود را در قالب یک حزب دنبال کند و قطعا نظام با این درخواست موسوی مخالفت نمی‌کرد همانگونه که با حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب مخالفت نکرد.
محبیان با بیان اینکه موسوی می‌توانست با تشکیل حزب، حامیان خود را حفظ و برای 4 سال آینده برنامه ریزی کند، اظهار داشت: حتی اگر موسوی اعتراض به قانون داشت، می‌توانست در انتخابات مجلس شرکت کند و قانون را تغییر دهد و در این صورت نظام مخالفتی با حرکت موسوی نمی‌کرد. چراکه مگر زمان آقای خاتمی برخی‌ها قانون را تغییر ندادند؟
وی با بیان اینکه طولانی کردن یک جریان به خسته شدن هواداران این جریان منتهی خواهد شد، گفت: من یک مثالی می‌زنم و امیدوارم کسی از این مثال ناراحت نشود؛ راننده‌ای در مسیر حرکت خود به گارد ریل کنار خیابان برخورد می‌کند بهترین راه برای این راننده این است که فرمان را به سمت جاده برگرداند چون هر مقدار که در مسیر اشتباه حرکت کند هزینه بیشتری به اتومبیل وی وارد خواهد شد. پس باید کسانی که به بن بست رسیده‌اند راهی را برای خروج از آن انتخاب کند.

*خاتمی در تلاش است تا جریان اصلاحات را تحت کنترل خود بگیرد

محبیان همچنین در خصوص آینده جبهه اصلاحات گفت: خبرها حاکی از آن است که آقای خاتمی تلاش می‌کند تا جریان اصلاحات را تحت کنترل خود بیگرد، ممکن است ما به عنوان جریان مقابل انتقادات گسترده‌ای به آقای خاتمی داشته باشیم. اما آقای خاتمی معتقد به حرکت در چارچوب قانون است؛ به نظر من هیچ گاه آقای خاتمی علی رغم افراطی گری‌هایی که برخی‌ جریان‌های اصلاح طلب داشتند، در مقابل نظام قرار نگرفت.
وی با بیان اینکه اعتقاد ندارم موسوی را بیگانگان به صورت مستقیم اداره می‌کردند، افزود: معتقدم رسانه‌های بیگانه خطوطی را به حامیان موسوی دادند و این خطوط روی بخش رادیکال بدنه تاثیر گذاشت و این بخش رادیکال بدنه خود را به رهبری جریان نزدیک کردند و فضایی را ایجاد کردند که رهبران این جریان در این فضا تصمیماتی را اتخاذ کردند.
محبیان با بیان اینکه رهبران جریان حامی موسوی احساس می‌کنند که این جریان به راه بازگشت‌ناپذیری رسیده است، ضمن رد این مسئله تصریح کرد: به نظر من آغوش نظام همواره باز است.

* نظام هیچ کس را از دایره خود بیرون نکرده است


وی اضافه کرد: اگر بخواهیم از اول انقلاب تاکنون، علت خروج افراد از دایره نظام را بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که کسانی که از دایره نظام خارج شده‌اند خودشان، خودشان را از نظام خارج کرده‌اند و نظام این افراد را از دایره خود بیرون نکرده است.
مدیرعامل خبرگزاری آریا با اشاره به خروج افرادی چون بنی‌صدر از دایره نظام، گفت: امام تا آخرین لحظات بنی‌صدر را طرد نکرد و خود بنی‌صدر بود که از دایره نظام بیرون رفت.
محبیان با بیان اینکه نظام هنوز هم رحیمانه عمل می‌کند و البته باید اینگونه عمل کند، ابراز داشت: متاسفانه تصوراتی در ذهن برخی افراد نقش بسته است که باید این افراد این تصورات را پاک کنند.
این فعال سیاسی با بیان اینکه رفتار مقام معظم رهبری در حوادث بعد از انتخابات دقیق بود، گفت: مقام معظم رهبری تا آنجا که ممکن بود هیچ برخورد مستقیمی با هیچکس نکرد اما زمانی که احساس کرد جامعه در حال از دست دادن امنیت و آرامش خود است، وارد شدند.
وی با بیان اینکه اولین وظیفه حکومت حفظ امنیت مردم است، گفت: زمانی که قرار می‌شود با سلب‌کنندگان امنیت برخورد شود، بطور طبیعی افراط و تفریط‌ هایی شکل می‌گیرد. البته نباید نادیده گرفت که مقام معظم رهبری در خصوص این افراط و تفریط‌ ها نیز برخورد کردند و فرمودند که هر کسی که تخلف کرده است باید با آن برخورد شود.
محبیان با بیان اینکه حوادث بعد از انتخاب موجب هزینه‌هایی برای نظام شد، گفت: ما نباید به خودمان اجازه می‌دادیم تا با رفتاری احساسی زمینه لبخند بیگانگان به توان ایرانیان در مدیریت سیاسی وبلوغ سیاسی فراهم شود.

* بسیاری از مطالبات موسوی در محیطی آرام قابل پیگیری بود

وی اضافه کرد: امیدواریم آقای موسوی از فضای کنونی فاصله بگیرد و دوباره به این حوادث نگاه کند و موقعیت خود را به عنوان یک عضو نظام بررسی کند چراکه بسیاری از مطالبات آقای موسوی در محیطی آرام قابل پیگیری بود.
این استاد دانشگاه با بیان این که موسوی می‌‌توانست مطالبات خود را از طریق مقام معظم رهبری پیگیری کند، ادامه داد: مطالباتی مثل ماجرای کهریزک اگر از سوی آقای موسوی خطاب به مقام معظم رهبری مطرح می‌شد، ایشان همان زمان قطعا در این خصوص با عاملان این زندان برخورد می‌کردند همانگونه که دیدیم چنین شد.
محبیان با بیان اینکه کسی نمی‌تواند از واقعیت‌های زندان کهریزک دفاع کند، خاطرنشان کرد: به نظر من، اگر ‌آقای موسوی از فضای هیجانی امروز دور شود بسیاری از کارهایی را که انجام داده یا می دهد؛ دوباره تکرار نخواهد کرد.
وی با بیان اینکه موسوی نباید خیلی از سخنان را می‌گفت،به بیانیه موسوی در خصوص بسیج اشاره کرد و افزود: اینکه به خاطر تخلف چند نفر کل بسیج را زیر سئوال ببریم، عقلانی نیست.
عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با بیان اینکه موسوی می‌توانست به خاطر روحیه عدالت خواهیش، از بسیج به عنوان حامی خود استفاده کند،‌ تاکید کرد: نوجوانان و جوانان بسیجی در فضای عدالت‌خواهی بزرگ شده‌اند و موسوی می‌توانست از این نیروها استفاده کند. نه اینکه آنها را که برخاسته از دل جامعه هستند در مقابل خود قرار دهد. پس به همین جهت معتقدم که بسیاری از اقدامات انجام شده از سوی آقای موسوی قابل دفاع نیست.
محبیان با بیان اینکه موسوی باید خود را با خدای خود و آرمان‌های انقلاب تنها بگذارد و رفتار اخیر خود را مورد بازنظری قرار دهد، این امر تغییرات جدی در رفتار وی به وجود خواهد آورد.
این فعال سیاسی با بیان اینکه نظام باید در را برای موسوی نیمه باز نگه‌دارد، اما نه برای تخلفاتشان بلکه برای بازگشت وی به آغوش انقلاب، گفت: طرح وحدت ملی زمانی که مطرح شد با مخالفت‌ها روبرو شد،‌ مگر کسی مخالف وحدت ملی است؟ مگر ما موافق تفرقه ملی هستیم؟ نه ما موافق وحدت ملی هستیم اما سئوال اینجاست مگر در انتخابات اخیر تفرقه ملی رخ داده بود.
وی با بیان اینکه در جامعه همواره اختلاف سلیقه و عقیده وجود دارد، تاکید کرد: مگر در دوران دوم خرداد 76 آقای خاتمی با 22 میلیون رای پیروز شد اصولگرایان ادعاهای طرح وحدت ملی داشتند و آیا کسی معتقد بود که وحدت ملی خدشه‌دار شده است؟

* اختلاف بین افراد و نخبگان را نمی‌توان اختلاف در وحدت ملی دانست


این استاد دانشگاه با بیان اینکه وحدت ملی زمانی معنا پیدا می‌کند که امکان رفع مشکل وجود نداشته باشد، ابراز داشت: ما معتقدیم بین مردم اختلافی وجود ندارد و آنها مطالباتی دارند که از جریان‌های حامی خود انتظار دارند این مطالبات را پیگیری کنند و البته حکومت موظف است که مطالبات مردم را پیگیری کنند.
محبیان با بیان اینکه احمدی‌نژاد رئیس جمهور 24 میلیون نفر نیست و باید مطالبات 70 میلیونی مردم را پیگیری کند، ادامه داد: به نظر می‌رسد برخی‌ از نخبگان اختلافات بین خود را می‌خواهند به اختلاف بین ملت تلقی کنند. اختلاف بین افراد و نخبگان را نمی‌توان اختلاف در وحدت ملی دانست.
وی اضافه کرد: اگر اختلافات در چارچوب قانون باشد، قانون می‌تواند آنرا حل و فصل کند اما اگر این اختلافات بیرون از دایره قانون باشد نمی‌شود امر غیرقانونی را با قانون حل و فصل کرد.
عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با تاکید بر اینکه رفتار برخی نخبگان با شخصیتشان منطبق نبود و جای تاسف داشت، ابراز داشت: طبیعی است که در زمان بروز بحران در جامعه، حاکمیت فضایی تقریبا امنیتی را ایجاد کند. به عنوان مثال، به علت نشست کشورهای اروپایی در سوئیس ملت این کشور اقدام به تجمعات اعتراض‌آمیز که منجر به اغتشاش شده است انجام داده، که در مقابل حاکمیت سوئیس بوسیله پلیس فضا را کنترل و با معترضان برخورد کرد.
وی ضمن انتقاد از رفتار حامیان موسوی در عدم اجازه خروج جامعه از بحران، گفت: اینکه جریان معترض بخواهد به بهانه مناسبت‌های مختلف، موج جدیدی را آغاز کند؛ به افراد درون جریان پیام می‌دهد که فضا آرام نشده است و این برای جامعه مشکل ایجاد می‌کند.

* خاتمی از پختگی سیاسی بیشتری نسبت به موسوی برخوردار است

محبیان در خصوص آینده جبهه اصلاحات نیز گفت: لازم است که جریان‌های سیاسی قبل از انتخابات به حامیان خود اهمیت انتخابات را گوشزد کنند، اما نباید بگویند که اگر باختیم؛ خواهیم مرد. چرا که در این صورت، انتخابات برای رهبران جریان حیاتی می‌شود و بحث حیات و ممات جریان و سیاست‌مدار مطرح می‌شود.
وی با بیان اینکه زمانی که در یک جریان بحث حیات و ممات مطرح باشد نمی‌توان آنرا عقلانی دانست، گفت: کاندیدای شکست خورده در انتخابات باید به طرفداران خود می‌گفتند که انتخابات مهم است تا آنها در پای صندوق‌های رای حاضر شوند و بعد از اعلام نتیجه انتخابات به عنوان اولین افراد به مردم علت شکست را توضیح می‌دادند و می‌گفتند که ما نبردیم اما نمردیم.
دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی تصریح کرد: موسوی باید به حامیان خود می‌گفت که ما حداقل 13 میلیون نفر هستیم و تلاش خواهیم کرد در دور آینده به پیروزی برسیم.
محبیان با تاکید بر اینکه خاتمی از پختگی سیاسی بیشتری نسبت به موسوی برخوردار است، ابراز داشت: آقای خاتمی هر زمان که احساس شکست می‌کرد به حامیان خود می‌گفت که در دور بعد شکست را جبران خواهد کرد.
دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی با بیان اینکه یک رهبر سیاسی باید به حامیان خود انگیزه بدهد،‌ افزود: یک رهبر سیاسی قدرتمند نباید اجازه دهد حامیانش دچار یاس و ناامیدی شوند. موسوی باید تلاش می‌کرد تا حامیان خود را به عنوان یک نیروی محرک حفظ کند. اما زمانی که صحبت از نابودی و شکست کرد، علاوه بر یاس، هراس را هم به حامیانش انتقال داد تا بخش عظیمی از حامیانش احساس تیره و تاری از آینده اصلاحات داشته باشند.
وی با بیان اینکه بدنه جریان اصلاحات به سمتی می‌رود که سیگنال عدم کفایت سران را ارسال می‌کند، یادآور شد: بدنه اصلاحات دو سر دارد که یک سر آن با رفتار رادیکالی به بن‌بست خورده است و سر دیگری دارد که آنها مطالبات اجتماعی را دنبال می‌کند،‌ به نظر می‌رسد این مطالبات اجتماعی به نحو دیگری مطرح خواهد شد.

* رادیکالیسم و پرداخت هزینه‌های متعدد بدنه رهبر یک جریان سیاسی را حذف خواهد کرد


محبیان با بیان اینکه کسانی که فکر می‌کنند جریان اصلاحات مرده است، اشتباه می‌کنند، خاطرنشان کرد: البته کسانی که تحلیلشان مبنی بر امکان حضور دوباره این جریان در فضای سیاسی کشورشان با نگاه رادیکالی است، نیز اشتباه می‌کنند.
دبیر کل حزب نواندیشان انقلاب اسلامی در خصوص رهبری جریان‌های اصلاحاتی نیز گفت: به نظر می‌رسد بدنه اجتماعی جبهه اصلاحات به سمت افرادی که حداقل مطالبات آنها مطرح کند، حرکت خواهد کرد.
وی اضافه کرد: رهبر اصلاحات باید بتواند مطالبات اجتماعی حامیان این جریان را پیگیری کرده و در این راستا منشاء اثر باشد و اما اگر هر کسی خود را به عنوان رهبر این جبهه یا جریان معرفی کند و نتواند تاثیرگذار باشد به خودی خود حذف خواهد شد.
مدیر عامل خبرگزاری آریا در ادامه با بیان اینکه در جنبش‌های اجتماعی باید رهبر جنبش اجتماعی از درون جنبش متولد بشود نه اینکه فردی بخواهد به صورت مکانیکی ادعای رهبری جنبش را بکند، گفت: رهبر جنبش اصلاحات باید فردی باشد که بیشترین اشتراکات را با مطالبات بدنه داشته باشد و در عین حال بدلیل ارتباط خوب با نظام بتواند اهداف را هم بطور مثبت پی گیری نماید.
این فعال سیاسی با بیان اینکه اگر رهبر سیاسی بخواهد شعارهای رادیکالی بدهد و بدنه جریان را به پرداخت هزینه‌های متعدد مجبور کند بعد از مدتی به خودی خود کنار خواهد رفت، تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی رهبر اصلاحات نباید به سمت رادیکالیسم حرکت کند.

* تاثیر بیانیه‌های موسوی در میان حامیانش روز به روز در حال کاهش است


وی با اشاره به بیانیه‌های موسوی و میزان تاثیر آن در جامعه گفت: بیانیه‌های موسوی ممکن است برای جمع شدن برخی حامیانش در روزهای خاص موثر باشد که البته به نظر من این تاثیر نیز روز به روز کاهش خواهد یافت و در صورتی که یک آلترناتیو در مقابل وی پیدا شود به سرعت موسوی به حاشیه خواهد رفت.
محبیان با بیان اینکه حرکت‌ها و جنبش‌های سیاسی به دنبال رسیدن به هدف هستند، یادآور شد: جنبش‌های سیاسی روی اهداف حداکثری تلاش می‌کند تا به اهداف حداقلی خود برسد.
وی اضافه کرد: اگر یک جنبش احساس کند که در حرکتی می‌کند هزینه دار خواهد بود به صورت غریزی عاقلانه عمل خواهد کرد و توده‌های این جنبش به دنبال حداقل هزینه و حداکثر فایده به صورت غریزی خواهند رفت.

* خاتمی احساس می‌کند بدنه اصلاحات خسته شده است


عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با بیان اینکه خاتمی احساس می‌کند که بدنه اصلاحات خسته شده است و در مقابل حداکثر توقعاتی که آقای موسوی ایجاد کرده بود به دنبال حداقل‌ها می‌گردد، ابراز داشت: خاتمی تلاش می‌کند تا با هدایت جبهه اصلاحات رهبری این جبهه را به دست بگیرد و سینگال‌هایی مبنی بر اینکه جبهه اصلاحات ضد انقلاب نیست را به نظام برساند.
محبیان افزود: اگر خاتمی بتواند سینگال‌های مورد نظر خود را به حاکمیت برساند و رهبری جبهه اصلاحات را به دست بگیرد، به نظر من جریان و فضای کنونی را خوب تشخیص داده است.
این فعال اصولگرا با بیان اینکه متاسفانه اعتبار خاتمی در مقطعی دچار خدشه شد، یادآور شد: برخی‌ از اصلاح طلبان قصد داشتند خاتمی را به عنوان رهبر رادیکال جبهه اصلاحات معرفی کنند در حالی که وی به خاطر روحیه‌ای که داشت تلاش کرد تا به عنوان رهبر رادیکال مطرح نشود.
وی با بیان اینکه بدنه جبهه اصلاحات آمادگی پذیرش رهبری خاتمی را به جهت پیگیری مطالبات آنان را دارا است، افزود: به نظر من بدنه جبهه اصلاحات به این نتیجه رسیده است که خاتمی می‌تواند حداقل مطالبات اجتماعی آنها را پیگیری کند.
محبیان همچنین در خصوص آینده جبهه اصلاحات گفت: در بخش اجتماعی این جبهه باید گفت که بدنه اجتماعی جبهه اصلاحات به صورت آرام در حال پیگیری مطالبات خود است و نظام نیز به مطالبات آنها پاسخ خواهد داد چون این نشانگر پویایی یک نظام سیاسی است.
دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی در خصوص مطالبات سیاسی جبهه اصلاحات نیز اضافه کرد: متاسفانه هر زمان که این جبهه وارد انتخاباتی شده است، با بحران مواجه شده است. چون برخی از آنها از خط قرمز‌های نظام عبور کرده‌اند. به نظر می‌رسد زمانی که جریانی در جبهه اصلاحات شکل می‌گیرد به سرعت این جبهه به دست رهبران رادیکال هدایت می‌شود که این برای جبهه اصلاحات مناسب نیست.

* متفکران اصلاحات در حوادث پس از انتخابات متدها را ناقص اجرا کردند


وی همچنین اضافه کرد: متاسفانه موسوی روز به روز توسط کانال‌های اجتماعی رادیکال‌تر می‌‌شود.
محبیان در ادامه تاکید کرد: از مدت‌ها پیش تحلیل‌هایی را متفکران اصلاحات در ذهن داشتند و به این نتیجه رسیدند که جنبش‌های سیاسی آنها زمانی موفق است که با جنبش‌های اجتماعی پیوند بخورد به نظر من این حرف و تحلیل، تحلیل غلطی است. در حالی که به نظر من خود آقای احمدی نژاد نیز این تحلیل را دارد.
محبیان اضافه کرد: بر همین اساس جبهه اصلاحات به سمت تحریک جنبش‌های اجتماعی حرکت کرده و از متد‌‌های بهره گرفته‌اند که متاسفانه تنها متد نبوده بلکه برخی از آنها ایدئولوژی نیز بوده است. همانند ایدئولوژی‌های لیبرالیستی که زمانیکه در عمل پیش می‌رفت با نظام سیاسی اصطحکاک پیدا می‌کرد.
مدیر عامل خبرگزاری آریا همچنین با اشاره به انقلاب یا کودتای مخملی به سوابق این انقلاب‌ها اشاره کرد و گفت: در گذشته طراحان انقلاب مخملی و رنگی به این نتیجه رسیده بودند که برای ایران از رنگ فیروزه‌ای؛ به جهت مذهبی بودن رنگ و همچنین تاریخی بودن آن استفاده کنند که جنبش سبز از این شیوه برای تبلیغات استفاده کرد. البته برای استفاده آنها از این شیوه ایرادی نمی‌گیرم چون هر جریان سیاسی یک شیوه تبلیغاتی دارد.
وی اضافه کرد: مشکل این جریان این بود که تلاش می‌کرد تا نارضایتی‌های عمومی را حاد کند که برخی از این رفتار در چارچوب نظام قرار نمی‌گرفت و خود به خود به سمت ساختار شکنی حرکت می‌کرد.
محبیان تصریح کرد: متاسفانه این جنبش فراموش کرده بود که کشورهایی که به سمت این شیوه تبلیغاتی حرکت می‌کنند و توقعات زیادی برای مطالبات مردم ایجاد می‌کنند ساختار حزبی متناسبی با آن مطالبات دارند و می‌توانند این جنبش‌ها را کنترل کنند. در حالی که در این جنبش مطالبات مردم را مطرح کرد و بعد از اینکه در انتخابات نتیجه نگرفت آنرا رها کرد که این هم برای جنبش و کشور مضر است. چون جنبش سبز حزبی برای کنترل کردن جریان‌ها و مطالبات مردم نداشت در حالی که توقعات زیادی برای حامیان خود به وجود آورده بود.

*‌ برخی اصلاح طلبان برای گرم شدن موقتی در اقیانوس، کشتی خود را آتش می‌زنند

وی با بیان اینکه سران جنبش سبز حرکت‌‌های اجتماعی به راه می‌انداخت و فکر می‌کرد چون در راس این حرکت‌ها قرار دارد پس آن را کنترل می‌کند، ابراز داشت: سردادن شعارهای رادیکالی در مقابل اجتماع‌های مردمی به مثابه کنترل حرکت‌های اجتماعی نیست و رهبران جنبش فکر می‌کردند که جنبش‌های مردمی را هدایت می‌کنند. در حالی که آنها فقط در جلوی این مطالبات در حال حرکت بودند. از همین رو بود که دیدیم رادیکال ها شعار دادند: "موسوی فقط بهانه است؛ کل نظام نشانه است ".
محبیان با بیان اینکه نخبگان جنبش موسوی برخی از دروس را خوب دیدند اما بخش دیگری از درس را خوب نخوانده‌ بودند، اضافه کرد: نتیجه رفتار نخبگان جبهه اصلاحات این شد که جریانی را در کشور به وجود بیاورند و نتوانند آن را کنترل کنند که این یک وضعیت خطرناک را برای جبهه اصلاحات به وجود آورد.
مدیر عامل خبرگزاری آریا با بیان این مثال که اگر ما آتشی برای گرم شدن روشن کردیم ، باید مراقب باشیم آنچنان در آن ندمیم که خودمان را هم بسوزاند. تاکید کرد: کسانی که سوار بر یک کشتی چوبی هستند تا به مقصدی برسند اگر سردشان شد نباید از چوب کشتی برای آتش زدن و گرم شدن استفاده کنند، چون همه تکیه گاه ما همین کشتی است؛ متاسفانه برخی از اصلاح طلبان این گونه عمل می‌کنند و برای گرم شدن موقتی در اقیانوس، کشتی خود آتش می‌زنند در حالی که آنها باید بدانند اگر کشتی غرق شود آنها دیگر حیات نخواهند داشت. چون حداقل عقلانیت حکم می‌کند در این شرایط سخت اگر هر چیزی بسوزد نباید اجازه بدهیم کشتی آتش بگیرد.

*رهبران جنبش سبز از قدرت لازم برای کنترل آن برخوردار نیستند

محبیان با بیان اینکه رهبران جنبش سبز تمایل به کنترل این جنبش را دارند اما از قدرت لازم برای آن برخوردار نیستند، تاکید کرد: رهبران این جنبش نمی‌خواهند اعتراف کنند که قدرت کنترل جنبش خود را ندارند و برای اینکه نمایش بدهند و بگویند که ما توانایی کنترل جنبش سبز را داریم، شعارهای رادیکال‌های درون جنبش را تکرار می‌کنند.
دبیر کل حزب نو اندیشان ایران اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به روند انتخابات دهم اشاره کرد و گفت: قبل از انتخابات، فضای حاکم در خیابان‌ها بسیار جالب بود.
وی اضافه کرد: زمانی که ما می‌دیدیم دهها هزار نفر به طرفداری از آقای موسوی و دهها هزار نفردیگر به طرفداری از آقای احمدی نژاد در خیابان‌ها حاضر می‌شدند و در دفاع از کاندیدای مورد نظر خود شعار می‌دادند بدون اینکه درگیری فیزیکی به وجود بیاورند، احساس لذت می‌کردیم و خداوند را به خاطر رسیدن به آنچه که انقلاب مورد نظرش بود، شکر می‌کردیم.
محبیان با بیان اینکه فضای قبل از انتخابات نشانگر این بود که ملت ایران به شعور بالای سیاسی رسیده است و می‌توانند مطالبات خود را مطرح کنند بدون اینکه وارد درگیری فیزیکی شوند، بیان داشت: متاسفانه نخبگان سیاسی همانند توده‌های مردم عمل نکردند و فضای مناسب قبل از انتخابات را به فضای تلخ بعد از انتخابات تبدیل کردند.
این فعال سیاسی با بیان اینکه نظام در حوادث بعد از انتخابات ضربه خورد، تصریح کرد: اگر بخواهیم حوادث بعد از انتخابات را بدون صدمه به نظام تلقی کنیم حتما مسائل را نمی‌بینیم.

* نظام در حوادث بعد از انتخابات مناسب عمل کرد

محبیان با بیان اینکه نظام بر اساس وظیفه‌ای که داشت در حوادث بعد از انتخابات مناسب عمل کرد هر چند شاید نهادها بهتر می توانستند عمل کنند.
مدیر عامل خبرگزاری آریا با بیان اینکه نظام باید در برخی حوادث که خارج از کنترل انجام شده است وارد شود و مسائل را پیگیری کند، گفت: نظام در این خصوص وارد خواهد شد و انشاء الله به نتیجه هم خواهد رسید. اما من تمام نخبگان را در این خصوص اعم از چپ یا راست را مقصر می‌دانم.
وی با بیان اینکه طرف پیروز نیز در حوادث بعد از انتخابات مقصر است، گفت: اینکه بخواهیم طرف رقیب را با برخی الفاظ نام ببریم حرکت درستی نبود، بهتر بود آقای رئیس جمهور اعلام می‌کرد که همه کسانی که رای داده‌اند محترم‌اند و به کسانی که به وی رای نداده بودند وعده پیگیری مطالبات آنها را می‌داد.
محبیان تصریح کرد: بهتر بود که آقای رئیس جمهور دعوای خود با آقای هاشمی را ادامه نمی داد. چون مردم این اختلافات را نمی‌پسندند و آن را جنگ قدرت می داند.
این فعال سیاسی با بیان اینکه ما باید یاد بگیریم تا اخلاقی پیروز شویم و اخلاقی شکست بخوریم، خاطر نشان کرد: مردم ما به رفتارهای غیر اخلاقی واکنش منفی نشان می ‌دهند. شاید در وهله اول برخی طرفداران از رفتار غیر اخلاقی خوشحال شوند اما بعد از گذشت زمان توده مردم به این رفتار واکنش نشان خواهند داد.
مدیر عامل خبرگزاری آریا با اشاره به نحوه زندگی بینانگذار کبیر انقلاب اسلامی، تاکید کرد: امام راحل در تمام مدت عمر پربرکت خود علی رغم تمامی فراز و نشیب‌ها از اخلاق عبور نکرد و ما اگر تمامی بیانات ایشان را بررسی کنیم یک جمله خلاف شرع و اخلاق نمی‌یابیم.
وی همچنین گفت: مقام معظم رهبری نیز در اوج بحران‌ها خلاف انصاف، اخلاق و شرع سخن نگفت ایشان در حوادث بعد از انتخابات از هر کسی که تخلف کرده بود نقد کرد. چرا که ایشان ابتدا دغدغه دین را دارد و سپس دغدغه سیاست را؛ محبیان یادآور شد: مقام معظم رهبری اشتباهات رئیس جمهور را به وی گوشزد کرد.

* روند فعلی موجب کاهش روز به روز حامیان آن خواهد شد

مدیر عامل خبرگزاری آریا با بیان اینکه جنبش سبز امروز به جوی‌های کوچک اما تند تبدیل شده است، ابراز داشت:این روندی که رهبران جنبش سبز پیش گرفته‌اند، موجب کاهش روز به روز حامیان این جنبش خواهد شد و زمانی که هزینه‌ها برای حامیان این جنبش زیاد شود، آنها از این جنبش خارج خواهند شد.
این فعال سیاسی اظهار داشت: فکر می‌کنم که در بدنه اجتماعی جبهه اصلاحات مطالباتی وجود دارد که نظام مکلف به بررسی آن است چون این جبهه بخشی از شهروندان جامعه را تشکیل می‌دهد.
محبیان با بیان اینکه برای جنبش سبز دو راه بیشتر ندارد، افزود: اول اینکه رهبران این جنبش با رفتار رادیکالی، جنبش به نابودی بکشند و یا اینکه رهبران عاقل هدایت این جنبش را به دست بگیرند.
وی با بیان اینکه پیش بینی عاقبت جنبش سبز یک معادله چند مجهولی است، تصریح کرد: اطمینان دارم که بدنه جنبش سبز به دنبال براندازی نیست اما باید توسط رهبران غیر رادیکال کنترل شود.
این فعال سیاسی با بیان اینکه امکان سوء استفاده جریان‌های مختلف سیاسی از جنبش سبز وجود دارد، ادامه داد: نظام نمی‌تواند با این نگرانی که احتمال سوء استفاده برخی جریان‌ها از جنبش سبز وجود دارد، با حرکت این جنبش مقابله کند.البته این وظیفه هر حکومتی است که جریان‌های سیاسی را کنترل کند تا به سمت آنارشیسم نروند.
مدیر عامل خبرگزاری آریا همچنین با بیان اینکه به نظر من برخی از معضلات اجتماعی نیاز به ورود بسیج نداشت، تاکید کرد: نیروی انتظامی وظیفه قانونی دارد که با معضلات برخورد کند و این جریانات در حدی نبود که نیاز به نیروی کمکی داشته باشد.
محبیان با بیان اینکه وظیفه نیروی انتظامی برخورد با معضلات اجتماعی و سیاسی است، یادآور شد: بسیج اعتبار فراوانی در جامعه ما دارد و چون بسیج همواره مردمی و نمایانگر آرمان‌های انقلاب اسلامی است.
این فعال سیاسی با بیان اینکه بسیج وظیفه دفاع از انقلاب اسلامی و کیان نظام جمهوری اسلامی را دارد، اضافه کرد: تا آنجایی که ممکن بود بسیج نباید در حوادث بعد از انتخابات وارد می‌شد مگر اینکه بحث کیان نظام مطرح باشد. در حالی که برخی‌ها معتقدند در حوادث بعد از انتخابات کیان نظام در خطر نبود.
دبیرکل حزب نو اندیشان ایران اسلامی، با بیان اینکه باید به فکر اصلاح امور باشیم، تاکید کرد: باید با کسانی که در حوادث بعد از انتخابات نقش داشتند از جمله با مسببین وقایع کهریزک و متخلفان در هر رده برخورد شود.


** گفتگو از: مهدی مشکینی
 
 
 
 

 

دسته ها : گفتگو
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

واحد اطلاعات اکونومیست اعلام کرد که سهم ایران از تولید ناخالص داخلی جهان در سال جاری به 0.64 درصد افزایش می‌یابد.

 

به گزارش پیمانه به نقل از ایسنا، واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه ژانویه 2010 خود پیش‌بینی کرده است که سهم ایران از تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 1393 روند صعودی داشته باشد به طوری که انتظار می‌رود این شاخص که در سال گذشته 0.57 درصد بود در سال جاری و آینده به ترتیب به 0.64 درصد و 0.68 درصد افزایش یابد.

طی سال‌های 1390 و 91 سهم ایران از تولید ناخالص داخلی جهان به ترتیب به 0.77 درصد و 0.86 درصد خواهد رسید که تداوم این روند ثبت رقم 0.95 درصد را برای این شاخص در سال 1392 به همراه خواهد داشت.

سال 1393 سالی است که تولید ناخالص داخلی ایران 1.04 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را شامل خواهد شد.

این در حالی است که اکونومیست در گزارش خود از افزایش بیش از 21.6 میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری خبر داد و عنوان کرد که طی پنج سال آینده این شاخص بیش از دو برابر می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این گزارش که طبق معمول به بررسی شاخص‌های اقتصاد کلان ایران اختصاص دارد، عنوان شده است که تولید ناخالص داخلی ایران از 337 میلیارد و 300 میلیون دلار در سال گذشته به 358 میلیارد و 900 میلیون دلار در سال جاری خواهد رسید که 21 میلیارد و 600 میلیون دلار افزایش نشان می‌دهد.

آمارها حاکی از آن هستند که در سال آینده تولید ناخالص داخلی کشور معادل 414 میلیارد دلار خواهد بود که از افزایش 55 میلیارد و 100 میلیون دلاری برخوردار است.

انتظار می‌رود در سال 1390 تولید ناخالص داخلی ایران با افزایش خوب 75 میلیارد و 500 میلیون دلاری مواجه شده و به 489 میلیارد و 500 میلیون دلار بالغ شود.

به اعتقاد اکونومیست تداوم روند صعودی منجر به ثبت رقم 587 میلیارد و 700 میلیون دلار برای تولید ناخالص داخلی کشور در سال 1391 خواهد شد که تداوم این روند افزایش بیش از 109 میلیارد دلاری این شاخص در سال 1392 را در پی خواهد داشت.

امید می‌رود که در سال 1392 تولید ناخالص داخلی 697 میلیارد و 400 میلیون دلاری برای کشور ما رقم بخورد که در سال 1393 این شاخص معادل 816 میلیارد دلار خواهد بود؛ در سال 1393 تولید ناخالص داخلی ایران بیش از دو برابر سال جاری خواهد بود.

 

دسته ها : اقتصادی
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

یک مدرس حوزه گفت: شیعیان آن روز هیچگونه همراهی قلبی با حکومت نداشتند و مأمون می‌خواست با تحمیل ولایت‌عهدی به امام رضا (ع) جلوی جنبش‌های حق‌طلبانه شیعیان را بگیرد.

 

السلام و علیک یا علی بن موسی الرضا

 

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سیدکمال هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس "توانا "، در خصوص نقش ائمه (ع) در احیای اسلام اظهار داشت: اساسی‌ترین وظیفه ائمه (ع) در زمان حیاتشان، حفظ دین بود البته در عصر غیبت هم این وظیفه به شکل دیگری از سوی امام زمان (عج) مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی در ادامه بیان کرد: شما یک شیء بسیار گرانبها را به عنوان امامت قبول می‌کنید در عین حال ملزم به سفر نیز هستید و باید این امانت را در سفر با خود ببرید حال اگر سفر شما با وسایل حمل و نقل متفاوتی باشد مجبور هستید به شکل‌های متفاوتی از آن نگهداری ‌کنید یعنی متناسب با اینکه شما چه شرایطی برای سفر دارید راه‌های مختلفی را برای حفظ امانت اتخاذ می‌کنید.
این محقق و مدرس حوزه تصریح کرد: دوران امامت ائمه معصومین (ع) حدود دو قرن طول کشیده است و در طی این دو قرن ائمه همیشه در یک شرایط مشترک و مشابه قرار نداشتند. به عنوان مثال حضرت امیرالمؤمنین (ع) دود 25 سال در جامعه خفقان آن دوران سکوت اختیار کردند و 5 سال قدرت را در اختیار داشتند و یا بالعکس امام مجتبی (ع) قدرت و حکومت را به مدت 9 ماه در دست داشتند و غریب 10 سال را در یک شرایط خفقان به سر بردند.
حجت‌الاسلام هاشمی به برخورد این دو امام در مقاطع کاملاً متفاوت اشاره کرد و افزود: امیرالمؤمنین (ع) زمانی که از قدرت دور بودند به گونه‌ای رفتار می‌کردند و زمانی که امام حسن (ع) قدرت را در دست داشتند به روش دیگری به حفظ دین پرداختند؛ همین سر تفاوت عملکرد امام حسن (ع) و سید‌الشهدا (ع) است؛ سید‌الشهدا (ع) در ده سال اول امامت خود به واسطه معاصر بودن با معاویه یک گونه رفتار می‌کنند و قیام نمی‌کنند اما پس از معاویه دست به قیام می‌زنند.
وی با اشاره به اینکه شرایط و موقعیت‌ها در نوع موضع‌گیری‌های ائمه (ع) بسیار مؤثر است، اظهار داشت: حضرت رضا (ع) در دوره خلیفه قدرتمند بنی‌عباس "هارون‌الرشید " زندگی می‌کردند، بعد از هارون الرشید جنگ‌هایی بین امین و مأمون صورت گرفت که وضعیت جامعه را به گونه‌ای دیگر تغییر می‌دهد و زمانی که مأمون حکومتش مستقر می‌شود، شرایط امام هشتم (ع) تغییر می‌کند.
حجت‌الاسلام هاشمی نخستین دلیل مأمون را در انتخاب امام رضا (ع) برای ولایت‌عهدی، مرگ هارون و درگیری بین دو برادر دانست و افزود: بعد از مرگ هارون‌الرشید نزاع‌هایی بین امین و مأمون در گرفته بود که منجر به کشته شدن امین و روی کار آمدن مأمون شد؛ این اتفاقات باعث تضعیف قدرت بنی‌عباس شد و این تضعیف شدن قدرت بنی‌عباس، زمینه را برای قیام حق طلبانه و عدالت‌خواهانه سادات علوی در نقاط مختلفی سرزمین اسلامی فراهم کرد.
وی در ادامه بیان کرد: اگر رئیس سادات علوی حضرت رضا (ع) وارد درگاه حکومتی بنی‌عباس نمی‌شدند، این قیام‌های علویون از بین نمی‌رفت و آشوب‌های مردم بسیار زیادتر می‌شد اما زمانی که امام شیعیان وارد حکومت عباسی شدند دیگر قیامی از طرف علویون صورت نمی‌گرفت و بدین ترتیب مأمون حکومت خود را از خطر بزرگ آشوب‌های اجتماعی در نقاط مختلف محفوظ نگه می‌داشت.
این محقق حوزه، دلیل دوم مأمون را همراه کردن شیعیان با حکومت بنی عباس دانست و افزود: شیعیان سراسر کشور اسلامی آن روز هیچگونه همراهی قلبی و در بعضی موارد همراهی ظاهری با حکومت بنی‌عباس نداشتند در واقع حمایتی از حکومت بنی‌عباس نمی‌کردند و اگر می‌توانستند مخالفت هم می‌کردند. حال اگر امام معصوم شیعیان وارد جرگه حاکمان بنی‌عباس شود به طور خودکار شیعیان به حمایت از این حکومت اقدام می‌کنند زیرا امامشان در این حکومت است.
حجت‌الاسلام هاشمی دلیل سوم مأمون را شکستن وجاهت علمی و عملی امام رضا (ع) دانست و افزود: مأمون به دنبال شکستن وجاهت امام در دو زمینه عملی و علمی بود زیرا مردم اعتقاد داشتند که امام (ع) زاهدترین و بی‌رغبت‌ترین مردم به دنیا و تمایلات دنیایی است. در حالی که حکومت بنی عباس نماد دنیا‌داری و توجه به دنیا بود و مأمون می‌توانست با این عمل خود اعتقاد مردم را نسبت به امام (ع) از بین ببرد و به همه بگویند این امامی که می‌گفتند زاهد‌ترین مردم و بی‌رغبت‌ترین مردم به دنیا و تمایلات هست وقتی حکومت به او پیشنهاد شد و در واقع دنیا به او پیشنهاد شد، چطور او را پذیرفت و به این ترتیب وجاهت عملی امام و شأن اجتماعی ایشان در بین مردم می‌شکست.
وی تصریح کرد: تخریب وجاهت امام (ع) موجب می‌شد که بنی‌عباس بهتر با نظام امامت شیعی مبارزه کنند. به عنوان نمونه مأمون امام (ع) را با دانشمندان بزرگ ادیان و مذاهب گوناگون آن روز چه یهودی، چه مسیحی و چه دانشمندان اهل تسنن مواجهه علمی می‌کرد به گونه‌ای که آنها امام (ع) را در مباحث علمی منکوب یا مجاب کنند که به این ترتیب دستاورد بزرگ شیعه که اعتقادبه علم الهی و لدنی امام داشتند شکسته می‌شد و به نظام امامت شیعی خدشه وارد می‌کرد.
حجت‌الاسلام هاشمی یکی از علل پذیرش ولایت عهدی را از جانب امام رضا (ع) در خطر افتادن جان ایشان بیان کرد و اظهار داشت: به محض طرح این پیشنهاد از سوی مأمون امام (ع) آن را نمی‌پذیرد بلکه به طور جدی مخالفت می‌کنند آنقدر مأمون این خواسته خود را تکرار می‌کند که در آخر لحن درخواست مأمون کاملاً تبدیل به تهدید می‌شود به گونه‌ای که امام (ع) احساس خطر می‌کنند و با اجبار مجبور به پذیرش این پیشنهاد می‌شوند.
وی در پاسخ به اینکه چرا امام (ع) ولایت عهدی را بر شهادت در راه اسلام ترجیح دادند، بیان کرد: شهادت و تن به کشته شدن زمانی ارزش دارد که منفعتی برای دین خدا داشته باشد و اگر امام (ع) در شرایطی تن به کشتن دهند که منافعی برای حفظ دین نداشته باشد با هدف امامت سازگاری ندارد.
اگر حضرت رضا (ع) ولایت‌عهدی را نمی‌پذیرفت و تن به کشته شدن می‌داد، سودی برای نظام امامت ایجاد نمی‌شد بلکه نظام تشیع و امامت شدیدا با خطر روبه‌رو می‌شد.
این محقق حوزه خاطر نشان کرد: امام (ع) باپذیرش ولایت‌عهدی دو نقشه مهم مأمون را خنثی کردند؛ نخست اینکه مأمون به دنبال شکستن وجاهت علمی و عملی امام (ع) بود در حالی که وقتی امام(ع) ولایت‌عهدی را به اجبار پذیرفتند نه تنها شأن علمی امام (ع) شکسته نشد بلکه در بین تمام ادیان و مذاهب مختلف جایگاه علمی امام (ع) مثل خورشید تلألو پیدا کرد زیرا در تمام مناظرات و محاسباتی که بین امام (ع) و این دانشمندان برگزار شد تنها پیروزی این مناظره‌ها امام (ع) بود.
وی در ادامه بیان کرد: امام (ع) گرچه به مرکز حکومت آمده بودند اما مانند حکومتی‌ها زندگی نمی‌کردند و در پذیرش ولایت عهدی شرایطی را مطرح کردند که این شرایط کاملاً به اهل فکر و بصیرت نشان می‌دهد که امام نه تنها تمایلات دنیایی نداشتند بلکه به هیچ وجه حکومت بنی‌عباس را قبول نداشتند؛ شرایط امام (ع) تمام نقشه‌های مأمون را ناکام گذاشت امام در شرایط خود عنوان کرده بودند که من ولایت عهدی را می‌پذیرم اما تا زمانی که مأمون زنده است هیچ عزل و نصبی را انجام نمی‌دهم، هیچ نامه‌ای را امضا نمی‌کنم، کسی را به کاری نمی‌گمارم، در هیچ کار حکومتی هم دخالت نمی‌کنم. امام(ع) با این شرایط به طور زیرکانه‌ای مشروعیت حکومت بنی‌عباس را زیر سؤال بردند و نقشه‌های مأمون را هم نقش بر آب کرد.
حجت‌الاسلام هاشمی تصریح کرد: مأمون بعد از مدتی که از ولایت عهدی امام (ع) گذشته بود، مشاهده کرد تمام نقشه‌هایش بر آب شده و شیعیان با او همراه نشده‌اند و وجاهت علمی امام (ع) نه تنها از بین نرفته است بلکه جایگاه امام (ع) در بین مردم درحال افزایش است تاجایی که دیگر پذیرش این همه محبوبیت برای مأمون خطرناک به نظر می‌رسید؛ مأمون از این می‌ترسید که حکومت به طور کامل به بنی‌هاشم منتقل شودبه همین سبب، دیگر تحمل وجود امام (ع) را نداشت و با علم اینکه حقانیت کاملاً از آن امام (ع) است، دست به این ظلم و جنایت بزرگ یعنی مسموم کردن و شهادت امام رضا (ع) دست زدند.
 

دسته ها : فرهنگی
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388

رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل توان نظامی را برای حمله به ایران ندارد.

 

دن حاولتس

 

 به گزارش فارس به نقل از رویترز، "دن حاولتس "، ژنرال ارشد سابق رژیم صهیونیستی گفت که اسرائیل توان نظامی برای حمله به ایران را ندارد.
وی که در سال 2007 با ریاست ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی خداحافظی کرد، در مصاحبه‌ای تلویزیونی با اشاره به هر گونه حمله نظامی علیه ایران گفت: ما کاری را انجام می‌دهیم که بزرگتر از ما است.
حالوتس افزود: من معتقدم که اسرائیل نباید خود پرچمدار کل جهان غرب در مواجهه با تهدید ایران کند.
رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی ادامه داد: من یک فرد گذری و عابر نیستم. من چندین سمت داشته‌ام که سطوح مختلف اطلاعات را در اختیار من قرار می‌دهد.
وی در خصوص اینکه اسرائیل در صورت شکست تلاشها برای متوقف کردن ایران هسته‌ای چه کاری را باید انجام دهد، گفت: آنگاه ما باید درباره اینکه چگونه این موضوع را مدیریت کنیم، باید فکر کنیم و من چیز زیادی را در این باره نمی‌توانم بگویم.

دسته ها : بین الملل
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388
X